Anasayfa » Gündem » Tezer Öner: Turisti de ‘yıldızlandırma’ zamanı gelmedi mi artık?

Tezer Öner: Turisti de ‘yıldızlandırma’ zamanı gelmedi mi artık?

Günümüzde her şeyin puan veya para karşılığı var. Mesela bankadan kredi istiyorsunuz kredi puanınız, uçuş puanlarınız, kredi kartı puanınız, markalara veya pazarlama stratejilerine göre sadakat puanlarınız var. Otellerin kalite standardı yıldızları var. Peki neden turistlerin de olmasın ki? Ben artık turist olarak seçimlerimi, belli kalitelerin otel yıldızlarına göre verilen ücret seviyesiyle değil, otelin müşteri grubuna yönelik bir standartla oluşan kaliteye göre yapmak istiyorum!..

Yıldız ve ücret standardı zaten yerle bir oldu. Bu yaz tatil yaptığım otele erken rezervasyon indirimiyle gittim. %50 ucuza tatil yaptığımı düşünüyordum. Döndüğümüz hafta baktık ki onun da %50’si olabiliyormuş. Bunun yanında arkadaşlarımın “uff çok para” dediği tatilde yan odamda kalan (No:219’daki müşteri, otelin adı ve tarihi bende kalsın, iyice rezil etmeyelim adamı) vatandaşın gürültüsünden sabah 03:00’e kadar uyuyamadık. Ayrıca Akdeniz’de denize girip, otele denizin tuzunu şikâyet edebilen (çok ciddi şekilde!) hanımefendiler bile olabiliyor. Demek ki çok paran olsa da bazı alışkanlıklar ve egolar paradan bağımsız değerlerle ifade edilmek zorunda.

Bu durumda yıllardır düşündüğüm “Yıldızlı Turist” uygulaması çok da saçma gelmiyor. Ancak bu bir marka sadakat programı değil. Dolayısıyla “Miles & Smiles” gibi merkezi bir değerlendirme gerektiriyor. Birçok otel grubunun içinde yer alacağı ve bağımsızların da eklenebileceği bir platform olmalı… Aynı bankaların merkez bankası kanalı üzerinden görebildiği kredi notumuz ve hareketlerimiz gibi. Ben, sen gibi normal insanların birbirini göremediği ama bir işletmenin görebildiği bir uygulama olmalı. Orada aynı kredi puanını oluşturan hareketlerin olduğu gibi hakkındaki oluşmuş şikayetler, işletmelerden aldığın puan, sonuçta da bir turist puanın oluşmalı. Bu aynı zamanda “parayı ben bastım, istediğim her haltı yerim” psikolojisinin de önüne geçer. Puana göre de belki kişiye özel fiyat teklifi veya iskonto oranları oluşabilir.

Böylece ben de bir dahaki tatilimi sadece “5 Yıldızlı Turistler” ile yapmak isteyebilirim. Onların sorunsuz, sessiz, saygılı, insanlara davranmayı bilen ve kalabalık ortamlarda yaşam kültürü olduğunu bilerek giderim. Hatta bunun için ekstra ödeme de yapabilirim. Bu butik otellerden 7 yıldızlı otellere dek geniş bir yelpazede değerlendirilebilir.

Otellere de bu şekilde yeni bir değerleme aygıtı sunulmuş olur. Yeni bir pazarlama argümanı edinmiş oluruz. Belki oteller de puanı yüksek bir müşteri grubuna özel kampanya veya teklif yaparak kendilerini ayrıştıracak bir yol daha bulmuş olurlar.

Bu diğer yandan sonuna kadar desteklediğim ama pek de insancıl bulmadığım “Adult” uygulamasına bir alternatif de olabilir. Belki benim çocuğum çok uslu ve hiperaktif değil? Belki kimseyi rahatsız etmeyecek bir köpeğim var? Belki ben hepsinden ötede gerçek bir problemim ve gittiğim her yerde kavga çıkarıyorum? Şu anda bir otele rezervasyon yaptırırken utanarak sorduğumuz sorulara da gerek kalmaz. Mesela otelinizde çok Rus veya Arap turist var mı? İngilizler mi yoksa Almanlar mı geliyor size? Aktivite havuzunuzun gürültüsü odalara geliyor mu? Odaların ses izolasyonu yeterli mi? Oteliniz sessiz mi? Ne saçma soru… Otel sessiz olmaz ki insanlar sessiz olur…

Bu arada… Fişlenmek istemiyoruz diye itiraz edenlere… Her gün telefonunuzdan yaptığınız paylaşımlar, yer bildirimleri, selfiler, ocak başı fotoğrafları falan bir yana, dondurma çubuğunda otomobil hayali kurup; T.C. kimlik, açık adres, isim soyadı gibi bilgileri sms atmak öbür yana, harita ve konum ile adres bulmak zaten yeterli… Merak etmeyin herkes ne olduğunuzu ve ne yaptığınızı biliyor. Bir puan da turizmden gelsin ne olur yani?

#tezeröner #yıldızlıturist #turist #otelyıldızsistemi #turizm #konaklama #yıldızlamasistemi

İnceleyin

Matbah Restaurant’tan Türk Mutfağı Haftası’na özel menü

Osmanlı kraliyet mutfağının olağanüstü geleneksel tatlarını lezzetseverlerle buluşturan Matbah Restaurant, bu defa da Türk Mutfağı ...

Bir Yorum

  1. Otelciler arasında çok konuşulan bir konuya değinmişsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik izinsiz kopyalanamaz, başka mecralarda kullanılamaz 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu Gereği (Site Telif Hakları) Konusunda Yasal Uyarıyı inceleyebilirsiniz