TUROYD Başkanı, 2024’ün ilk çeyreğini nasıl değerlendirdi?

TUROYD-Turizm Otel Yöneticileri Derneği Başkanı Savaş Çolakoğlu, 2024 yılı ilk çeyrek otel doluluklarını değerlendirdi ve hedef pazar beklentilerini anlattı.

Ramazan Bayramı öncesi otel dolulukları beklentileri karşılayacak düzeye ulaştığını belirten TUROYD Başkanı Savaş Çolakoğlu, özellikle resort bölgesi otellerin 3 bayramı karşılayarak sezona başladığının altını çizerek bayram tatilinde alternatif bölge ve konaklama tesislerinin tatilcilerin avantajına olacağını açıkladı.

21 Mart Nevruz Bayramı ile ağırlıklı İran olmak üzere Türki Cumhuriyetlerinden gelen misafirlerin otel doluluklarını %60-70 seviyelerine çıkardığını belirten Çolakoğlu, 31 Mart Paskalya Bayramı’nın Batı Avrupa’dan gelen talepleri artırdığını söyledi. Ramazan Bayramı tatilinin 9 güne çıkması ile iç turizm hareketliliğinin rezervasyonlara yansımaya başladığına dikkat çekti.

Antalya ve Muğla’ya yoğun talep

Antalya ve Muğla’nın yoğun talep gören iller arasında ilk sırada yer aldığını söyleyen  Çolakoğlu, Almanya’nın bu yıl da Türkiye’nin en büyük pazarı olacağını, İngiltere pazarının geçen yıl içerisinde gösterdiği artışa bu yıl da devam edeceğini, Polonya ile İskandinav ve Benelüks ülkelerinden gelecek taleplerin ise ciddi artış göstereceğini söyledi. Rusya’daki savaş ekonomisine dikkat çeken Çolakoğlu, rublenin Amerikan doları ve euro karşısında değer kaybetmesinin tüketici nezdinde satın alma gücünü azalttığının altını çizerek bu pazara ilişkin erken rezervasyonlardaki taleplerin eski yıllara nazaran yavaş ilerlediğini kaydetti.

“Alternatif tesisleri değerlendirmek tatilcilerin avantajına olacak”

Tatil yörelerindeki konaklama fiyatlarının bölgelere göre farklılık göstermekle birlikte, geçen yıla oranla %30-70 aralığında artış gösterdiğini ifade eden Çolakoğlu, fiyatlardaki artışın Türkiye’nin içinde bulunduğu enflasyonist ortamın bir sonucu olarak tüketiciye yansıdığını belirtti ve şunları ekledi: “Ülkemizin farklı coğrafyalarında alternatif turizm faaliyetlerine ev sahipliği yapabilecek her standartta konaklama tesisleri mevcuttur. Her bütçeye uygun konaklama imkanı sunan alternatif tesisleri değerlendirmek tatilcilerin avantajına olacaktır.”

#turoyd #turizmotelyöneticileriderneği #başkansavaşçolakoğlu #turizm #2024 #ilkçeyrek #tatil #konaklama

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir