ISTTA’nın yeni başkanı, Murtaza Kalender oldu

4.Olağan Genel Kurulu’nu gerçekleştiren İstanbul Turizm Derneği (ISTTA), TravelShop Turkey Genel Müdürü Murtaza Kalender’i derneğe yeni başkan olarak seçti. ISTTA’nın yeni yönetiminde ast, yedek ilişkisinin olmadığını vurgulayan Kalender, “Bizde ast, yedek yok. İstanbul turizmini dünyada hak ettiği yere getirmek için hep birlikte tüm gayretimizle çalışacağız.” diye konuştu.

İstanbul Turizm Derneği (ISTTA), 4. Olağanüstü Genel Kurulu’nu Grand Cevahir Hotel’de gerçekleştirdi. ISTTA’nın yeni başkanı Murtaza Kalender yaptığı konuşmada “Dünyanın en güzel şehirlerinden olup 3 ayrı imparatorluğa başkentlik yapan İstanbul’da, İstanbul Turizm Derneği Başkanı olarak aday gösterilmekten büyük mutluluk duydum. Destekleriniz için hepinize en içten teşekkürlerimi iletmek isterim.” dedi. Dernek olarak sorumlulukların farkında olduklarını belirten Kalender, “Sizlerle birlikte İstanbul turizminin gelişmesi için yeni projelerin takipçisi olacak, şehir turizminin dünyada hak ettiği yere gelmesi için tüm gayretimiz ile çalışacağız.” ifadelerini kullandı.

“Kongre turizminde hedefimiz, iki yılda ilk 10’a girmek”

İstanbul kongre turizmi verilerini paylaşan Kalender, şehrin kongre turizminde Avrupa’da 16’ncı, dünyada 21’inci sırada olduğunu kaydetti ve “Uluslararası Kongre ve Toplantılar Birliği’nin (ICCA) verilerine göre İstanbul 31’inci sırada yer alıyor. En cazip seyahat şehirlerinde ise Avrupa’da İstanbul 23’üncü sırada konumlanıyor. ISTTA olarak kentimizin iki yıl içerisinde ilk 10’a girmesi için gayret edeceğiz.” diye konuştu.


“İstanbul’u düğün turizminin merkezi yapacağız”

Kalender konuşmasının devamında destinasyon düğünleri ile ilgili hedeflerinden de bahsetti. Pazarın küresel ölçekte yaklaşık 300 milyar dolar hacminin olduğunu bilmelerine rağmen ülkesel bazda sadece 25 Hint düğünü yapıldığını ifade eden Kalender şöyle konuştu: “Sayın Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy’un belirtmiş olduğu gibi, bir düğün organizasyonu günlük kişi başı en az 500-600 dolar harcama hacmine sahip. Bu pazar, tüm dünyada en özellikli ve alım gücü yüksek turizm alanı olarak kabul ediliyor. Bizler de şehrimizi düğün turizminin merkezi halinde getirmek için çalışacağız.”


“Vize sorununu çözeceğiz”

ISTTA’nın yeni başkanı Kalender, turizmde süregelen vize sorunlarına da değindi. Türkiye’nin an itibarı ile dünyada en pahalı vizeyi veren ülkeler arasında yer aldığını hatırlatan Kalender, “Dünyanın 3/2’sine vize uygulamamız olması ile birlikte yaklaşık 5 milyar nüfusun önüne, kısaca 500 milyon potansiyel müşterilere vize uygulaması tahakküm ediyor ve dünyanın en pahalı vizesini uyguluyoruz. Vize sorunlarını çözmek için de gerekli tüm mevkiler ile görüşüp, çözüm üreteceğiz’’ diye belirtti.

“Yönetimde ast, yedek yok, beraber çalışacağız”

ISTTA’nın yeni döneminde as, yedek yapılanmasının olmadığının altını çizen Kalender, “Şu anda bizleri neler bekliyor biliyoruz ve sorumluluklarımızın farkındayız. Bunun için yönetimimizde ast, yedek yok, hep birlikte çalışacağız. Daha fazla verimli olabilmek için, tüm komite başkanlarımız ile birlikte daha çok zaman harcayıp, şehrimize yeni vizyonlar katacağız. Yeni yönetimimizle daha çok çalışacağız ve dünyanın en iyi turizm STK’larından birisi olacağız.” şeklinde konuştu.


Kalender’in İstanbul  için yeni projeleri neler?

Olağan Genel Kurul’da yeni dönem projelerinden de bahseden Kalender, şehir turizmini geliştirmek için yeni hedefler koyduklarını belirtti ve o hedefleri şöyle sıraladı: İstanbul turizmini 12 aya yayarak turizm gelirlerini artırmak ve katma değer katmak. Şehri yeniden dünya kongre turizminde ilk 5’e yerleştirmek. DEİK’de Turizm Komisyonu oluşturması için mücadele etmek. Uluslararası Turizm Zirvesi’ni yılda bir defa İstanbul gerçekleştirmek. Turizmin birçok farklı sektöründe istihdamı artırmak hedefiyle eğitim seminerleri düzenlemek ve sektöre yeni kalifiye personel yetiştirmek. İstanbul’daki turizm sorunlarını tespit edip, çözüm üretmek için turizm komiteleri kurmak. Raporlar hazırlayarak devlet yetkilileri ile sürekli istişarelerde bulunmak. Dünya genelindeki başarılı turizm fuarlarını belirleyerek maksimum oranda katılım sağlamak. İstanbul’daki turizm çeşitliliğini artıran yeni projeler üretmek. Şehre daha fazla destinasyon düğünlerinin gelmesi için projeler ve etkinlikler üretmek. Dünya Turizm Örgütü ile birlikte dünyanın önde gelen sivil toplum kuruluşlarında üyelerimiz ile yer almaya çalışmak.”

Başkan Murtaza Kalender’in yeni yönetim ve komite listesindeki isimler ise şöyle:

Ahmet Küçükbaşkan, Alper Gerdaneri, Aslı Çayır, Aydın Karacabay, Ayşe Demir, Begüm Gümüş, Burçin Karakuş, Doç. Dr. Nur Ündey, Emre Güllüler, Hafize Özer, Halime Önen, İsmail Coşar, Mert Özcan, Meryem Yıldız, Neslihan Saraylı, Osman Dolapçı, Pınar Özdemir, Pınar Siverek, Sami Sarıkaya, Sevim Aydın, Şenel Aybek, Taylan Corta, Ulaş Doğan, Volkan Kaya, Zeynel Kılıç.

#istanbulturizmderneği #istta #murtazakalander #isttayenibaşkanı #istanbul #turizm #destinasyondüğünleri #vizesorunu #isttayeniiyönetim

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir