Hadzabe yerlilerinin yaşamı ilk kez bu sergide!

Alman Immagis firması, dünyaca ünlü fotoğraf sanatçısı Joachim Schmeisser 19 Ekim’de sanatseverlerle buluşturacak. 

Ünlü fotoğrafçının Tanzanya’da yaşayan yerli halk Hadzabe’lerle birlikte yaşayarak çektiği fotoğrafları ilk kez ‘In the Realm of Light’ sergisinde yer alacak.

Tüm dünyada The David Sheldrick Wildlife Trust (DSWT) gibi sosyal sorumluluk projeleri ve fotoğraf sanatına yaptığı katkılarla adından söz ettiren Immagis firması, Türkiye’de ilk sanat galerisini ‘IN THE REALM OF LIGHT’ ismiyle 19 Ekim 2012 tarihinde açıyor. 3 ay boyunca sanatseverlerin ziyaret edip aynı zamanda satın alabilecekleri fotoğraf galerisinin ilk konuğu dünyaca ünlü ödüllü fotoğraf sanatçısı Joachim Schmeisser. Dünyaca ünlü Alman fotoğrafçının Tanzanya’da yaşayan yerli halk Hadzabelerle birlikte doğada yaşayarak çektiği fotoğrafları da ilk kez bu sergide görme fırsatı bulacaksınız.

Tanzanya’da yaşayan en büyük yerli kabile olan Hadzabeler, oldukça ilkel bir hayat sürdürüyorlar. Binlerce yıldır aynı yerde ve aynı yaşam şekliyle hayatlarını sürdüren Hadzade’lerin en büyük özelliği avcı toplum olmaları. Hayatta kalabilmek için sürekli avlanan Hadzabe yerlileri, özellikle ok konusunda uzmanlaşmış ve bölgenin en iyi avcısı durumundadır. Özellikle yaşadıkları yörede bulunmayan bir ağacın özsuyundan elde edilen zehir sürülmüş, demir uçlu av okları ile büyük küçük hiçbir canlıyı affetmiyorlar. Özellikle maymunlara merakı olan Hadzabeler, sinsice geldikleri ağaç diplerinde meyva yiyen maymunları avlayıp hemen pişirip yiyorlar. Aynı zamanda bu kabile üyeleri çok iyi birer aslan avcısı. Bölgedeki aslan nüfusunun azalmasının baş nedeni sayılan Hadzabeler için aslan avlamak kendi aralarında güç ve cesaret gösterisi olarak biliniyor.

Joachim Schmeisser’in Tanzanya’nın etnik halkı Hadzabe’leri görüntülediği fotoğraflar  İstanbul’daki serginin en ilgi çekici konularından olacak. İlk defa yayınlanacak olan bu ilgi çekici fotoğrafların çekimi Tanzanya’da Eyasi nehri kıyısında yaşayan Hadzabe halkının arasında gerçekleşti. İlginizi çeken tüm detaylar 19 Ekim’de İstanbul Kadıköy’de başlayacak ve 3 ay sürecek olan ‘IN THE REALM OF THE LIGHT’ sergisinde sizlerle.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir