Firuz Bağlıkaya: “1618’e TÜRSAB’ın yasası deniliyor, bu doğru değil!”

TÜRSAB’ın üyelerine düzenlediği 1618 Sayılı Seyahat Acentaları Kanunu ile ilgili bilgilendirme toplantısında 2018 yılında çalışmaları başlayan ve 2019 yılında tamamlanan Kültür ve Turizm Bakanlığı ile TÜRSAB’ın birlikte hazırladığı yasa taslağı konusunda bilgilendirme yapıldı.


Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), 2018 yılında çalışmaları başlayan ve 2019 yılında tamamlanan. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile birlikte hazırladığı 1618 Sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu taslağıyla ilgili üyelerini bilgilendiren bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıya; TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya başkanlığındaki TÜRSAB heyeti ile Türkiye’nin dört bir köşesinden gelen BTK Başkanları ve yönetimleri ile İhtisas Başkanlarından oluşan 300’ün üzerinde seyahat acentasının temsilcileri katıldı.

Firuz Bağlıkaya: “Geçmiş yasa taslağını TÜRSAB kendi başına hazırlamadı”

Toplantının açılış konuşmasını yapan Firuz Bağlıkaya, son dönemde 1618 Sayılı Yasa’da yapılacak değişikliklerin yeniden gündeme gelmesi üzerine bir bilgilendirme toplantısı düzenleme gereği duyduklarını belirterek geçmiş dönemde hazırlanan yasa taslağını TÜRSAB’ın kendi başına değil, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile birlikte hazırladığını vurguladı. Bağlıkaya, “Bu yasa taslağına TÜRSAB’ın yasası deniliyor. Bu doğru değil. 2018 yılında çalışmaları başlayan ve 2019 yılında sona eren, Bakanlığımızla birlikte hazırladığımız bir yasa taslağı var ve biz bu metnin arkasındayız. Hazırlanan taslağın en önemli maddelerinden biri tekele karşı olması. Üyelerimizin haksız rekabete maruz kalmaması için çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı. Bağlıkaya, Kültür ve Turizm Bakanlığımız ile birlikte hazırlanan yasa taslağının 13 Kasım Pazartesi günü TÜRSAB’ın web sitesinde yayınlanacağını da dile getirdi.

Ünsever, yasa çalışmasını madde madde anlattı

TÜRSAB Hukuk Başdanışmanı İlker Ünsever de Bakanlık bürokratlarıyla birlikte 2018 yılında başlayan ve uzun çalışmalar neticesinde 2019 yılında oluşturulan 1618 Sayılı Yasa taslağıyla ilgili detaylı bir sunum gerçekleştirdi. Söz konusu taslağın üyelerle paylaşılmaması konusunda Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın şerhi bulunduğunu bu nedenle bugüne kadar paylaşılmadığını aktaran Ünsever, gelinen noktada taslağı üyelerle paylaşma kararı aldıklarını ifade etti.

Ünsever, TÜRSAB üyelerine gerçekleştirdiği sunumda taslağın başlıca maddeleri arasında yer alan seyahat acentalığı mesleğine giriş koşulları ve kuruluş ücreti, aidatlar, belgesiz kaçak faaliyetlerle mücadele, ana dilde rehberlik ve rehber zorunluluğu gibi konulara dair bilgiler verdi.

#türsab #türkiyeseyahatacentalarıbirliği #1618sayılıseyahatacentalarıkanunu #firuzbağlıkaya #kültürveturizmbakanlığı #mehmetnuriersoy #acenta #yasa #değişiklik #turizm

 

 

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir