GTD’den gastronomide sınırları aştıracak buluşma

Gastronomide sınırları ortadan kaldırmayı gündemine alan Gastronomi Turizmi Derneği, bu amaçla T.C. Ticaret Bakanlığı yetkililerini ve sektörün uzman isimlerini GTD İhracat Destekleri Bilgilendirme Toplantısı’nda bir araya getirdi.


Gastronomi Turizmi Derneği (GTD), T.C. Ticaret Bakanlığı ile birlikte ihracat destekleri bilgilendirmesi için bakanlık yetkililerini ve sektör katılımcılarını İstanbul’da bir araya getirdi. Crowne Plaza Istanbul Harbiye ev sahipliğinde 26 Eylül Salı günü gerçekleşen GTD İhracat Destekleri Bilgilendirme Toplantısı’na T.C. Ticaret Bakanlığı ve İhracat Genel Müdürlüğü temsilcilerinin yanı sıra 27. Dönem Ak Parti İstanbul Milletvekili Emine Sare Aydın, Plan Tours Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kurtoğulları, Eski Turizm Bakanı Bülent Akarcalı, Eski TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, Öztiryakiler Yönetim Kurulu Üyesi Tahsin Öztiryaki katıldı.

Gürkan Boztepe: “Gastronomide sınırları aşacağımıza inanıyoruz”

Açılışta konuşan Gastronomi Turizmi Derneği Başkanı Gürkan Boztepe, GTD İhracat Destekleri Bilgilendirme Toplantısı ile gastronomi  sektörüne yeni bir soluk kazandırmayı ve sınırları ortadan kaldırmayı amaçladıklarını söyledi.

Konuşmasında, sektördeki birlik duygusunun önemine değinen Boztepe, nitelikli bilgilendirme toplantılarıyla doğru üretici ve tüketiciyi dünya pazarlarına açmayı hedeflediklerini ifade etti. Boztepe şöyle konuştu: “Bu tür bilgilendirme toplantıları geleceğimizi şekillendirecek çok önemli bir adımdır. Bizler, önüne çıkan her engele rağmen yılmadan güçlenen ve her zaman birbirine tutunan sektör paydaşlarıyız. Rekabet gücümüz,  dünyaya hızla uyum sağlayan bakış açımız ve vizyonumuz sayesinde sınırları aşacağımıza inanıyoruz. Gastronomi turizmine yeni bir soluk kazandırmayı ve sınırları ortadan kaldırmayı amaçlayan toplantımızda gelecekte de sürecek iş birliklerinin ve ortaklıkların kurulmasını cesaretlendirirken, yeni destinasyonlar ile kültürel deneyimler hakkında fikir alışverişleri yapacağız”.

Boztepe ayrıca, Türkiye’nin gastronomi alanında turizm gelirlerinin artması için T.C Ticaret Bakanlığı ve yurt içi – yurt dışı kurumlarla yapılan iş birliklerinin önemine dikkat çekti.

Bülent Akarcalı: “Yeni iş birliklerine zemin hazırlamasını diliyorum”

Eski Turizm Bakanı Bülent Akarcalı ise yaptığı konuşmada, önümüzdeki yıllar için  gastronomi  turizmi sektörünün dünya ekonomisindeki yerinin çok daha artacağı öngörüsünü paylaşarak, “Paydaşlar arasında sinerjinin yakalanması açısından bilgilendirme  toplantılarının çok etkili ve önemli olduğunu düşünüyoruz. GTD etkinliğinin yeni iş birliklerine zemin hazırlamasını diliyorum.” şeklinde konuştu.

#gastronomiturizmiderneği #gtd #gürkanboztepe #ticaretbakanlığı #gastronomi #gastronomiturizmi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir