Hüseyin Kurt: “GLOBEMEETS’i nitelikli etkinlik ve organizasyon baskısıyla kurduk”

Röportaj: Hatice Ünal Bilen

“Sahadan ve meslektaşlarımızdan aldığımız geri bildirimler özellikle yurt içindeki etkinlik ve organizasyonların oldukça verimsiz geçtiği yönündeydi. GLOBEMEETS’i nitelikli etkinlik ve organizasyon baskısıyla kurduk.”

Turizm sektörünün en güçlü kaslarından biri, etkinlik ve organizasyonlar. Birincil amacı, alıcı ve hizmet sağlayıcıyı doğru platformda buluşturmak, nitelik ve verim oluştururken yeni iş birlikleri inşa etmek olan bu dinamik sektör, ne var ki uzun zamandır kırmızı alarm veriyor. Bırakın harcanan dünya kadar parayı, zamanı ve emeği hiçe sayan bu düşük performanslı, verimsiz ve niteliksiz organizasyonlar, GLOBEMEETS’in Kurucu Ortağı Hüseyin Kurt’un da dikkati çektiği üzere, katılımcısına “Yeter artık!” dedirtiyor. Günün sonunda o görkemli, bol ışıklı salonlardan ne alıcı ne de hizmet veren memnun ayrılıyor. Oysa alıcısından satıcısına talep edilen çok basit: Doğru ve verimli bir organizasyona gitmek!
En iyi bildikleri iş olarak, etkinlik ve organizasyon alanındaki uzmanlıklarını yüksek potansiyeldeki network gücüyle birleştiren GLOBEMEETS, kurucu ortakları Hüseyin Kurt ve Serdar Söyler iş birliğinde “Biz bize” etkinliklere son vermek için yola çıktı. I-MICE Derneği kapsamındaki etkili faaliyetleriyle de rüştünü ispatlayan ortaklığın kuruluşunu ve önümüzdeki döneme dair plan ve projelerini Hüseyin Kurt anlattı:

GLOBEMEETS’in kuruluş sürecinden bahseder misiniz?
GLOBEMEETS’i uluslararası turizm pazarlama alanında faaliyetlerimizi yürütmek amacıyla Uluslararası MICE Endüstrisi Derneği’nde (I-MICE) yol arkadaşım olan Serdar Söyler ile ortak kurduk. Aslında şirketimizi pandemiden önce hayata geçirmek arzusundaydık. Fakat hiç beklemediğimiz salgın krizinin hayatımıza girmesiyle birlikte kuruluşumuz da pandemi ortalarını buldu. Şirketimizi açmış olsak da faaliyete geçmemiz Haziran 2022’yi buldu.

Peki nasıl harekete geçtiniz? Girişimin en güçlü kasları nedir?
Sahadan ve meslektaşlarımızdan aldığımız geri bildirimler özellikle yurt içindeki etkinlik ve organizasyonların oldukça verimsiz geçtiği yönündeydi. Günün sonunda ne alıcı ne de hizmet veren memnun kalıyor. Alıcı “Doğru hizmet verene ulaşamadım” derken, hizmet veren (satıcı) da “Doğru alıcı yoktu. Stand açtık. Dünya para harcadık. Biz bize etkinlik, fuar, organizasyon vb. yaptık. Harcanılan zaman, emek ve para da cabası oldu.” diyor. Tabii var olan etkinlik ve organizasyonlar bu kadar başarısız olunca her sene de güç kaybediliyor çünkü alıcısı da satıcısı da bir daha katılmak istemiyor.
İşte biz de burada sektörden çok ciddi baskı gördük. Sektör paydaşları, “Yeter artık elinizi taşın altına koyun. Bu işi siz yapın. Doğru ve verimli bir organizasyona gelelim.” mesajlarını veriyorlardı. Etkinlik ve organizasyon bizim uzmanlık alanımız, en iyi bildiğimiz iş. En güçlü kasımızı yüksek potansiyeldeki network gücümüzle birleştirelim istedik.

GLOBEMEETS neyi temel alıyor, nasıl çalışıyor?
GLOBEMEETS, turizm ofisleri ve büroları, kongre ve ziyaretçi büroları, yurt içinde ve yurt dışında bulunan DMC’ler, hava yolları, zincir oteller vb. firma, kurum ve kuruluşlara danışmanlık ve pazarlama hizmeti veriyor. Amaç alıcı ve hizmet sağlayıcıyı doğru organizasyonda buluşturmak. Nitelik ve verim oluştururken yeni iş birlikleri inşa etmek. Hizmet verenin ve/veya destinasyonun ulusal basın, turizm basını ve en önemlisi doğru alıcı ile buluşmasını sağlamak.

Yurt dışında nasıl ilerliyorsunuz?
GLOBEMEETS olarak ilk organizasyonumuzu Karadağ’a yönelik gerçekleştirdik. Karadağ Turizm Bakanı, İstanbul Başkonsolosu, Air Montenegro CEO’su ve Karadağ turizm otoritesi yetkililerini The Ritz Carlton Hotel’de ulusal basın ve turizm basını ile bir araya getirdik. Ulusal basın aracılığıyla tüketici, turizm basını aracılığıyla da turizm sektörünün bileşenleri nezdinde Karadağ’ın bilinirliliğini artırmayı ve güçlendirmeyi hedefledik. Aynı gün akşam teknede gerçekleştirdiğimiz organizasyonda ise, Karadağ Turizm Bakanlığı yetkilileri, Air Montenegro yöneticileri, DMC’ler ve otelleri İstanbul’un incisi Boğaz’da MICE segmenti çalışan acentalar, Outgoing incentive, leisure, FIT ve outgoing kültür turizmi segmenti çalışanlarından oluşan 130 kişiyle bir araya getirdik. Acentalarımız önce destinasyonla ilgili sunumları dinlediler, ardından yeni iletişim ve iş birliği fırsatları yakalamalarını hedeflediğimiz B2B bölümünde Karadağ’lı yetkililerle bir araya geldi. Organizasyonumuz; müzik eşliğinde alınan akşam yemeği ile son buldu. Gerçekleştirdiğimiz başarılı ve herkesin yüzünün güldüğü etkinlik, daha sonra hayata geçirmeyi planladığımız projeler için önemli bir başarı hikayesi oldu. Aldığımız sonuçlar Karadağ’ı ve turizm sektörünü tatmin edici nitelikteydi.

“Tek dertleri, nitelikli ve verimli organizasyon hizmeti almak”
Arkasından Kore Turizm Organizasyonu yetkilileriyle bir araya geldik. Başarı hikayemizi duyunca onlarla da benzer bir iş birliği gerçekleştirmek için adımlarımızı attık. The Ritz Carlton Hotel’de Kore turizm yetkilileri ile ulusal basın ve turizm basınımızı bir araya getirdik. Akşamında ise 167 acentanın Kore’den 6 DMC, Türk Hava Yolları, Emirates, Korean Air, Asiana Airlines, Singapur Airlines, Air Astana Havayollarının katıldığı bir B2B Etkinliği gerçekleştirdik. Katılan misafirlerimiz için kaligrafi ve VR etkinliği, Kore kıyafetlerini deneyimleme, Kore’ye özgü şovlar vb. etkinlikler organize ederek, Kore’nin yakından tanınmasını sağladık. Akşam yemeği ve çekilişle organizasyonumuzu tamamladık.
Gerçekleştirmiş olduğumuz bu verimli etkinlikler ile birlikte Karadağ ve Kore Turizm Ofisi yetkilileri, Travel Turkey İzmir Fuarı’ndaki B2B görüşmelerini de bize teslim etti. 10 Mart tarihinde Fairmont Hotel’de MICE segmenti çalışan acentalarımıza yönelik Kore’den gelen 2 DMC ile birlikte Kore Turizmi Incentive Programı’nın da tanıtıldığı B2B ve akşam yemeği etkinliğini gerçekleştirdik. 12 – 15 Nisan tarihlerinde ise EMITT Fuarı’nda, B2B görüşmeleri için hizmet verdik. Kore Turizm Ofisi yetkilileri ve Kore’den gelen 3 DMC ve yöneticilerini 100’ün üzerinde karar verici acenta ile bir araya getirdik.
Daha önce ifade ettiğim üzere, yıllarca biriktirdiğimiz ilişkiler, sektördeki dostluklarımız ve meslektaşlarımız üzerindeki güvenirliliğimiz, onların bizden nitelikli ve verimli organizasyon talebi ve aynı zamanda Karadağ ve Kore ülkeleri için ortaya koyduğumuz başarılı organizasyonlar bizi daha büyük bir organizasyon için öncelikli motivasyona, hazırlığa ve çalışmaya itti.

Şirketin yakın dönem etkinlik ajandasında ne var?
GLOBEMEETS B2B Networking Etkinliği üzerinde çalışıyoruz şu an. Etkinliğimiz, firmamızın varoluşundan da yola çıkarak firmamızın adını ve misyonunu taşısın istedik. Etkinliğimizi bu yıl 22 Eylül 2023 tarihinde İstanbul’umuzun en yeni ve en prestijli otellerinin başında gelen JW Marriott Hotel İstanbul Marmara Sea’de gerçekleştireceğiz. Prestij ve konforun birleştiği nokta olan otelimizde en doğru iş birlikleri inşa edilecek.
Organizasyonla ilgili şu detayları aktarmak isterim. Hizmet alan, karar verici tarafında İstanbul’dan 250 kişi civarında MICE segmentinde çalışan acentalar, etkinlik yönetimi şirketleri, kongre acentaları, outgoing incentive, leisure, FIT ve outgoing kültür turizmi segmenti çalışan acentalarımız ile 23 farklı şehirden hosted buyer olarak nokta atışı belirlediğimiz 70 civarında acentacı meslektaşımızı organizasyonumuzda ağırlayacağız. Şehir dışından hosted buyer olarak davet edeceğimiz meslektaşlarımızın ulaşım/uçak bileti, konaklama ve transferleri tarafımızca karşılanacak. Toplamda İstanbul ve şehir dışından nokta atışı belirlenen 300 civarında meslektaşımızı “alıcı, karar verici” olarak ağırlayacağız. Tüm davetliler; davetiye ve akreditasyon ile organizasyona katılım sağlayabilecek. Davetiyesi olmayan, davet edilmemiş ve/veya akredite edilmemiş kimse maalesef katılım sağlayamayacak.

Türkiye’den 23 şehir, dünyadan 20’yi aşkın ülke katılacak
İstanbul ve ülkemizin 23 şehrinden nokta atışı karar verici-alıcı olarak belirlediğimiz ve ağırlayacağımız meslektaşlarımızı yurt içinden ve yurt dışından 20’nin üzerinde ülkeden katılacak olan DMC’ler, havayolları, ülkelerin turizm ofisleri, kongre ve ziyaretçi büroları vb. hizmet sağlayıcılarıyla bir araya getireceğiz. Alıcı ve hizmet sağlayıcıların masa düzeninde buluşacağı tam günlük etkinlikte amacımız; doğru alıcı ve doğru hizmet sağlayıcıyı doğru organizasyonda bir araya getirmek, yeni iletişim ve işbirliklerinin inşa edildiği, var olanların ise geliştiği ve tüm paydaşların ise nitelikli ve verimli bir organizasyonun parçası olmaktan dolayı yüzlerinin güldüğü bir organizasyona imza atmak. Tam gün sürecek etkinliğimiz sonrasında ise katılımcıları hem stres atacakları hem de keyifli bir ortamda iletişimlerini güçlendirecek Networking Party bekleyecek. Onu da yine İstanbul’umuzun en yeni ve prestijli etkinlik mekanlarının başında gelen Fişekhane’de yapacağız.

GLOBEMEETS B2B Networking Etkinliği alıcı ve satıcılara ne gibi avantajlar sağlayacak?
En önemli avantaj doğru hizmet alan (alıcı) ve doğru hizmet sağlayıcının (satıcı) doğru bir organizasyonda bir araya gelmesi. Organizasyona, davet ve akreditasyon ile girilebilmesi. Herkese açık olmaması. Hizmet sağlayıcı açısından görüşeceği firmaları önceden biliyor olması. İstanbul başta olmak üzere 23 ayrı şehirden 300 civarında en doğru alıcılar ile bir araya gelecek olması. Hizmet alan açısından geniş yelpazede doğru hizmet sağlayıcıları ile işinin ihtiyaç duyduğu en doğru kilit noktasındaki kişilere ulaşma potansiyeli sağlaması. 1 gün içerisinde doğru platformda nitelikli ve verimli bir organizasyonun içinde olunması. Hizmet sağlayıcı açısından zaman ve bütçeden tasarruf edilmesi. Hizmet alan açısından en doğru seçilmiş hizmet sağlayıcı iletişim kişilerine ulaşılması ve zamandan tasarruf edilmesi. Prestijli, etkin, nitelikli ve verimli bir organizasyonun katılımcısı ve paydaşı olma fırsatı vermesi.

Sektöre dair hedefleriniz nedir? Bundan sonrası için etkinlik ve organizasyon alanında nasıl bir büyüme planınız var?
Doğru iletişim ve iş birliklerinin inşa edildiği etkinlikler ve iş birliklerine imza atmayı sürdüreceğiz. Hedefimiz, 22 Eylül 2023 tarihinde gerçekleştireceğimiz Globemeets B2B Networking Etkinliği’ni sektörün buluştuğu ve nefes aldığı bir güne dönüştürmek. Daha sonraki yıllarda da etkinliğimizi büyüterek güçlendirmeyi planlıyoruz.

#GLOBEMEETS #GlobemeetsB2BNetworkingEtkinliği #hüseyinkurt #serdarsöyler #turizm #etkinlik #mice #imice #organizasyon #nitelik #verimlilik #röportaj

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir