İSATAG YK’dan Bakan Ersoy ziyareti

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile AKM’deki Bakanlık ofisinde bir araya gelen İSATAG Yönetim Kurulu; vize, taksit, tur ve transfer hizmetleri bürokrasisi, bilet fiyatları, TGA ile ilişkiler, acentelere destek ve Türk dizileri konularını gündeme taşıdı ve Ersoy’dan destek istedi.

 Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy İstanbul Seyahat Acentaları Tanıtım ve Geliştirme Derneği (İSATAG) Yönetim Kurulu’nu AKM’deki Bakanlık ofisinde kabul etti. Toplantıya Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile birlikte İSATAG Başkanı Aylin Kopan Özsavaş, 2. Başkan Cüneyt Tansu Demir, Genel Sekreter Ömer Kartın, Yönetim Kurulu Üyeleri Kamran Bagiyev, Neşe Çevik, Yüksel Türemez ve Emrah Demir katıldı. 11 Ağustos Cuma günü gerçekleşen ziyarette sadece İstanbul’un değil, tüm Türkiye turizminin sorunları ele alındı.

Ersoy’dan acentelere destek sözü

İSATAG Başkanı Aylin Özsavaş, yurt dışından Türkiye’ye yapılan kültür turlarında ve özellikle inanç turizminde ivme kaydedildiğini belirtti. Nitelikli turist getirmek konusunda orta ölçekli acentelerin önemine dikkat çeken ve destek beklentilerini ileten Özsavaş, özellikle yurt dışı fuarlara katılan acentelerin stant almak konusunda zorlandıkları bilgisini aktardı. Ersoy da konu ile mutlaka ilgileneceğini ve bakanlık olarak gerekli desteğin verileceğini kaydetti.

“TGA ve acenteler daha sıkı ilişkiler içinde olmalı”

Özsavaş ayrıca Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) ile acenteler arasında daha sık ilişkilerin geliştirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi. 

“Müze ve örenyeri bilet fiyatları çözüm aşamasında”

İSATAG Heyeti tarafından müze ve örenyeri bilet fiyatlarının çok kısa aralıklarda ve daha önce bildirilmeden artmasının seyahat acentelerinin tur programlarını planlamasını zorlaştırdığı ifade edildiğinde, Ersoy, bu konunun çözüm aşamasında olduğunu aktardı.

Turizm sektöründeki önemli bir sorunun da gündeme getirilmesi üzerine Ersoy, acentelerin tur ve transfer hizmetleri esnasında kendi asistan ve transfer görevlilerinin kullanılabileceği şeklinde düzenleme yapılacağını ifade etti.

Tur ve transfer hizmetlerindeki bürokrasi yükü azaltılsın talebi

Tur ve transfer sırasında çok sayıda evrak gerektiğinin ve bürokratik sıkıntılar doğduğunun hatırlatılması üzerine Ersoy, bakanlık çalışmalarıyla bu sıkıntıların kısa sürede aşılacağını, tur ve transfer hizmetlerinin daha az bürokrasiyle daha basit bir şekilde yapılacağını kaydetti. 

Ersoy ayrıca, yeni rehber yetişmemesi konusundaki sorunlara da bakanlığın müdahil olduğunu ve çok sayıda yeni rehberin yetiştirileceği bilgisini verdi.

“Türk dizilerine destek artmalı”

İSATAG 2. Başkanı Cüneyt Tansu Demir, dernek olarak sadece İstanbul ve Türkiye’de değil, uluslararası konularda da çalışmalar yaptıklarını ifade ederek Türk dizi sektörünün turizmdeki olumlu etkisi hakkında çarpıcı bilgiler verdi. Türk dizilerinin Avrupa ve Latin Amerika’da çok revaçta olduğunu ve bunun da ülkemize turist olarak döndüğünü belirten Demir, kültür ve turizmin beraber daha iyi işlediğini, Türk dizilerinin İstanbul ve Kapadokya başta olmak üzere tüm Türkiye’ye yabancı turist kazandırdığını aktardı. Demir’in bu konuda da bakanlıktan destek talebine Ersoy, destekleyeceklerini söyledi.

“Yurt dışına seyahatte taksit kararı acenteleri zorluyor”

İSATAG Genel Sekreteri Ömer Kartın ise,  outgoing acentelerin sorunlarını gündeme getirdi. Yurt dışına seyahatte taksit uygulamasının kaldırılmasının acenteleri ciddi anlamda mağdur ettiğini dile getiren Kartın, vize zorluklarını da hatırlattı.

“Akdeniz ülkelerinde de taksit yok”

Mehmet Nuri Ersoy ise, vize zorluklarının en kısa zamanda aşılacağını ifade etti. Taksit uygulamasının son dönemdeki ortodoks ekonomi politikalarının bir sonucu olduğunu ve uzun taksitlerin enflasyon etkisi oluşturduğunu belirten Ersoy, Akdeniz çanağındaki ülkelerde de taksit olmadığını sözlerine ekledi. 

#isatag #aylinözsavaş #mehmetnuriersoy #turizm #seyahatacente #vize #seyahat #taksit

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir