GTD Başkanı Gürkan Boztepe: “Havada sahte hijyen belgeleri uçuşuyor”

Haber: Hatice Ünal Bilen

Güvenilir Ürün Platformu Genel Sekreteri Gıda Mühendisi Elif Attepe’nin bu akşamki canlı yayın konuğu olarak EGD ile “EVDE KAL” Sohbetleri’ne katılan Gastronomi Turizmi Derneği (GTD) Başkanı Gürkan Boztepe, yeni normalde gastronomi restoran sektörüne ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Havada sahte hijyen belgelerinin uçuştuğunu belirten Boztepe, “GT Hijyen Belgesi mekan için bir prestijdir. Listemizde 200’den fazla  bekleyen var. 60 üzeri alamayana ek süre veriyoruz, alamadı mı bekleme listesine giriyor. Amacımız ticari değil, hak eden mekanlar alsın istiyoruz.” dedi.

“Gastronomi turizmi 72 günde dibe vurdu”

Yeme içme gastronomi sektörünün pandemiden en fazla etkilenen sektörlerin başında geldiğini ifade eden Gürkan Boztepe, “Restoranların 72 gün boyunca kapalı kalmasıyla birlikte sektör aslında bu süreçten hiç etkilenmediği kadar etkilendi. Gastronomi turizminin dibe vurduğu bir süreç yaşandı. Pandemide restoran sektörü ilk defa çok zor duruma düştü. Yurt dışı seyahat yasakları dolayısıyla çalışmalarımızı iç pazardaki markalarla sürdürdük. Yakın bir dönemde Develi Restaurant ile bir araya gelerek bir çekim gerçekleştirdik. Malum mekanlarda personel sayısı yarı yarıya düştü. Bütün bunlara istinaden GT Hijyen Belgesi’ni gündeme getirelim istedik. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve TÜRSAB ile entegre bir şekilde dağıtmaya başladık” dedi.

“GT Hijyen Belgesi’nin alt yapısına 2.5 yıl önce başlamıştık”

Pandemi sonrası gelen talepler doğrultusunda GT Hijyen Belgesi çalışmalarına  hız kazandırdıklarını anlatan Boztepe, belgeyle ilgili alt yapı çalışmalarına bundan 2.5 yıl önce KALDER iş birliği ile başladıklarını anımsatarak, “Hatırlayacağınız üzere restoranların derecelendirmesi konusunda ilk lansmanımızı Feriye Lokantası’nda gerçekleştirmiştik. Diversey ile sahada denetleme sistemini organize etmiştik. Projeye arkasından kişiye özel kart sistemini entegre ettik. İnsanların eğitimli ve bilinçli olması ayrıca önemliydi. Bu üçlüyü alıp Bakanlık ve TÜRSAB’a ileterek gerekli bilgilendirmeleri yaptık ve hızlı bir aksiyon aldık. Hemen arkasından da www.gthijyenbelgesi.com  sitemizi kurduk. Bu bir prestij belgesidir” dedi.

“Ortalamada 200’den fazla bekleme listesi oluştu”

GT Hijyen Belgesi’ne çok yoğun bir talep olduğunu ifade eden Boztepe, şu ana kadar ortalamada 200’den fazla bekleme listesinin oluştuğunu belirterek, “Bugünden itibaren eğitimler başladı. Biz bu eğitimleri kapı kapı dolaşıp vermiyoruz. Gastro Akademi Başkanı Dr. Mesut İnan’ın koordinasyonunda bir bilgi formu dolduruluyor. Ardından mekan ziyareti yapıyoruz. Eğitim bittikten sonra Diversey 81 vilayette denetlemeyi gerçekleştiriyor. Yurt dışı kaynaklı özel bir yazılım programı hazırlattık.” dedi.

Havada sahte belgeler uçuşuyor

Bu aralar sahte belgeciliğin gündemde olduğunu söyleyen Boztepe, “Havada sahte belgeler uçuşuyor. 2 belge bırakmışlar, 2000 TL talep ediyorlar, ne yapayım diyen arkadaşlarımız çıkıyor. Bu çalışma zaten 3 yılımızı aldı. Aralarında Ömer Kartın’ın da olduğu çok kıymetli isimler var. Bu ürünü nitelikli mekanlara vermeye başladık. DenDen Yatçılık ve biraz önce bahsettiğim Develi Restaurant bunlardan bazıları. Biz bu belgeyi yatlara da veriyoruz, OTSAD’ın tüm araçlarına da veriyoruz. Yine çok yakın bir zamanda  Balıkesir Belediyesi’ni ziyaretim oldu, toptan bir şekilde almak istiyor. Yine Beyoğlu Belediyesi ile de bir görüşmem oldu” dedi.

Simitçiler de belgelenecek

Bu görüşmeler esnasında belediyelerden belge dağıtımı konusunda birtakım talep ve önerilerle karşılaştığını da söyleyen Boztepe, “İstanbul Büyükşehir Belediyesi, GT Hijyen Belgesi’ni sadece fine dining restoranlara vermeyin, simit satan yerler de almak istiyorsa alabilsin diyor mesela. Bu kapsamda İstanbul’daki 1100 tane simit noktasına da belge vermek istiyoruz. Türkiye’de 21 ilde temsilcilik oluşturduk. Amacımız ticari değil, hak eden mekanlar bu belgeyi alsın istiyoruz. 60 üzeri alamayana ek süre veriyoruz, alamadı mı bekleme listesine giriyor.” şeklinde sözlerini tamamladı.

#gastronomiturizmiderneği #gtd #gtdbaşkanıgürkanboztepe #kanalekonomi #gastronomiturizmi #yeninormalgastronomiturizmi #gastronomi #hijyenbelge

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir