Forno Balat 10. yılını kutluyor  

Balat’ın tarihi binalarından birinde konumlanan Forno Balat zengin menüsü, eşsiz tatları ve enerji dolu atmosferiyle 10. yaşını kutluyor…


Buram buram tarih ve kültür kokan Balat’ın eğimli Arnavut kaldırımlı sokakları boyunca uzanan ve semtin simgesi olan tarihi yapılardan birinde yer alan Forno Balat 10. yılını kutluyor. İddiasını detaylarda yaşayan enfes tatları yorumlayarak sürdüren mekanda etler aile kasabından, sebzeler mahalle manavından alınıyor. Fırında pişirilen lahmacun ve pideleri, sabahları sıcacık servis edilen kruvasanları ve özel tarifli sufleleriyle misafirlerini ağırlayan mekan, lezzet ve kalite keşfine çıkanlarla 10 yıldır mutfağını paylaşmayı sürdürüyor.

Açık mutfağı ve gizli arka bahçesi ile kendinizi bir kafe ya da restoranda değil, anne evinde gibi hissettiren Forno Balat’ta açıldığı günden beri değişmeyen lezzetler, yüzde yüz organik ürünlerle hazırlanıyor.

10 yıllık lezzet sırrı

2013 yılında Yona Grunberg tarafından kurulan mekan, 2017 yılında Grunberg’in vefatının ardından şu anki işletmecisi Nurettin Kapıyoldaş ve ekibiyle misafirlerini ağırlamaya devam ediyor. İlk günden beri aynı kaliteyle hizmet verdiklerini vurgulayan Kapıyoldaş lezzet sırlarını ‘doğal ürün kullanma konusunda gösterdikleri hassasiyet’ olarak tanımlıyor. Kapıyoldaş, “Forno Balat olarak konuklarımıza sunduğumuz lezzetlerin tamamında doğallık bizim birinci önceliğimiz. Kullandığımız her ürünü en doğal yerinden temin etmeye çalışıyoruz. Pastırmamızı Kastamonu’dan, peynirlerimizi Erzurum’dan, tereyağımızı Trabzon’dan temin ediyoruz. Hiçbir katkı maddesi, tatlandırıcı kullanmadan sadece pancar şekerinden yaptığımız reçellerimiz ise kahvaltılarımızın baş tacı. Aynı hassasiyetle semt kasabında bizim için özenle ayrılan etlerle yaptığımız lahmacun ve pideler; semt manavından seçtiğimiz sebzelerle misafirlerimizin önünde hazırlayıp fırınladığımız pizzalar 10 yıllık lezzet sırlarımızı taşıyor’ diyor ve ekliyor; organik gün kurusu kayısıyla yapılan suflelerimizin de bağımlılık yaptığını iddia ediyoruz.”

Kahvaltısıyla iddialı

Hafta içi serpme kahvaltı, hafta sonu açık büfe kahvaltı ile güne başlayan mekan, her biri kendi yöresinden getirilen doğal kahvaltılık ürünlerden el yapımı ekmek ve sıcak pidelere, tereyağlı kruvasandan pişilere, yumurtalı ekmekten, kaşarlı-sucuklu-kavurmalı sahanda yumurtaya, ev yapımı reçellerden çeşit çeşit peynirlere kadar her damak zevkine hitap eden zengin seçenekler sunuyor.

#fornobalat #balat #10yaş #restoran #pizza #nurettinkapıyoldaş #yemek #mekan #istanbul #gastronomi

 

 

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir