Electrolux Türkiye, Yüzde 20 Büyüme Oranıyla 50 Milyon TL’yi Hedefliyor

Son üç yılda olduğu gibi 2012 yılına da son derece iyi bir giriş yapan Electrolux, pazara sunduğu yeni ürün gruplarıyla pazar payını arttırmayı amaçlıyor.

Sektörünün öncü kuruluşlarından biri olan Electrolux 2012 yılında özellikle A sınıfı enerji tasarrufu sağlayan buzdolapları ürün grubuna son derece iddialı. Sektörün büyümesine paralel olarak yukarıya dönük 3 yıllık ivmesini sürdüreceğine inanan firma, müşterilerin toplam maliyetlerine direkt etki eden enerji tasarruflu ürünleri pazarın beğenisine sunuyor. 2012 yılı hedefleri ve yeni ürünlerle ilgili Electrolux Professional Türkiye Müdürü Semih Orcan şu bilgileri aktardı:

Pazara sunduğunuz yeni grupları ve bunlara yönelik çalışmalarınızı aktarır mısınız?

Electrolux bilindiği üzere sektörünün öncü kuruluşlarından biri olan son derece inovatif bir şirkettir. Yıl içinde birçok yeni ürünümüzü pazarın beğenisine sunduk. Düzenlenen fuarlarda bu ürünlerimizi detaylı olarak sergileme fırsatı bulduk.  Özellikle A sınıfı enerji tasarrufu sunan buzdolaplarımız ilgiyle karşılandı. Gerek yeni 900’lük serimiz gerekse de yeni barbekülerimizle pazarda iddialıyız. 2012 yılı başında düzenlenen fiyat listemizle pazardaki mevcut konumumuzu daha iyi noktalara taşımak istiyoruz.

Pazardaki büyümenin mevcut yapınıza nasıl bir yansıması olacağını düşünüyorsunuz?

Son üç yıl içinde şirket olarak çok iyi bir büyüme trendi yakaladık. Hem net satış rakamlarında hem de adetsel bazda yıllık yüzde 20-22’lik bir artış söz konusu. 2012 yılına da son derece iyi bir giriş yaptık. Sektörün büyümesine paralel olarak yukarıya dönük bu ivmemizin süreceği kanaatindeyim. Bu dönem içinde büyüyen pazardan faydalandığımız gibi rakiplerin pazar payından alacağımız kanaatindeyim.

2012 yılı içinde öne çıkarmayı planladığınız bir ürün grubu var mı?

Bu yıl özellikle buzdolabı ürün grubumuza odaklanacağız. Buzdolabı konusu son 10-15 yıldır ne yazık ki pazarda göz ardı edilen bir alan olarak kaldı. Teknoloji, kalite veya özellik olarak müşteri tarafından önemsenmeyen bir noktaya çekildi. Biz ise bunun aksini düşünüyoruz. Sonuçta buzdolabı bir mutfakta çalışan tek cihazdır. Endüstriyel anlamda tercih edilen buzdolapları ev kullanımlarına göre harcadığı enerji ve kullanım düzeyi açısından çok daha aktif yapıdadır. Gerek çalışma şartları gerekse de çalıştığı ortam açısından zorlu koşullara maruz kalan bir ürün grubundan bahsediyoruz.  Özellikle doğru cihazın sağlayacağı enerji tasarrufu firmalara çok büyük artılar getirecektir.

Enerji tasarruflu ürünlere yoğunlaşmanızdaki temel nedenler nelerdir? 

Enerji tüketimi tüm dünya açısından üzerinde en fazla durulan konu durumunda. Hem çevre hem de harcamaların belli düzeye çekilebilmesi için enerji tasarrufu anlamında atılan her adım son derece önemli. Tasarruflu cihazların ilk satın alma maliyetleri biraz daha yüksek olsa da 10-15 yıl kullanıldığı düşünüldüğünde toplam maliyet avantajı daha fazla önem kazanıyor.

Hedef müşteri kitlenizde herhangi bir değişme oldu mu?

Ürünlerimizde ağırlıklı A-B segmenti olarak nitelendirilebilecek gruba hitap ediyoruz. Fakat C segmentinden de çok sayıda müşteri ürünlerimize ilgi gösteriyor. 2012 yılı içinde pazara sunduğumuz yeni ürünlerimizle yüzde 20’lik bir büyüme rakamı yakalayarak 50 milyon TL’lik ciro hedefimize ulaşacağımızı düşünüyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir