Üretimin Her Safhasında Denetim

Türk Standardları Enstitüsü’nün (TSE) helal gıda standardını yayımlamasının ardından, belge için ilk başvuran şirketlerden biri de Beypiliç oldu. Şirketin Genel Müdürü Dr. Sait Koca, çok ciddi denetleme yapılmasının yanı sıra hijyenik ve sağlıklı üretimin sağlanması konusunda duyarlı olmaları sebebiyle TSE’nin verdiği ‘Helal Gıda Sertifikası’nı çok önemsediklerini belirtiyor.

Türkiye’nin Müslüman bir ülke olması sebebiyle helal üretim yapmalarının tabii olduğuna işaret eden Sait Koca, “Beypiliç olarak, belgemiz olmadığı dönemlerde de üretimimizi bu mantıkla gerçekleştirdik. Kalite sistem belgelerinin hepsine sahibiz. Bu konuda ilk ve tek olma özelliğimizi de her zaman sürdürdük.” diyor. ‘Helal Gıda Sertifikası’ konusunda ise TSE devreye girene kadar çekimser kaldıklarını vurgulayan Koca, kuruluşun helal gıda standardını yayımlamasının ardından ilk başvuruda bulunan firmalardan olduklarını ifade ediyor. Şirket, gerek üretim sisteminde, gerekse ekipmanlarda herhangi bir değişiklik yapmadan, ilk incelemede ‘Helal Gıda Sertifikası’ almaya hak kazanmış. Genel Müdür Sait Koca, bunun, daha önce de üretimi zaten helal olarak gerçekleştirmiş olmasından kaynaklandığını ifade ediyor. Şirket, belgede de belirtildiği gibi üretiminin tamamını ‘elle kesim’ olarak gerçekleştiriyor. Sait Koca, sertifika almalarının ardından müşteri potföyünde önemli bir değişiklik olmadığını belirtirken, “Ancak bazı rakiplerimizin anti-propagandaları ortadan kalktığı için, tüketicilerimizin kafalarında oluşan bazı soru işaretleri yok olmuştur.” eklemesini yapıyor.

Beypiliç, helal gıda üretimini sadece kesimhanede uygulanan kesim modeli olarak değerlendirmiyor. Üretimin her aşamasında hijyen ve sağlık konusuna da önem veriyor. Bu konuda teknolojinin sağladığı her imkânı ve yeniliği uygulamaya koyuyor. Üretimin her aşamasında kullandığı hammadde ve girdilerin helal olması konusunda gerekli denetimleri yapıyor ve sistemleri kuruyor. Beypiliç Genel Müdürü Dr. Koca, TSE’nin ‘Helal Gıda Sertifikası’ konusunda en güvenilir kurum olduğuna inanıyor: “Dünya İslam âleminde helal gıda konusunda yaşanan karmaşanın da, TSE tarafından ortadan kaldırılabileceği kanısındayım. TSE’nin buna inanması ve çabalarını yoğunlaştırması bu süreci hızlandıracaktır.”

(Zaman)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir