Çömlek Kuru Fasulye 24 yaşında

Açıldığı günden bu yana Rizeli Günaydın ailesinin ikinci kuşağı tarafından Çamlıca’da işletilen Çömlek Kuru Fasulye Restoran 24 yaşında!


Kısıklı Meydan’ında 1999 yılında küçük bir dükkânda çömlekte kuru fasulye pişirerek işe başlayan aile, bir süre sonra her gün kapıda oluşan kuyruğa çözüm bulmak için Çamlıca Tepesi’nde daha büyük bir mekâna taşınıyor. Müdavimler kısa süre içinde restoranın yeni adresine de alışıyor. 24 yıldır siyaset ve sanat dünyasından pek çok ünlü ismini misafir etmeye alışkın Çömlek Kuru Fasulye Restoran, imza ürünü taş fırında pişen çömlek kuru fasulyenin yanı sıra tereyağlı süzme mercimek çorbası, dana buttan tereyağıyla pişirilen Rize’ye has kavurması, Akçaabat köftesi, kuşbaşı etli karalahana sarması ve meşhur kolot peynirinden yapılan tereyağlı muhlaması ile de misafirlerini lezzet yolculuğuna çıkarıyor. Şefin önerisinde yer alan hamsili pilav ve turşu kavurması seçenekleri ile de müdavimler Karadeniz yöresel lezzetlerini yine yöresel tatlılarla taçlandırarak tamamlayabiliyor.

Açıldığı günden bu yana Rizeli Günaydın ailesinin ikinci kuşağı tarafından Çamlıca’da işletilen Çömlek Kuru Fasulye Restoran, tam 24 yıldır hem siyaset hem de sanat dünyasından pek çok ünlü misafiri de ağırlamaya devam ediyor. 250 kişilik kapasiteli restoranda döner platformdaki masalar sayesinde Çamlıca Kulesi ve Adalar’ın tamamı izlenebiliyor.

Çömlek Nevşehir’den, Fasulye İspir’den

Başka şubesi bulunmayan Çamlıca Çömlek Kuru Fasulye Restoran, taş fırında Nevşehir’e has çömleğin içinde, kısık ve ağır ateşte pişirdiği kuru fasulyeyi ilk kurulduğu günden beri sadece İspir’den temin ediyor. Erzurum’un İspir ilçesinde engebeli arazi sebebiyle makineli tarımdan faydalanılmadan sadece doğal yöntemlerle ve yılda sadece bir hasatla toplanan İspir kuru fasulye, coğrafi işaretli bir ürün.

#çamlıcaçömlekkurufasulyerestoran #kurufasulye #restoran #ispirfasulye #ispir #kurufasulyeci #gastronomi #gastronomi

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir