İstanbul pandemi sonrası hızlı toparlandı

Pandemi sonrası şehir turizminin hızla geri dönüşü açıklanırken, İstanbul en hızlı toparlanan şehirler listesinde ilk sırada yer aldı.

Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi’nin (WTTC) Suudi Arabistan’da düzenlenen yıllık toplantısında açıklanan ‘Şehirler Ekonomik Etki Raporu’na göre, pandemi döneminde şehir turizminde yaşanan büyük düşüşün ardından, turizmin GSYİH’ya katkısının 2032 yılına kadar diğer sektörlerden daha hızlı artması bekleniyor.

82 şehir destinasyonundan derlenen verilerle Visa sponsorluğunda yapılan araştırmada, şehir turizminin GSYİH’ya doğrudan katkısının, bu yılki 582 milyar dolardan 2023’te 82 şehirde toplam 1,1 trilyona çıkacağı belirtiliyor.

İstanbul ilk sırada 

Rapora göre Avrupa’da, Varşova’nın 2022’de 2019’a göre yüzde 14’lük bir artış görmesi bekleniyor. 2022 ile 2032 arasında, doğrudan seyahat GSYİH’sındaki en güçlü büyümenin Asya-Pasifik bölgesinde yoğunlaşması bekleniyor.

En iyi performans gösteren şehirler 

En iyi performans gösterenler Hong Kong (%15), Bangkok (%13,1) ve Jakarta (%12,8). Suudi Arabistan şehirleri Riyad ve Cidde’nin de güçlü bir büyüme göstermesi bekleniyor.

Rapordaki verilere göre şehir turizmi trendini yönlendiren şehirler arasında İstanbul 2019 düzeyinin yüzde 96’sı ile ilk sırada geliyor. İstanbul’u yüzde 78 ile İspanya Madrid, yüzde 75 ile Norveç Oslo ve yüzde 71 ile İrlanda izliyor.

#istanbul #DünyaSeyahatveTurizmKonseyi #WTTC #ŞehirlerEkonomikEtkiRaporu #turizm #rapor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir