GlobeMeets kurucu ekibi, 2024 projeksiyonunu basına tanıttı   

Haber: Hatice Ünal Bilen

GlobeMeets B2B Networking Event 2024 kurucu ekibi, 2023 etkinliğinin sektörel yansımalarını ve 2024 projeksiyonunu düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı. 12- 13 Eylül tarihlerinde Rixos Tersane İstanbul’da gerçekleşecek olan etkinliğe bu yıl Türkiye’nin 26 şehrinden 125 Hosted Buyer ve 20 ülkeden 40 Hosted Buyer acentanın katılımı bekleniyor.

Bu yıl 12-13 Eylül tarihlerinde Rixos Tersane İstanbul’da ikincisi düzenlenecek olan GlobeMeets B2B Networking Event 2024’ün tanıtım lansmanı Sheraton Hotel İstanbul Levent’te gerçekleştirildi. Şirketin kurucu ortaklarından Hüseyin Kurt, Serdar Söyler ve Emrah Tırpan’ın hazır bulunduğu basın toplantısında GlobeMeets’in 2024 projeksiyonu ve 2023 etkinliğinin yansımaları hakkında bilgiler aktarıldı.

Hüseyin Kurt: “Önemli bir boşluğu doldurduk”

2023 etkinliğinin sektörel yansımalarını değerlendiren GlobeMeets Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kurt, “Geçen yılki etkinlik; 26 şehirden 109 Hosted Buyer acenta ve İstanbul’dan 700+ potansiyel buyer/alıcı acenta temsilcisini 38 ülkeden 52 DMC, 7 hava yolu, 3 turizm ofisi, yurt dışından oteller ve daha birçok prestijli iş ortağı ile buluşturdu. Bu başarı, GlobeMeets’i sektörde fark yaratma ve yenilikçi iş birliklerine öncülük etme konusunda önemli bir platform haline getirdi. Geçen sene ilkini gerçekleştirdiğimiz etkinliğimiz sektörümüzün ihtiyaç duyduğu efektif, iş birliğine dönük, fayda odaklı olması, kapalı bir etkinlik olup herkese açık olmaması, doğru alıcı ile doğru hizmet sağlayıcıyı buluşturma hedefini yakalaması ve sektörümüzde bu alanda ilk olması hasebiyle önemli bir boşluğu doldurdu ve tüm katılımcılardan neredeyse tam puan aldı. Oluşan çok yüksek memnuniyet ve teveccüh bizleri çok daha iyisini gerçekleştirmek adına kollarımızı sıvamamıza vesile oldu.” dedi.

“Etkinliğimizi hem iki güne çıkardık hem merkeze taşıdık”

2024 projeksiyonu ile ilgili bilgi paylaşımı yapan Kurt, bu sene organizasyonu hem iki güne çıkardıklarını hem de merkeze, Rixos Tersane İstanbul’a taşıdıklarını kaydederek, “İstiyoruz ki tüm paydaşlara çok daha fazla fayda sağlayalım ve çok daha fazla iş birliği oluşsun. Bu yıl, Türkiye’nin 26 şehrinden 125 Hosted Buyer acenta ve 20 ülkeden 40 Hosted Buyer acentayı ağırlayacağız. Aynı zamanda İstanbul’dan da 700+ buyer (alıcı) acentamızı da yine ziyaretçi olarak ağırlayacağız. Ziyaretçi ve misafirimiz olarak ağırlayacağımız potansiyel alıcı (Buyer ve Hosted Buyer) acentalarımızı 2 gün boyunca, 50 ayrı ülkede lokal acenta hizmeti alabilecekleri DMC’ler, dünya genelinden turizm ofisleri, hava yolları, marketplace iş ortakları, yurt dışından oteller, sigorta ve vize hizmet sağlayıcıları ve yurt içinden sınırlı sayıda prestijli otellerimiz ile randevulu görüşmelerde, hızlı network yapabilecekleri lounge alanı ve bistro alanında bir araya getireceğiz.” diye belirtti.

“Herkese açık bir etkinlik olmayacak”

Etkinliğin bir fuar organizasyonu olmadığının ve  kapalı gerçekleşeceğinin altını çizen Kurt, “Herkese açık değil. Davetiye ve akreditasyon ile katılım olacak. Dolayısıyla İstanbul’dan potansiyel alıcı acentalarımız bizlerin davetlisi olarak bu organizasyona katılacak. Bu yılın önemli bir değişikliği olarak dünyanın 20 farklı ülkesinden hosted buyer getireceğiz. Bahsettiğim hosted buyerlar ile getireceğimiz acentalara farklı ülkelerden de iş birlikleri sağlayalım istedik. Dolayısıyla bu 20 ülkeden gelecek 40 hosted buyer ile başta Türkiye pazarı olmak üzere dünyanın birçok ülkesine misafir ve grup gönderen potansiyel alıcılar olacak.” şeklinde konuştu.

“Gereksiz masraf yaptırmayacağız”

GlobeMeets’in katılımcılarına eşit standartlarda satış ve pazarlama olanağı sunacağına vurgu yapan Kurt, şöyle devam etti: “Bildiğiniz gibi geçen sene 70 masamız vardı. Biliyorsunuz biz klasik fuar organizasyonlarından farklı olarak stant açılmasına izin vermiyoruz. Bizim derdimiz aslına bakarsanız sektör paydaşlarına gereksiz masraf yaptırmamak. Bu stantlarla birlikte takdir edersiniz ki sürdürülebilir turizm, süreklilik diyoruz. Bu stantlar fuarlardan sonra çöp oluyor. Bir başka önemli bir detay olarak, orada eşitlik detayı maalesef gözden kaçıyor. Parası olan çok daha büyük stant açıyor. Biz böyle bir şeye gerek yok diyoruz. Dolayısıyla biz exhibitorlara bir masa, iki sandalye ile kendilerini tanıtabilecekleri bir ortam sağlıyoruz. Dolayısıyla herkes eşit standartlarda satış ve pazarlamasını yapabiliyor.”

“Devasa stantlara ve pazarlama bütçelerine gerek yok”

Kurt sözlerine “Sektörün bütün dünyada alışık olduğu rakamlardan çok daha uygun bütçelere bu organizasyonu önlerine sunuyoruz. Çünkü burada amaç, çok hızlı bir şekilde network yapmaları, çok hızlı bir şekilde iş birlikleri geliştirmeleri. Bunun için de devasa stantlara, devasa pazarlama bütçelerine gerek yok. Bu organizasyon bir masa, iki sandalye yapılabiliyor.” diye devam etti.

Serdar Söyler:” Türkiye’de yapılmayanı yaptık”

GlobeMeets kurucu ortaklarından Serdar Söyler ise, Türkiye’de daha önce yapılmayandan farklı bir organizasyon gerçekleştirdiklerine dikkat çekerek şöyle konuştu: “Bugüne kadar hep yurt dışından Türkiye’ye gelen turistler için çalışmalar gerçekleştirildi. Ancak Türkiye’den de yurt dışına çok fazla hem tatil  hem organizasyon amaçlı seyahat gerçekleşiyordu. Doğru hizmet sağlayabilecek acentaları Türkiye’deki acentalarla tanıştırmak amacıyla bu etkinliği yaptık. Bizim işimizde doğru tedarikçiler çok önemli. Yurt dışında mesela Las Vegas’ta Togg’un tanıtımı yapılıyor. Orada bize doğru hizmeti sağlayacak acentayı bulmamız gerekiyor. Biz o doğru hizmet sağlayıcı ile Türkiye’deki acentayı buluşturma hedefiyle bu organizasyonu düzenledik. Ve ilkinde de başarılı olduk. Çok iyi iş birlikleri başladı. Biz şu anda bunu artırmanın peşindeyiz.”

“Türkiye’yi Türkler Türklere pazarlıyor”

Yurt dışı acentalarını Türkiye’deki yerel hizmet sağlayıcılarıyla buluşturacak bir organizasyonu da ayrıca değerlendirdiklerini sözlerine ekleyen Söyler, “İleride o tarz da bir organizasyon yapılabilir. Çünkü aslında Türkiye’de şu an yapılan fuarların amacı, Türkiye’nin iyi bir destinasyon olduğu, burada çok iyi hizmetlerin verildiği, kaliteli otellerin olduğunu anlatmak. Bizim şöyle bir gözlemimiz var. Türkiye’deki pazarlamamızı Türkler Türklere pazarlıyor şeklinde yürütüyoruz. Bunu aslında yurt dışına anlatmamız gerekiyor. Bu farklılaşmayı da ancak nitelikli bir çalışma ve güçlü bağlantılarla başarabileceğimiz düşüncesindeyim.”

#GlobeMeets #B2B #NetworkingEvent #2024 #turizm #etkinlik #RixosTersaneİstanbul

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir