Futbol ve turizm

Alakası var mı?

Hem de çok! Örneğin, güzide futbol takımımız Eskişehirspor Süperlig’e çıkarsa, şehre her 2 haftada bir binlerce, yılda onbinlerce taraftar gelecek demektir. Tren bileti, maç bileti, oteli, yemesi içmesi, restoranı, hediyelik eşyası hatta hamamı, müzesi kişi başı en az 5.000 TL harcanır. Demek ki, ailesi, çoluğu çocuğu ile gelen 5-10 bin taraftar, o gün şehre temiz 50 milyon TL bırakır. Şehrin tanıtımına katkısı da cabası…


Diğer güzide takımlarımız; Kasımpaşa, Fatih Karagümrük, Başakşehir, İstanbulspor, Pendikspor.

Süperlig’deler. Yani 3 büyüklerle beraber 8 İstanbul takımı olarak ligin yarısını İstanbul kulüpleri temsil ediyor. Bu gidişle, her sene bir-iki İstanbul takımı daha Süperlig’e katılacak gibi gözüküyor.

Seyircileri yok!

Seyircileri yok gibiler. Seyirci, forma geliri olmayan bu takımlar, ya yayıncı kuruluş ya belediyeler veya büyüklerimizin baskısıyla sponsor olan şirketlerin katkılarıyla lige tutunuyor. Belediyelerin katkısı demek siyasilerin katkısı demektir. Yani, belediyelerin halktan veya devletten aldıkları, topladıkları milyonlarca lirayı, daha doğrusu milyonlarca doları, başta yabancı futbolcu ve futbol simsarları olmak üzere dağıtmaları demektir. Çeksinler ellerini takımlardan, bakalım bu takımlar 3. ligde tutunabiliyorlar mı?

Yukarıda saydığımız İstanbul takımlarının; şehre, tanıtımına, turizmine, kültürüne katkıları nedir?

Hemen hemen koca bir sıfır! Oysa geçtiğimiz senelerde Süperlig’de olan şehir takımlarımıza bakalım; Bursaspor, Eskişehirspor, Kocaelispor, Diyarbakırspor, Erzurumspor, Giresunspor, Manisaspor, Malatyaspor, Vanspor, Çanakkale vs… Bu takımlar yerel halka heyecan, birlik beraberlik ruhu getirdiği gibi, şehrin turizmine, tanıtımına, ekonomisine de büyük katkı sağlamaktadır. O şehirden sporcu yetişmesi için gençlere motivasyon olmaktadır.

Belediyeler futboldan ellerini çeksin!

Eğer zülfikara dokunmayacaksam, nacizane fikrim; belediyeler ve siyasiler ellerini futboldan çeksinler. Kim, hangi takım hakediyorsa onlar Süperlig’de mücadele etsinler. Lig, yine tüm Türkiye’yi kucaklasın. Anadolu tekrar futbol ile kucaklaşsın.

Gerekirse Anadolu ligi kurulsun…

Yok istemeyiz, derlerse; Anadolu takımları kendi aralarında bir lig kurup aslanlar gibi kora kor, dişe diş aralarında mücadele etsinler. Çok isterlerse, sene sonunda Türkiye şampiyonluğu için İstanbul takımlarına karşı bir play-off mücadelesi versinler.

#cempolatoğlu #futbolveturizm #turizm #futbol #süperlig

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir