Gastronomi emekçileri de unutulmayacak, selfie rekortmenleri de!

Reha Tartıcı / Gastronomi Yazarı

Kahramanmaraş merkezli depremin üzerinden neredeyse iki ay geçti. Bölge yaralarını sarmaya çalışıyor. İlk günden beri bölgede olup farklı alanlarda destek sağlayanlar yavaş yavaş yaşadıkları şehirlere dönmeye başladı.Depremin hemen ardından bölgenin en önemli ihtiyacı olan beslenme konusunda harekete geçen gastronomi dünyasında da benzer bir durum söz konusu.  Ama hala bölgede çalışmalarını devam ettirenler var. Hatta başladıkları çalışmaları önümüzdeki dönemde aksamadan sürdürecek ekipleri kuranlar bile var. Allah hepsinden binlerce kere razı olsun.

Ama bir de! Bölgeye dahi gitmeden gitmiş gibi paylaşım yapanlar, afet bölgesine gitmek için özel uçak ve ekip talep edenler, yemek yapmak yerine selfie çekerek paylaşım rekoru kıranlar olduğunu görüyor, duyuyor ve biliyoruz. Keşke tüm bunların yerine yardım yapmayı tercih edenlere destek olsalardı…

Anlayamadığım konu ve aklıma takılan soru,  neden buna ihtiyaç duydukları? Cevabını çok aradım ama net bir cevap bulamadım ve aramaktan da vazgeçtim. Herkes kimin ne olduğunu ve ne yaptığını biliyor. Bilmese bile en azından tahmin ediyor. Çünkü bu soruya cevap arayarak,  bölgeye gittiğinden kimsenin haberi olmayan, bunu bir reklam aracı olarak kullanmayan, ilk günden itibaren işini gücünü bir kenara bırakıp bölgeden ayrılmayarak ihtiyaç olan her noktaya koşarak çalışan ve çalışmaya hala devam eden, dünya çapında gastronomimizin gelişmesi için yürüttüğü çalışmalara ara verip ilk günden beri bölgede çalışmalar yürüten, bölgede kalıcı ve katma değer oluşturan işletmeler kurup, depremzedelerin faydalanmasını sağlayan, sosyal medyada sadece bölgenin ihtiyaçları için destek paylaşımı yapan, sahip olduğu kişisel ilişkileri devreye sokarak sessiz sedasız bölgenin ihtiyaçlarını karşılayan, yemek yapamasa da dağıtım ve lojistiği organize etmeye çalışan, hatta bölgeye gitmeden tüm bölgenin ihtiyaçlarına ve ürün tedarikine katkı sağlayan ve bölgede sayamayacağım kadar fazla desteği sessiz sedasız yerine getiren, binlerce gastronomi emekçisine haksızlık ettiğimi düşünüyorum.

Bu emekçilerin isimlerini de biliyorum. Ama sağ elin verdiğinden sol elin haberi olmamasını tercih ettikleri için ve onlara olan saygımdan isimlerini paylaşmıyorum. Hepsine teker teker teşekkür ediyor ve şükranlarımı sunuyorum.

#rehatartıcı #kahramanmaraş #deprem #gastronomiemekçi #selfie #destek #yardım #gastronomi #hatay #şef

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir