EMBARQ Türkiye – Sürdürülebilir Ulaşım Derneği’den Yerel Yönetimlere “Şampiyon Şehirler” Projesine Katılım Çağrısı

EMBARQ Türkiye – Sürdürülebilir Ulaşım Derneği,  Avrupa Birliği’nin finanse ettiği TIDE’ın (Avrupa Ulaştırmada Yenilikçi Yayılım) “Şampiyon Şehirler” projesinin danışma kurulunda ülkemizi temsil ediyor.”Şampiyon Şehirler” projesi, şehirlerde yenilikçi ulaşım çözümlerini desteklemeyi hedefliyor.

Avrupa Birliği (AB) tarafından finanse edilen ve açılımı Avrupa Ulaştırmada Yenilikçi Yayılım olan TIDE’ın “Şampiyon Şehirler” projesinin danışma kurulunda ülkemizi EMBARQ Türkiye – Sürdürülebilir Ulaşım Derneği temsil ediyor. AB’nin fon sağladığı TIDE “Şampiyon Şehirler” projesi, kent içi ulaşımı geliştirmek, 15 yenilikçi kentsel ulaşım ve mobilite çözümünün Avrupa’da gündeme gelmesini ve bunların yaygın olarak benimsenen politikalar olmasını sağlamayı amaçlıyor. Proje ile şehirlerin ihtiyaçlarına uygun uygulama senaryolarını hayata geçirmeleri ve böylece TIDE’ın yenilikçi ulaşım çözümlerinin yerel politikalara entegre edilmesi hedefleniyor. TIDE tarafından seçilen şampiyon şehirlere 19.000 € düzeyinde bir hibe desteği sağlanacak. Desteklenen şehirler, planladıkları çalışmaların, doğru bir stratejiyle hayata geçmesi konusunda teknik destek alacaklar.

“Şampiyon Şehirler” projesinin Danışma Kurulu’nda yer alan EMBARQ Türkiye –Sürdürülebilir Ulaşım Derneği Direktörü Arzu Tekir yerel yönetimlere bu projeye başvurmaları yönünde çağrıda bulunurken şunları söyledi:  “Bu proje, yerel ulaşım politikalarımızı sürdürülebilir bir hale getirebilmek için önemli bir şans. Projeye başvuru için son tarih 28 Şubat 2013. 15 Mart’ta Brüksel’de gerçekleşecek toplantıda desteklenecek 10 şehri seçilecek ve danışma kurulu üyesi olarak, Embarq Türkiye– Sürdürülebilir Ulaşım Derneği adına ben de görüş bildireceğim. Yerel yönetimlerimizin böyle bir fırsatı değerlendirmeleri konusunda destek vermeye hazırız. ”

YENİLİKÇİ ÖNLEMLERİ YAYGINLAŞTIRMAK: TIDE PROJESİ

AB’nin fon sağladığı TIDE “Şampiyon Şehirler” projes i,kent içi ulaşımı geliştirmek, 15 yenilikçi kentsel ulaşım ve mobilite çözümünün Avrupa’da gündeme gelmesini ve bunların yaygın olarak benimsenen politikalar olmasını sağlamayı amaçlıyor. 2004-2007 yılları arasında gerçekleştirdiği benzer çalışmalardan NICHES ve NICHES+ projeleri ile önemli kazanımlar elde edildiğini düşünen TIDE yönetimi, yerel yöneticilerin yenilikçi ulaşım çözümlerini uygulamaya koymak yönünde hâlâ biraz teşvik edilmeye ihtiyaç duyduklarına inanıyor.

Verilecek 19.000 €’luk hibe desteği, TIDE konsorsiyumu ile birlikte yenilikçi çözümlerden birinin geliştirilmesi ve uygulanmasına katkı olarak kullanılacak. Nisan 2013 – Haziran 2015 arasında yürütülecek“Şampiyon Şehirler” projesi, Yerel Yenilikçilik Forumlarında farklı paydaşların bir araya gelmesini, eğitim ve değişim etkinliklerini, çeşitli ülkelerde POLIS ve EUROCITIES kuruluşları ile birlikte ulusal bir yaygınlaştırma etkinlerinin düzenlenmesini de içeriyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir