GTD, 2019 Yoğurt Konferansı’nı Türkiye’ye getiriyor!

Haber: Hatice Ünal Bilen

Gastronomi Turizmi Derneği (GTD), uluslararası etkinliğin ilkini 1-3 Ekim 2019 tarihlerinde İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde düzenlenecek olan Dünya Yoğurt Konferansı ile gerçekleştirmeye hazırlanıyor.  Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), Türk Hava Yolları ve Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği’nin katkılarıyla düzenlenecek olan konferansta dünyanın en sağlıklı ürünlerinden olan yoğurt, ilk kez GTD koordinasyonunda gündeme getirilecek.

Gastronomi Turizmi Derneği Dünya Başkanı da İstanbul’a geliyor!

Yaklaşık 10 ülke temsilcisinin katılımıyla “dünyada yoğurt” konusunun masaya yatırılacağı konferansa, Gastronomi Turizmi Derneği Dünya Başkanı konuşmacı olarak katılırken, Michelin yıldızlı şef Michael Rimenschneider de yoğurtlu tatlar eşliğinde davetlilere özel bir workshop düzenleyecek.

Michelin yıldızlı şef Michael Rimenschneider

Dört oturumda gerçekleşecek

“Sanayi tipi yoğurt mu, evde üretilen yoğurt mu?”, “Yoğurt İle Yenen Türk Lezzetleri”, “Yoğurdun Sağlığımıza Etkileri”, “Yunan Yoğurdu Var mıdır?” ana başlıklarında dört oturumda düzenlenecek olan konferansta Türkiye’nin önde gelen yoğurt markaları ürünlerini hem sergileme hem de tattırma olanağı bulacaklar. 12 üniversitenin katılımıyla akademik boyutuyla da dikkat çeken etkinlikte, aynı zamanda yöresel üreticiler ve ev kadınları da stant açarak ev yoğurdunun üretim şeklini görsel şovlar eşliğinde davetlilere anlatacak.

Gürkan Boztepe: “Yoğurt bizim ürünümüz, sahiplenmek istiyoruz”

Dünyanın en sağlıklı ürünlerinin başında gelen yoğurdun Türk ürünü olduğunu ve sahiplenmek adına Dünya Yoğurt Konferansı’nı düzenlemek istediklerini belirten Gastronomi Turizmi Derneği Başkanı Gürkan Boztepe, “GTD olarak ana misyonumuz, Türk mutfağının ve yerel ürünlerimizi sahiplenerek dünyaya tanıtmak. Yoğurt bizim kendi ürünümüz ama bakıyorsunuz dünya bunu çoktan sahiplenmiş, dört ülkede konferansı yapılmış. Yoğun bir çalışma takvimiyle bu adımı atarak Türk ürünü olan yoğurdun dünyada tescillenmesini istiyoruz. Çünkü çok sağlıklı bir ürün. Bu konferansla doktorlarımızla beraber harekete ederek sağlıklı bir ürün olan yoğurdu dünyaya duyurmak istiyoruz” diyor.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir