Turizm Karikatürleri Yarışması ödül törenini Petra’ya taşıdı

14.Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nın ödül töreniÜrdün’ün önemli turizm merkezlerinden Petra’da gerçekleşti.

14.Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nın ödül töreni Ürdün’ün önemli turizm merkezlerinden Petra’da gerçekleştirildi. Petra Turizm Geliştirme İdaresi ile Ürdün Kraliyet Havayolları’nın sponsorluğunda düzenlenen yarışmada Yetişkinler Kategorisinde Birincilik Ödülünü İran’dan Ali Rastroo, Gençler Kategorisinde ise Birincilik Ödülünü Türkiye’den Poyraz Din aldı.

Turizm Sektöründe Kadınlar temalı yarışma

Yetişkinler” ve “Gençler” olmak üzere iki kategoride düzenlenen yarışmada; 16 ve daha alt yaş grubundakiler “Gençler” kategorisine, 17 ve üst yaşlardaki karikatürcüler de “Yetişkinler” kategorisine eser gönderebiliyor. “Yetişkinler” kategorisinde birincilik, ikincilik ve üçüncülük ödüllerine ek olarak, Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nın başlatıcılarından Prof. Atila Özer adına da özel ödül veriliyor. “Gençler” kategorisinde ise birincilik, ikincilik ve üçüncülük olmak üzere üç ödül yer alıyor.

Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması farklı alt temalar belirlenerek düzenleniyor. Bugüne kadar gerçekleştirilen yarışmalarda; “Her Şey Dahil Sistemi”, “Turizm ve Barış”, “Turizmin Geleceği, Geleceğin Turizmi”, “Dünden Bugüne Tatiller”, “Seyahat Anıları”, “Havalimanı”, “Covit 19 ve Turizm”, “Turizm Sektörü Çalışanları” ile “Uzay Turizmi” temalarında binlerce karikatür çizildi. 14. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’na ise karikatürcüler “Turizm Sektöründe Kadınlar” ve “Uzay Turizmi” temalarında çizdikleri karikatürler ile katıldı.

Birincilik ödülünü İran’dan ve Türkiye’den karikatürcüler kazandı

Ürdün’ün önemli turizm bölgelerinden Petra’ya ihraç edilen 14. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nın ödül töreni Ürdün Kraliyet Havayolları’nın sponsorluğunda düzenlendi. Yarışmada Yetişkinler Kategorisinde Birincilik Ödülünü İran’dan Ali Rastroo kazanırken, İkincilik Ödülü Perulu karikatür sanatçısı Omar Zevallos Velarde ve Üçüncülük Ödülü de Makedonya’dan Jordan Pop-Iliev elde etti. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nın başlatıcılarından Prof. Atila Özer adına geleneksel olarak her yıl verilen Özel Ödülü bu yıl İranlı karikatür sanatçısı Heibat Ahmadi kazandı.

Gençler Kategorisinde ise Birincilik Ödülünü Türkiye’den Poyraz Din aldı. Aynı kategoride İkincilik Ödülünü Mısır’dan Wesam Khalil kazarken, Üçüncülük Ödülüne ise Türkiye’den Furkan Aytur’ın eseri değer görüldü.

Karikatür Sanatına Katkı Vermekten Memnunuz

Yarışmanın ödül töreninde konuşan Petra Turizm Geliştirme İdaresi’nin (Petra Development and Tourism Region Authority) yöneticisi Dr. Suleiman Farajat, “Petra gibi önemli bir turizm merkezinin alanında önemli bir yer edinen Turizm Karikatürleri Yarışması’na ev sahipliği yapmaktan memnuniyet duyuyoruz. Dünyanın değerli karikatür sanatçılarını bir araya getiren böylesi bir yarışmaya ev sahipliği yapmaktan dolayı gururluyuz. Yarışmada finale kalan eserleri Petra’nın farklı alanlarında sergileyeceğiz. Böylelikle Petra’ya gelen turistleri sanatla da buluşturacağız” dedi.

Anadolu Turizm Akademisi tarafından düzenlenen yarışmanın koordinatörü Prof. Dr. Nazmi Kozak, Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nın dünyada turizmle ilgili tek karikatür yarışması olduğunu ve karikatür sanatı alanındaki uluslararası kuruluşlarca niteliği tescillenen bir yarışma olduğunu söyleyerek, böyle bir yarışmayı Ürdün’ün önemli turizm merkezlerinden Petra’da yapmaktan dolayı memnuniyetini dile getirdi.

#UluslararasıTurizmKarikatürleriYarışması #turizm #karikatür #yarışma #nazmikozak

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir