Gurme Damaklardan Dondurmanın Favori Adresleri

Artık sadece yazın değil, kış mevsiminin de vazgeçilmez tatlarından dondurmanın Türkiye’deki favori adreslerini gastronomi sektörünün önde gelen yazar, yemek programcısı ve şeflerine sorduk. Bakın gurme damaklar Türkiye’de hangi dondurma mekanlarını listelerinde ilk sıralara koymuşlar.

Aylin Yazıcıoğlu ve Vedat Başaran’ın Tercihi

DONDURMACCİ

resim1

Aylin Yazıcıoğlu

Kendi yaptığı dondurmayı yemeyi de çok sevdiğini söyleyen Aylin Yazıcıoğlu, “Dondurmacci hem ürün kalitesi hem de birinci sınıf yaklaşımları sebebiyle ilk tercihim” diyor. Markanın sadece malzemelerini değil, duruşunu da beğenen Yazıcıoğlu’nun mekanda efsane dediği tadı, Bodrum mandalinalı dondurma!

 

2Vedat Başaran

Türkiye’de en son inovatif çalışmaları yapan firmaların başında geldiği için Dondurmacci’yi başarılı bulan Vedat Başaran, “Aroma dengesi çok kaliteli” diyor. Başaran’ın olmazsa olmaz dondurma seçenekleri arasında kaymaklı, orman meyveli ve fıstıklı tatlar geliyor.

3

İstanbul Caddebostan’da yer alan mekan, şehrin en iyi lezzet durakları arasında geliyor.Sorbe, sütlü, çikolatalı, soya ve light seçenekleriyle müdavimlerine zengin bir ürün çeşitliliği sunan Dondurmacci’de harika lezzette, lifle zenginleştirilmiş stevialı light dondurmaları ile diyet yapanlar ve diyabetliler de unutulmamış. Kalori alımını azaltmak isteyen, düşük glisemik indeksli beslenmeye özen gösteren veya diyabetli olduğu için ilave şeker içeren gıdalardan kaçınan müşteriler artık gönül rahatlığıyla Dondurmacci’nin lezzetli dondurmalarının tadına varabiliyor. Turunç sorbe, Çilek sorbe, kan portakal sorbe suru incir ceviz de mekanın en yeni tatları arasında yer alıyor.

Nedim Atilla’nın Tercihi

SULTAN BAKLAVA & DONDURMA

4

 

Sultan Baklava & Dondurma’da ürünlerin içine hiçbir katkı maddesi karıştırılmadığını ve yapımında sadece gerçek süt ve sahlep kullandıklarını söyleyen Nedim Atilla’nın tercihi, sakızlı dondurma.

sultan

Sultan Baklava & Dondurma; “Dondurma gibi Dondurma” sloganıyla müşterilerini ağırlayan Sultan Baklava & Dondurma’da her meyveden dondurma doğal olarak hazırlanıyor. 190 derecede özel kaynatma makinesiyle kaynatılıp soğutulan süt böylece sterilize olduktan sonra güler yüzlü personeliyle damaklara sunuluyor. Çünkü Sultan Baklava & Dondurma’nın “İlkemiz insan sevgisi” gibi bir iş yaklaşımı var. Sultan’da sadece lezzetli bir dondurma yemekle kalmıyor, aynı zamanda mutlu bir sevgi çemberiyle de sarmalanıyorsunuz.

Gürkan Boztepe’nin Tercihi 

VELİ USTA / ÇEŞME

gürkan

Lezzet ve aroma bakımından Çeşme’deki Veli Usta’yı vazgeçilmez bulan Gürkan Boztepe, mekanda en çok karadut ve sakızlı dondurmayı seviyor.

veli

Çeşme’de kime sorsanız Veli Usta’yı gösterir, kim ismini duyarsa yüzüne bir tebessüm yayılıverir… Dondurmayı yalnız çocuklar yer diye kim demiş bilmiyoruz ama dondurmanın Veli Usta’sı: ‘Dondurma mideye değil kalbe gider, o yüzden her kalpte, lezzetli bir dondurmaya yaşı mevsimi olmadan yer vardır.’ demiş, ne de güzel söylemiş. Ne de güzel söylemiş… “Sabah gün ağarmadan çıkarız tarlaya, güneşin ilk ışıklarında renklere bürünen meyvelerden en parıldayanlarını, bize göz kırpanlarını toplarız toprak kokan ellerimizle. Sepete düşen her meyve, sağılan her süt çiftçilerimizin elinden modern üretim tesislerine ulaşır ve doğal meyvelerden dondurma, taze sütten tatlılar yaparız” bilinciyle en leziz dondurmalarını damak severlerle buluşturan 1983 yılından beri hizmet veren Veli Usta’yı bunca özel kılan dondurmanın kendisini değil, efsanesini hazırlamaları olsa gerek ki doğal meyvelerden gerçek dondurmalar mekanda müşterilerine sunuluyor.

Elif Korkmazel’in Tercihi

MEŞHUR ALİ USTA DONDURMACISI

elif

“Ben yaz kış dondurma sevenlerdenim” diyen Elif Korkmazel, farklı dondurmaları tatmayı seviyor. İçlerinde cevizli, ahududulu, frambuazlı, hurmalı ve çikolatalı ise en vazgeçilmezlerinden…

 

ali

Moda Caddesi’nde İstanbul’un 50 yılı aşkın mazisiyle klasiklerinden biri olan Meşhur Ali Usta Dondurmacısı; taze, meyveli ve sütlü seçenekleriyle dondurmanın en nefis adreslerinden biri. Tek şubesi Moda’da olan mekanda vişneli, cevizli, limonlu, çilekli, kağıt helva arası dondurmaları da pek bir meşhur. Neredeyse kuyruksuz bir gününe denk gelemeyeceğiniz mekanda kırmızı meyveli dondurmalar da çokça rağbet görüyor. Dolu dolu dondurma topları ve nefis külahlarıyla yaz kış müdavimlerini ağırlayan Meşhur Ali Usta Dondurmacısı da favori adreslerimiz arasında geliyor.

Arda Türkmen ‘in Tercihi

DONDURMİNO GELATO/ALAÇATI

 arda

Dondurmino GELATO’da en çok vanilyalı tatları beğenen Arda Türkmen, mekanın dondurmadaki başarısını kullandıkları süt ve lezzetine bağlıyor.

ardatercih

Alaçatı Gelato’da fark oluşturan en önemli detay, hammadde yani süt. Dünyada da çok aranan ve ürünleri ayrı raflarda satılan Jersey tipi inek sütü bulmak için Türkiye’nin her yeri araştırılmış ve Biga’da bir çiftlikte bulunmuş. Katkılar için İtalya’nın en iyi firmalarının, en başarılı oldukları ürünleri tek tek belirlenmiş ve gerekli bağlantılar kurulmuş. Meyveler içinse, mevsiminde hangi meyve varsa, taze ve günlük olarak onların temin edilmesi kararı alınmış. Tüm bunlar hazır olunca da, önce İtalya’da farklı eğitimlere katılma ve ardından Roma ve Bologna’dan Master Class Gelato şefleri ile birlikte Dondurmino’ya özgü formüllerinin hazırlanması süreçleri yaşanmış.

Ömür Akkor’un Tercihi

PASTO / BURSA

ömür

Pasto gerçek meyve ve yağlı süt kullandığı için Ömür Akkor’un damağını fethetmiş bir lezzet durağı. Akkor’un favori tatları arasında tahinli, Bursa şeftalili ve kakaolu dondurmalar var.

 

 

pasto

120 yıllık köklü geçmişiyle Bursa’da hizmet veren Pasto, unlu mamullerin yanı sıra dondurmalarıyla da çok meşhur. Aslen ekmekçi olan firma, yazın 42 çeşit dondurmasıyla lezzet tutkunlarını ağırlamaya devam ediyor. İşletme sahibi Hakan Doğan: “Bursa’da üretici olmanın avantajları o kadar çok ki çok iyi süte meyvenin en iyisine ve özellikle suyun en güzeline ulaşmamız çok zor değil. Hele de Susurluk gibi bir şekere yakınsanız avantajınız gerçekten çok yüksek oluyor. Bununla birlikte beyaz çikolatalı -portakallı, bitter çikolatalı- naneli, karamelli -fıstıklı gibi kombin ürünlerin yanında ekmekçi olduğumuzu unutmayarak en favori dondurmamız ise ekmekli dondurma” diyerek müdavimlerini bu özel lezzetleri tatmaya davet ediyor!..

Murat Bozok’un Tercihi

CREMERIA MİLANO / CADDEBOSTAN

murat

“Cremeria Milano’da tatlar çok doğal. Sanki tadarken soğutulmuş meyve hissi yaşıyorsunuz” diyen Murat Bozok, en çok meyveli dondurmalarını sevdiğini söylüyor”

 

muratın tercihi

Kuzey İtalya’nın sütlü lezzeti Gelato ve Güney İtalya’nın serinleten tatlısı Sobetto’nun buluştuğu bir durak olan Cremeria Milano’da Gelato ve Sorbetto olmak üzere iki türlü dondurma üretimi yapılıyor. Türk damak tadına uygun bir hale getirilerek yapılan dondurma çeşitleri arasında incirli, özel balkabaklı, hurmalı ve sakızlı tatları deneyimlemeye değer bulduklarımızdan. Beyoğlu, Nişantaşı, Şaşkınbakkal, Caddebostan ve Bebek şubeleri ile müşterilerine unutulmaz damak tatları yaşatan mekanın eminiz siz de müdavimleri arasına gireceksiniz…

İsmet Saz’ın Tercihi

YASEMİN &TUNCEL ROASTERY AND GELATERİA

ismet

Yasemin & Tuncel’de en beğendiği tatların elma ve tarçınlı dondurmalar olduğunu söyleyen İsmet Saz için meyveli ve ekşi tatlar vazgeçilmezleri arasında

 

ismetsaz

Dondurma ve kahve macerasına 3 yıl önce İtalya’da başlayan Yasemin&Tuncel çifti, bir gün Monocle dergisini okurken o çok sevdikleri dondurmayla ilgili bir eğitimin İtalya’da verildiğini okurlar ve hemen o kursa yazılıp İtalya’ya giderler. İlk kuru bitirdikten sonra dondurmanın aslında soğuk bir tatlının ötesinde çok bilimsel yapılması gereken ciddi bir ürün olduğunun farkına varan çift, daha sonra İtalya’da başka eğitmenlerden dondurmayı hiçbir katkı maddesi olmadan üretebilmenin eğitimlerini de alırlar. Tüm bu eğitimler 2 temel noktada ilerler: “Günlük üretilecek ve iyi hammaddeler kullanılacak.”

Ve Türkiye’ye dönüşlerinde o meşhur Yasemin&Tuncel Roastery and Gelateria’da lezzet severlerine sunulan dondurma dükkanının hikayesi başlar. İstanbul Göktürk’te 2 katlı bir dükkanın üst katında dondurma üretimlerini gerçekleştiren Yasemin&Tuncel, iyi dondurmadan anlayanların vazgeçemedikleri lezzet noktalarından biri.

#Gurme #GurmeDamaklar #DondurmanınFavoriAdresleri #Dondurma #FavoriAdresleri #Favori #Adres  #İsmetSaz   #ÖmürAkkor #GürkanBoztepe #AylinYazıcıoğlu #VedatBaşaran

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir