Türkiye’nin ilk fonksiyonel beslenme oteli Gökçeada’da!

Türkiye’nin ilk fonksiyonel beslenmeyi merkezine alarak faaliyetlerini sürdüren oteli Feride Fonksiyonel Yaşam, bölgenin tarihi dokusunu yansıtan köylere geziler düzenleyerek Gökçeada’nın eşsiz güzelliğini misafirlerine keşfetme imkânı sunuyor.Beden sağlığının korunmasını merkezine alan fonksiyonel yaşamın kişinin beslenme alışkanlıklarından ruh sağlığına varana kadar tüm etmenleri hayatına katması ve bu yöntemleri yaşam tarzı ile bütünleştirmesi şeklinde gerçekleştirildiğini belirten Feride Fonksiyonel Yaşam Genel Müdürü Mehmet Günalp, “Tesisimizde double yataklı odalarımızda, kişiye özgü fonksiyonel beslenme ve en kaliteli hizmeti sunabilme kapsamında organize olduk. Konforlu, huzurlu, sakin ve doğal bir ortamda, belirlediğimiz fonksiyonel beslenme kapsamı dahilindeki ürünlerle kaliteyi koruyarak hizmet sunmaya özen gösteriyoruz. Sağlıklı yaşamı merkezine alan tesisimizde kahvaltı öncesi alanında uzman olan spor hocamız eşliğinde köy içi yürüyüş, kültür-fizik ve nefes açma egzersizleri yapıyor, bölgenin tarihi dokusunu yansıtan köylere geziler düzenleyerek Gökçeada’nın eşsiz güzelliğini misafirlerimize keşfetme imkânı sunuyoruz.” dedi.

“En iyi öğrenme, deneyimlemektir”

En iyi öğrenmenin deneyimlemek olduğunun altını çizen Günalp, “Her zaman söylediğimiz bir şey var. Biz detoks kampı değiliz. Buraya gelen misafirlerimiz aç kalacakları tedirginliği yaşıyorlar. Amacımız doğru beslenmenin ve sağlıklı yaşamın hayatımıza entegre edilebilmesi amacıyla hizmet sunabilmek.” şeklinde konuştu.

Feride Fonksiyonel Yaşam gibi tesislerin artmasının kaçınılmaz olduğunu belirten Günalp, “Dünyada insan sağlığı ve kaliteli yaşam üzerine sürekli yenileme çalışmaları yapılmakta ve sürekli yeni bulgulara ulaşılmaktadır. Biz de sunduğumuz hizmet açısından, şu anda ilk ve tek olmanın ayrıcalığını yaşıyoruz. Fonksiyonel tıp ülkemizde tanınmaya ve yaygınlaşmaya başladıkça değerlenecek, bizim gibi ve belki daha büyük yatırımlı işletmeler kurulmaya başlanacaktır.” diyerek insanlar sağlıklarına eskiye nazaran daha fazla değer verdikleri için bu kapsamdaki tesislerin artmasının kaçınılmaz olduğunu da sözlerine ekledi.

“Kişiye özel beslenme menüsü oluşturuyoruz”

Uygulanan fonksiyonel beslenme programı hakkında da bilgi veren Uzm. Dyt. Başak Satar ise, “Gelen müşterilerimize konaklamadan önce kendi hazırladığımız fonksiyonel beslenme formunu gönderip bazı kan tahlili istemlerinde bulunuyoruz. Programa katılan danışanlarımızın öncesinde bize ilettiği bilgileri ve merkezimize giriş yaptıkları sırada kilo ve yağ ölçümlerini de içeren detaylı bir inceleme yapıyoruz. Elde ettiğimiz verilerle kişiye özel fonksiyonel beslenme menüleri oluşturup konaklama süresince bütün öğünlerini planlıyoruz. Menüler ve porsiyonlar tamamen kişiye özel olup özel geliştirilen tariflerden oluşuyor. Yine aynı şekilde menüler mevsimine özel, doğal besinleri içeriyor.” ifadelerini kullandı.

Misafirlerinin fonksiyonel beslenmeyi yaşamlarına nasıl entegre edebilecekleri farkındalığını program sonunda kazanabildiklerini dile getiren Satar, “Hedefimiz iyileşme sürecinize destek olmak ve kilo kontrolünü sağlamak. 3, 5 veya 7 günlük programlarımız bulunuyor. Bu süreyi uzatma gibi durumlarda birlikte karar veriyoruz. Misafirlerimiz otelimizden ayrılırken programı tamamlıyoruz. Yaptığımız çalışmada kan parametleri bizim için oldukça önem taşıyor.” açıklamasında bulundu.

“Fonksiyonel yaşam sadece beslenme olarak düşünülmemeli”

Fonksiyonel yaşamın sadece beslenme olarak düşünülmemesini belirten Satar, “Kas, iskelet ile eklem sağlığımız için egzersiz ve sporun da hayatımızda aktif bir şekilde olması gerekmektedir. Hareketsiz yaşam kas ve eklem ağrılarıyla beraber aslında sindirim sistemimizi de oldukça etkilemektedir. Sindirim sistemimizin kötü etkilenmesi de bütün sağlık sistemimizi olumsuz olarak etkilemektedir.” değerlendirmesinde bulundu.

#feridefonksiyonelyaşam #fonksiyonelyaşam #gökçeada #konaklama #seyahat #turizm #fonksiyonelbeslenme #ebslenme #gastronomi #mehmetgünalp #başaksatar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir