130 Belediye Başkanı Afyon’da Buluştu

Marmara Belediyeler Birliği tarafından düzenlenen “Belediyelerde Yeni Gelişmeler ve Uygulamaya Yansımaları Toplantısı” Afyon Korel Hotel’de gerçekleştirildi.

Marmara Belediyeler Birliği ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin açılış konuşmasıyla başlayan program kapsamında, belediye başkanları arasında deneyim paylaşımı ve istişare toplantılarının yanı sıra belediyecilik sistemindeki yeni gelişmeler de masaya yatırıldı. Program kapsamında Uzman Eğitmen Sıtkı Aslanhan tarafından “Belediyecilikte Halkla İlişkiler” konusunda belediye başkanlarına yönelik bilgilendirme de yapıldı.

“50.000 BELEDİYE ÇALIŞANINA EĞİTİM VERDİK”


Marmara Belediyeler Birliği’ne üyeliği bulunan 115 belediye başkanının katıldığı programda ilk olarak söz alan Birlik Başkanı ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, “2011 yılı içerisinde toplam 245 farklı eğitim programı organize ettik. Bunlara yaklaşık 15.000 kişi katıldı. Göreve gediğimiz 2009 yılından bu yana bölge çapında 50.000’e yakın belediye çalışanına eğitim hizmeti sunduk. 7 farklı ülkeye teknik temas, işbirliği ve tanıtım programı organize ettik. 28 farklı ülkeden gelen resmî heyetlerle görüşmeler gerçekleştirdik, birliğimizi ve faaliyetlerimizi tanıtma imkânı bulduk. Avrupa Birliği ve diğer uluslararası malî kaynakları kullanarak toplam 12 adet proje yürütmekteyiz. 3 yeni proje daha yazarak AB’ye müracaat ettik” dedi.

“ÖZÜRLÜLERİ UNUTMADIK”


Başkan Altepe, açıklamalarının devamında, “Birliğimiz özürlüler konusunda da önemli çalışmalar yaptı. Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile yaptığımız protokol çerçevesinde, bölge çapında eğitim programları organize ettik. Şehirlerimizin özürlülerin ihtiyacına uygun olarak yeniden düzenlenmesine yönelik 3 farklı kitabı basarak bütün üyelerimize dağıttık. Özürlüler konusunda bölgemizde yapılan bütün önemli faaliyetlere destek verdik. Bütün bunların sonucunda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nca Özürlü Dostu Kamu Kurumu ödülüne layık görüldük. Hiçbir şekilde siyasi parti ve görüş ayrımı gözetmediğimiz gibi, büyük belediye – küçük belediye önceliği de yapmıyor, tüm belediyelerimizin sorunlarına ve taleplerine eğiliyor, bizi aşan sorunları da Ankara’ya taşıyarak çözüm odaklı bir çalışma idaresi ortaya koyuyoruz” diye konuştu.

“BAŞKAN ALTEPE, AFYON’A ÖRNEK OLDU”


Afyon Belediye Başkanı Burhanetin Çoban da, “Termalin, zaferin ve lezzetin başkenti Afyon’a hepiniz hoş geldiniz. Afyon, sağlık konusunda dünyanın en önde şehirlerinden biri olacak. Şehrin her yerinden termal suyu fışkırıyor. Sağlık turizmi açısından Avrupa’nın öncü şehirlerinden biri olacağız. Ayrıca spor konusunda da önemli çalışmalarımız olacak. Başkan Altepe’nin Osmangazi Belediye Başkanlığı döneminde gerçekleştirdiği Sukaypark’ı Bursa’ya giderek inceledik, örnek aldık ve burada da uygulamaya koymak üzere çalışmaya başladık” dedi.

Belediyelerde Yeni Gelişmeler ve Uygulamaya Yansımaları Toplantısı

VALİ BALKANLIOĞLU’NDAN BİRLİK YÖNETİMİNE TEŞEKKÜR


Afyon Valisi İrfan Balkanlıoğlu ise, “Şehrin 4 ayrı noktasından şifalı su çıkıyor. Belediye başkanımızın da gayretli çalışmalarıyla Afyon daha da ileri bir noktaya gelecek. Sosyal belediyecilik alanında yapılan çalışmalar şehrin değerini artırıyor. Eğitim konusunda Marmara Belediyeler Birliği örnek ve öncü bir kuruluş. Biz valiler olarak bile zaman zaman Marmara Belediyeler Birliği’nden yardım istiyoruz. Siz Marmara’daki belediyeler, Marmara Belediyeler Birliği gibi bir birliğe üye olduğunuz için çok şanslısınız” diye konuştu.

BAŞKAN AKGÜN DEPREM KONUSUNA DEĞİNDİ


Belediyecilikte karşılaşılan problemlerle ilgili söz alan bazı belediye başkanları da dilek, temenni ve görüşlerini aktardı. İlk olarak söz alan Birlik Encümen Üyesi ve Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, “Marmara Belediyeler Birliği, belediyecilikte eğitim konusunda öncü bir kuruluş. Bu birliğin kuruluşunda daktilo vurmuş bir belediyeci olarak, Birliğimizin bugünkü durumundan gurur duyuyorum ve Birlik Başkanı Recep Altepe ile Birlik Genel sekreteri Prof. Dr. Recep Bozlağan’a teşekkür ediyorum. Deprem konusunda geçenlerde bir buluşma yaptık İstanbul’da. Orda da söyledik ve tekrarlıyoruz. Deprem, Marmara Belediyeler Birliği’nin de birinci gündemi olmalı. Çok hızlı hareket edip bazı çalışmaları uygulamaya koymalıyız ve deprem konusunda İlçe belediyelerinin devre dışı bırakılmamasını sağlamalıyız” dedi.

İLÇE VE BELDE BELEDİYE BAŞKANLARI SÖZ ALDI


Başkan Akgün’ün ardından söz alan Kestel Belediye Başkanı Yener Acar ve Çaltı Belediye Başkanı Osman Yılmaz, belde belediyelerinin sorunları hakkında katılımcılara bilgi aktardı. Eceabat Belediye Başkanı Kemal Dokuz ise Çanakkale ruhunu anlatmak üzere Türkiye’nin tüm şehirlerine eğitmen ve rehber gönderebileceklerini, bu konuda geniş kapsamlı bir çalışma başlattıklarını söyledi. Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Taşköprü Belediye Başkanı Şaban Ertan ve Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık da belediyelerin bürokratik anlamda yaşadıkları çeşitli sorunları dile getirdi.

“DOLAYLI ANLATIM YERİNE, GÖNÜL YOLU BULUNMALI”


Belediye başkanlarının açıklamalarının ardından, İletişim Uzmanı Sıtkı Aslanhan tarafından Aile İçi İletişim semineri verildi. Aslanhan, “Türkiye’de insanların gönlünü kazanmak hem kolay, hem zordur. İşimizi kolaylaştırmak için, öncelikle dolaylı anlatımı bırakmalıyız. Ülkemizdeki en önemli iletişim problemi, dolaylı anlatım yönteminden kaynaklanmaktadır. Dolaylı anlatımla istisnai durumlar dışında doğru iletişim kuramayız. Bunun yerine her insanın gönlüne giden yolu bularak, bu yol üzerinden iletişim kurmalıyız. Milletimizin gönülden iletişime önem verdiğini de asla unutmamalıyız” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir