Hasan Bayram: “Arap turistleri Bursa’ya döndürmek için belediye ve valilik ile iş birliği yapacağız”

Haber: Hatice Ünal Bilen

OTT- Ortadoğu Turizm Teşkilatı (TUSAD-ASATDER-YONDER) üyeleri, Bursa Turizm Fuarı’na çıkarma yaptı. Ortadoğulu turistlerin gözbebeği Bursa’da 19-21 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilen Bursa Turizm Fuarı’na katılan Ortadoğu Turizm Teşkilatı üyeleri ikili görüşmeler ile birlikte sezon boyunca yaşanan önemli konuları masaya yatırarak sorun ve çözüm konularını istişare etti.

Hasan Bayram: “Türkiye turizmine değer katmaya devam ediyoruz”

Bursa Turizm Fuarı’nda konuşan OTT-TUSAD Başkanı Hasan Bayram, Türkiye turizmine değer katmaya devam ettiklerini ifade ederek, “Fuarlar tanıtım için önemli bir göstergedir. Fuar boyunca katılımcı otellerin misafirperverliği, turizm ile bütünleşik esnafların bizleri sahiplenmesi ve Network Fuarcılık misafirperverliğine ayrıca teşekkür ediyoruz” dedi.

“Bursa, Ortadoğu pazarı için cazibesini kısmen yitirmiş durumda”

Hasan Bayram, şehrin Arap turistler için önemli bir destinasyon olduğunun altını çizdi. Son dönemde şehrin Ortadoğu pazarı için cazibesini yitirmeye başladığını kaydeden Bayram şöyle devam etti: “Ortadoğulular, Türkiye’ye lezzetli mutfağı, yeşil alanları ve suyu için geliyor. Onların tarih ve kültürle bir ilgileri yok. Bursa, ne yazık ki geçmişe oranla cazibesini kısmen yitirmiş durumda. Şehre Kestel Şelalesi’ni görmek için geliyorlar ama göremiyor, sitem ediyorlar. Çünkü şelalelin suyu, çiftçiler tarafından tarlalara veya fabrikalara çekilmiş durumda. Biz de bu sebeple Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Valiliği ile ortak bir çalışma yürüterek şehri eski haline getirmeyi istiyoruz. Bursa esnafı da yanımızda, her türlü maddi manevi destek vereceklerini söylüyorlar”.

“Arap turistler Bursa’dan İzmit’e yöneldi”

Ortadoğu ve Körfez ülkelerinden incoming yapan OTT üyelerinin Arap turistlerin sevdiği destinasyonlara destek vermeye devam ettiğini açıklayarak sözlerini sürdüren Bayram, fuarda, Bursa’da günübirlik turların artışına karşın konaklamalı turizmin azalmasından duyduğu kaygıyı da dile getirdi. Acentalar ve oteller arasında belli konularda mutabık kalınamamasının misafirlere çeşitli sıkıntılar yaşattığını belirten Bayram, “Bursa’ya giden Arap turistler İzmit’e yönelmeye başladı. Biz istiyoruz ki, bir şehre kızıp başka bir şehre gitmesinler. Her iki şehirde de mutlu olsunlar. Onları tekrar Bursa’ya çekmek istiyoruz” diye konuştu.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir