Geleceğin çamaşırhane standartlarını Ecolab belirliyor

Çamaşırhanelerin çalışma ve rekabet koşulları son yıllarda önemli ölçüde değişti. Çamaşırhaneler gibi yüksek su ve enerji tüketimine sahip endüstriler son dönemde ekonomideki değişikliklerden oldukça fazla
etkilendiler. Geçmişte su maliyetlerinde yüksek artışlar yaşanmışken son yıllarda enerji maliyetleri
çamaşırhaneler için ciddi bir problem oluşturacak seviyeye gelmiştir. Su ve enerji maliyetleri çamaşırhanelerde
ortalamanın üstünde artış gösteren maliyet faktörleridir. Bu maliyetlerin toplamdaki payı düşünülürse, çamaşırhanelerin gelecekte rekabet gücünü koruyabilmek için mutlaka aksiyon almaları gerekir. Maksimum maliyet azatlımı, en yüksek kalite Ecolab PERformance sistemiyle çamaşırhane sektöründe kalite,
verimlilik ve tasarruf açısından sürdürülebilir yeni standartlar oluşturmaktadır. Bunun bir çamaşırhane için anlamı maksimum maliyet azaltımı ve en yüksek kalite seviyesidir. Büyük miktarda sağlanan su ve enerji tasarrufu çamaşırhanenin çevre koruması açısından da öncü olmasını sağlar.
PERformance sistemi birbirinin üzerine kurulu 3 modülden oluşur:
PERformance BASIS = Yıkama prosesi + Konsantre ürünler
PERformance PLUS = PERformance BASIS + Su ve enerji geri dönüşümü
PERformance ULTIMATE = PERformance
PLUS + Enerji üretimi
Bu 3 PERformance modülü tünel tipi makinelere yönelik çözüm sunarken PERformance SMART yıkama-sıkma makinelerine operasyonel verimlilik sağlayan bir konsepttir.

SU VE ENERJI TASARRUFUNDA ILK ADIM: PERFORMANCE BASIS
PERformance konseptinin temelini yeni emülsiyon teknolojisiyle geliştirilen Turbo Emulsion, benzersiz ağartma maddesi Ozonit PERformance ve yenilikçi yıkama prosesi oluşturur. Düşük yıkama sıcaklığı ve yüksek konsantre ürünlerin kombinasyonundan oluşan PERformance Basis, çamaşırhanenin toplammaliyetlerini önemli ölçüde azaltır ve yıkanançamaşırlarda mükemmel sonuçlara ulaşmayı sağlar. PERformance BASIS’de ana yıkama deterjanı TurboEmulsion ve ağartma ürünü Ozonit PERformance ana yıkamada kullanılarak en iyi yıkama ve ağartma sonuçları elde edilir. Durulamada kullanılan az miktarda Ozonit PERformance ile sürekli hijyen sağlanır. Sıcak pres suyunun tamamı durulama ve ön yıkamada kullanılır. Durulamaya verilen taze su ile optimum durulama sonucuna düşük taze su tüketimiyle ulaşılır.

TÜM ÇAMAŞIRHANE IÇIN ARTI VERIMLILIK: PERFORMANCE PLUS

PERformance PLUS yeni ve yenilikçi düşük sıcaklıkta yıkama prosesiyle Ecolab’ın kanıtlanmış, son derece
verimli, entegre su ve enerji sistemleri Energy Optimiser, Aquamiser, Vent Optimiser ve Aquavent’i birleştirir. Tünel tipi makineler ve yıkama-sıkma makineleri tek bir entegre konseptte birleştirildiği için su ve enerji akışları en optimal şekilde kullanılmaktadır. PERformance PLUS sadece tünel makineyi değil aynı zamanda tüm çamaşırhaneyi dikkate alır – kazan dairesinden atık suya, yıkama proseslerinden sonlandırma proseslerine kadar. Yıkama prosesleriyle geri dönüşüm sistemlerinin kombinasyonu yüksek oranda su ve enerji tasarrufu sağlar. Geri dönüşüm sistemlerinin yüksek etkinliği sayesinde primer enerji tüketimi önemli ölçüde azalır, böylece 60° C’lik bir yıkama prosesi uygulanan tünel makinenin buhar ihtiyacı yok denecek kadar az olur. Profesyonel çamaşırhanelere özel ısı eşanjörü Energy Optimiser yıkama prosesine entegre edilerek enerji bilançosunu gözle görülür şekilde iyileştirir. Tünel makinelerden çıkan sıcak atık su ile taze soğuk suya ısı transferi yapılır. Isıtılmış taze su durulamada kullanılır. Çamaşırhane yıkama prosesindeki enerjiden %50, kurutmadaki enerjiden %20 tasarruf sağlar. Aquamiser, suyu filtreleyerek ön yıkamada tekrar kullanılmasını sağlar. Sistem tünel makinenin yıkama  prosesine entegre edilir ve %30’a varan su tasarrufu sağlar. Isı eşanjörü Aquavent silindir ütünün atık ısısını kullanır. Isıtılan taze su yıkama prosesinde kullanılır, böylece enerji tasarrufu sağlanır. Buhar enerjisi konvertörü Vent Optimiser kazan besleme su tankından çıkan atık buharı toplar. Buradaki enerji soğuk taze suyu ısıtmak için kullanılır.

BUHARSIZ ÇAMAŞIRHANE: PERFORMANCE ULTIMATE
Buhar bugün bir çamaşırhanenin en önemli ısı kaynağıdır. Üretim, ısı iletim kaybı ve kullanılmayan kondensat nedeniyle oluşan enerji kayıpları buhar kazanının verimliliğini olumsuz etkiler. Aynı zamanda enerji gün geçtikçe daha maliyetli olmaktadır, bu nedenle çamaşırhaneler için sadece gerçekten
gerektiği kadar enerji tüketmek daha da önemli olmuştur. Bu realite sebebiyle Ecolab çamaşırhanelerin
tamamen buharsız çalışmasını sağlayan konseptler geliştirmektedir. PERformance ULTIMATE konsepti
Aquaheater sistemiyle buharsız çamaşırhanenin anahtarıdır. Aquaheater çamaşırhane sektörü için
tasarlanmış su ısıtma cihazıdır. Aquaheater primer enerjiyi (doğalgaz) direkt kullanır. Çamaşırhanede
buhar kazanı ve kazan dairesi yatırımı gerekmez. Dolayısıyla kazan ve kondenstoplar için bakım maliyeti oluşmaz, kazan suyu şartlandırma ihtiyacı yoktur, yayılma, flaş buhar, blöf ve sıcak gazlar nedeniyle enerji kaybı oluşmaz. Çamaşırhane tasarruf yapar ve enerji %99,7’ye varan oranlarda değerlendirilir. Böylece %10-30 oranında enerji tasarrufu sağlanır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir