İtalya-Sicilya 2012’de 250 bin Türk turist bekliyor

Tarihi ve kültür mirasıyla büyüleyen Roma, romantik tatillerin vazgeçilmez destinasyonu Venedik ve Etna Yanardağı ile ünlü Sicilya bölgesi ile turistler için bir cazibe merkezi olan İtalya, 62 ülkeyi ve Türkiye’nin her yerini 10 salona sığdıran EMITT’e katılarak tanıtım yaptı.

Fuar kapsamında yapılan basın toplantısında Sicilya Yerel Turizm Konseyi Başkanı Daniele Tranchida ve ENIT-İtalya Yüksek Turizm Kurulu Başkanı Marco Bruschini Türkiye turizmine yönelik beklentilerini paylaştı.

Sicilya Yerel Turizm Konseyi Başkanı Daniele Tranchida “Rusya ve Çin ile birlikte büyüyen pazarlar arasında yer alan Türkiye pazarına ağırlık verme kararı aldıklarını, 2011’de 187 bin Türk turist ağırlarken, EMITT’in ardından 2012’de bu sayının 250 bin olmasını hedeflediklerini söyledi. Türklerin İtalya’da ortalama 3 gece konakladığını kaydeden Tranchida, bu rakamın önemli olduğunu vurguladı.

İtalya-Sicilya Türk turist bekliyor

Turizmde Türkiye ile daha fazla işbirliği yapmak istiyoruz
Daniele Tranchida, Türkiye ile UNESCO dünya mirası listesindeki sit alanlarının yüzde 60’ına ev sahipliği yapan İtalya’nın ve Sicilya’nın ortak tarihine dikkat çekerek, “Sicilya’nın Türkiye ile antik çağlardan bu yana ortak bir tarihi var ve ortak tarihimizin bölgemizi Türk turistler için daha ilginç kıldığına inanıyoruz. İşte çağlar boyunca bizi birarada tutmuş olan bu ortak tarihimizden yola çıkarak Türk pazarı açısından çok çekici bir yer olduğumuzu düşünüyoruz. Sicilya uzun plajları, 4-5 yıldızlı otelleri, konaklama tesisleri ile ziyaretçilerine pek çok şey sunuyor.

Son yıllarda 4-5 yıldızlı oteller yüzde 45, konaklama tesisleri de yüzde 85 oranında arttı. Türkiye ile Sicilya arasındaki turist akışının artması için ulaşımın kolaylaştırılması gerekiyor. Bu konuyla ilgili olarak hava yolu şirketleri ile görüşmeler yapıyoruz. Kısa zamanda Türkiye ile Sicilya arasında direkt uçuşların olacağını umuyoruz” dedi.

ENIT-İtalya Yüksek Turizm Kurulu Başkanı Marco Bruschini de şunları söyledi: “Türkiye büyüyen ve bizim için çok önemli bir turizm pazarı. Geçen yıl 187 bin Türk turist İtalya’yı ziyaret etti. Önümüzdeki dönemde bu sayının artması için öncelikle ulaşım konusunda kolaylık sağlamayı hedefliyoruz. Türk turizm pazarının potansiyelini değerlendirmek için EMITT’teyiz.”

Marco Bruschini ve Sn. Bakan Ertugrul Gunay

Sicilya Yerel Turizm Konseyi Başkanı Daniele Tranchida da şu sözleriyle İtalyan turizmini değerlendirdi: “2010 ve 2011 yıllarını değerlendirdiğimizde turist sayısında yüzde 9.7’lik bir artış gözlemliyoruz. Bunda konaklamada yüzde 15’e varan indirimler olduğu gibi, yıl boyunca hiç azalmayan kültürel faaliyetlerin de etkisi var. Geçen yıl başta İngiltere, Almanya, Fransa, İspanya ve Japonya olmak üzere toplam 52 milyon turist ağırladık. 2012’de bu sayıda yüzde 4-5 civarında artış bekliyoruz.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir