Akdeniz’in en büyük adasında lezzet dolu bir yolculuk!

Gazella Turizm 27 Nisan – 1 Mayıs tarihleri arasında Akdeniz’in en büyük adası olan ve geçmişten günümüze özelliklerini koruyan Sicilya’ya her şey dahil bir tur düzenliyor!

Gazella’nın 2012 yılında mutlaka görülmesi gereken yerler listesinde yer alan Sicilya’nın eşsiz Akdeniz mutfağından kendinizi mahrum etmeyin!

Dünyanın en güzel şarap bağları, masmavi denizi ve sıcacık insanlarıyla Sicilya erken bir yaz tatili yaşamak isteyenleri bekliyor. Gazella Turizm, kültürel mirası ve tanrılara adanmış Roma Tapınakları ile ün kazanmış Sicilya adasına 27 Nisan – 1 Mayıs tarihinde düzenlediği turla, gezginleri tarihin derinliklerine doğru bir yolculuğa davet ediyor. 2012 yılında mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer alan Sicilya’yı Gazella farkıyla görmek, gezginlere büyük ayrıcalıklar sağlıyor.

Sicilya’da neler yapılır?
• 5000 kişilik antik tiyatrosu ile ünlü Taormina’yı görerek kendinizi geçmişte hissedin.
• Katanya ve Palermo şehirlerinin yanı sıra Arşimet’in yaşadığı Sirakusa’da İtalyan yaşam tarzını keşfedin.
• Dünyanın en zengin ve en büyük Roma mozaiklerini barındıran Villa Romana del Casale gezisi yapın.
• Halen aktif olan ve 3.329 metre yüksekliğinde Avrupa’nın birinci ve dünyanın onuncu büyük yanardağı olan Etna Dağı’nın manzarasını izleyin.
• Yerel İtalyan dükkanlarını gezin.

Sicilya mutfağı, Akdeniz’in en renkli ve çeşitli mutfaklarından biri olarak biliniyor. Adada değişik zamanlarda yaşayan uygarlıklar sayesinde, Sicilya mutfağında birçok farklı tat bulunuyor. Yunanlılar sayesinde balık, siyah zeytin ve tuzlu ricotta peyniri Sicilya mutfağına girerken, Romalılar Sicilya tatlarına favayı ve kalamar dolmasını eklemişlerdi. Bugün ise adanın mutfağı farklı uygarlıkların tatlarının bir harmanı olarak devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir