Mısırlı şarkıcının 1100 yıllık mezarı yeryüzüne çıkarıldı!

Krallar Vadisi’nde kazı yapan arkeologlar tesadüf eseri bir kadın şarkıcının 1100 yıllık mezarını ortaya çıkardı.

Yetkililer, Krallar Vadisi’nde şimdiye kadar ilk kez hanedanlar ve aileleri ile herhangi bir akrabalık bağı bulunmayan bir kadının mezarının bulunduğunu açıkladı.

Arkeologlar, Krallar Vadisi’nde sürdürdükleri çalışmalar sırasında Mısırlı bir şarkıcının 1100 yıllık mezarını yeryüzüne çıkardılar. Nehmes Bastet isimli şarkıcının, isminden dolayı kedi tanrısı “Bastet” tarafından korunduğuna inanılıyordu. Mezarın bugüne kadar herhangi bir zarar görmeden kalabilmesi de arkeologların dikkatini çekti

İsviçre Basel Üniversitesi tarafından Krallar Vadisi’nde yürütülen kazı çalışmalarının saha direktörü Eline Paulin-Grothe, mezarın şans eseri bulunduğunu belirtirken “Yeni mezarlar aramıyorduk. 100 yıl önce keşfedilen bir mezar yerinin yakınında bulunuyordu” dedi. Ayrıca mezarın özel olarak şarkıcı için yapılmadığını fakat ilk yapılışından 400 yıl sonra şarkıcı için tekrar kullanıldığını sözlerine ekledi. Arkeologlar, mezarın ilk olarak kimin için yapıldığını bilmiyorlar.

Arkeologların kazı çalışmalarında buldukları kalıntılardan, şarkıcının Faranoik dönemin en önemli açık hava alanlarından biri olan Karnak Tapınağı’nda şarkı söylediği sonucuna ulaşıldı. Bu kazıyla birlikte Krallar Vadisi’ndeki 64.mezar keşfedilmiş oldu. 1922 yılında, arkeologlar aynı bölgede 3,000 yıldan fazla tahtta kalan Kral Tutankhamun’un altın cenaze maskesini mezarında bulmuştu.

Mısır Türkiye Turizm Konsolosu Nehad Gamal Eldin, “Krallar Vadisi’nde keşfedilen 64. mezarla birlikte, Mısır bir kez daha medeniyetin başladığı yer olduğunu kanıtlamış oldu. Mısır’ın bu eşsiz sanat eserini görmek isteyen dünyanın dört bir yanındaki tarih aşıklarının ilgisini çekeceğine inanıyorum” dedi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir