İstanbul yeni İBB yönetimiyle 2020’de festivaller şehri olacak!

Haber: Hatice Ünal Bilen

Uluslararası Otelciler Derneği ve Haliç Üniversitesi iş birliği ile düzenlenen II. Uluslararası Turizm Zirvesi Ramada Hotel & Suites By Wyndham İstanbul Golden Horn’da başladı. Uluslararası arenada turizm hareketliliğini arttırmak ve turizm hareketi farkındalığını sağlamak amacıyla düzenlenen zirvede Uluslararası Otelciler Derneği Başkanı Barış Türer, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanı Hülya Muratlı, Eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Eski TÜROB Başkanı Timur Bayındır, Eski TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, Eski Kültür ve Turizm Bakanı Bülent Akarcalı, Eski Turizm Bakanı Bahattin Yücel ve deneyimli turizmci Cem Kınay yer aldı.

Hülya Muratlı: “İstanbul’u Avrupa’nın ilk üç turizm şehrinden biri yapmak istiyoruz”

Zirvede konuşan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanı Hülya Muratlı, İstanbul’un dünyanın eşsiz bir şehri olduğunu ifade ederek doğru turizm politikası uygulamanın önemine dikkat çekti. Bu amaç yolunda doğru sektör iş birliklerinin ve doğru konulara işaret etmenin önemine vurgu yapan Muratlı, “Turizm rakamlarımız bizi çok hassas bir noktaya yöneltiyor. İBB’nin yeni yönetim anlayışında hedefler değişti. İstanbul olarak öncelikli hedefimiz Avrupa’ya açılmak. Avrupa’nın ilk üç turizm şehrinden biri olmak istiyoruz” dedi.

“2020’de İstanbul’u festivaller şehri yapacağız”

İBB olarak 2020 yılında İstanbul’u festivaller  şehri yapmak istediklerini açıklayarak sözlerine devam eden Muratlı, şunları söyledi: “Buradan büyük bir projeyi mujdelemek isterim. Önümüzdeki sene ilk olarak İstanbul Deniz Festivali yapacağız. Bunu çocuk, gençlik, müzik festivallerinin yani sıra kadın farkındalığını arttıracak birçok etkinliklerle devam ettireceğiz. Festivallerde önceliğimiz sürdürülebilir kılmak olacak. Hatta bu etkinlikleri sadece İBB adına değil, tüm sektör kuruluşlarını da dahil ederek yapmak ve tüm halkımıza da duyurmak istiyoruz.”

Turizm Çalıştayı yapacağız”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanı Hülya Muratlı, 18 Kasım Pazartesi günü İBB Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun katılımıyla gerçekleşecek olan İstanbul Turizm Platformu Tanıtım Programi’na da kısaca değinerek turizm çalıştayı yapacaklarını söyledi. Muratlı, “Direkt somut onerilerle bir çalışma komisyonu oluşturup direkt uygulamaya geçmek istiyoruz. Çalıştayda hepinizi görmek istiyoruz” dedi.

“Turizmde kadın istihdamına öncelik vereceğiz”
Muratlı, İstanbul’a dair mevcut proje ve hedefleri şu sözleriyle devam ettirdi: ”
Turizm ve ekonomiden en sağlıklı bir dilimi İstanbul adına almak hedefindeyiz. Turizmde yeni istihdam alanları açmak ve özellikle kadın istihdamına ağırlık vermek istiyoruz. Şehrimizin potansiyelini taksi sorunlarından belgeli-belgesiz tesislere kadar birlikte değerlendireceğiz. Biz İBB olarak sizlerle iş birliğine hazırız. Sizlerden de destek ve somut adımlar bekliyoruz. İmkanlarımız iyi niyetimiz, sizlerin iyi niyeti var. Çok kısa bir zamanda ortaya koymak ve harekete geçmek istiyoruz. Her zaman ulaşılabilir olduğumuzu bilin istiyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir