Galataport markasına teklif yağıyor

2005 yılında Danıştay tarafından iptal edilen ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul’un giriş kapısı olacak dediği Galataport projesi yeniden ihaleye çıkmaya hazırlanıyor.

Galataport Projesi ile Türkiye’nin en önemli turistik limanı olarak bilinen Karaköy’den Tophane’ye kadar uzanan sahil şeridine konaklama ve barınma tesislerini kapsayan, alışveriş merkezleri ve restoranlardan oluşan bir turizm merkezi yapılması planlanıyor.

TÜRK GİRİŞİMCİLERİN MARKA ZAFERİ

Hayati Şanlı ve Mehmet Fereç Balcı isimli girişimciler tarafından 20.01.2010 tarihinde Marka Tescil Ofisi Acar Patent aracılığı ile başvurusu gerçekleşen “Galataport” markası, 22.04.2011 tarihinde Türk Patent Enstitüsü tarafından tescile uygun görüldü.

“Galataport” markasının marka ve isim haklarını elinde bulunduran girişimciler, tescilin ticari amaçlı yapıldığını ve ihaleyi alan şirket ya da şirketlere marka hakkının satışını yapabileceklerini belirttiler.

İhale süreci yaklaştıkça, ihaleye katılacak firmaların kapılarını çaldıklarını söyleyen Hayati Şanlı, “Galataport” markasına tekliflerin gelmeye devam ettiğini söyledi.

Marka ve patent uzmanı Deniz İşeri, “Galata’nın Cenevizlilerden bugüne liman olarak kullanıldığını ve projeye en yakışan isim olduğunu söylerken, marka bilinci ile ilgili şu hususlara değindi.

“ Türkiye’de bazı girişimciler akıl ve pratikliği çok iyi birleştirmeyi beceriyor, bazıları ise markalarına değer vermeyerek emeğini, zamanını ve parasını çöpe atıyor. “Galataport” örneğinde de görüldüğü gibi, markanın önemini anlayan girişimciler erken davranarak bu süreci karlı bir hale getirmeyi başarmış gibi gözüküyorlar.”

MARKA VE PATENT VEKİLİNİN GÖRÜŞLERİ  

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Acar Patent Genel Koordinatörü Rüştü GÜMÜŞ, özgün marka bulmanın gün geçtikçe zorlaştığını, girişimcilerin “Galataport” markasınını tescil ettirmek ile çok akılcı ve karlı bir davranışta bulunduklarını belirtti.

Avrupa’nın en önemli cazibe merkezlerinden biri olması planlanan Galataport Projesi için ihale döneminden sonra marka haklarının pazarlığı başlayacak gibi duruyor.

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir