Kalender: “Türkiye düğün turizminde ilk 10’da yok, ilk 20’de de yok!”

Haber: Hatice Ünal Bilen

Dünyada 400 milyar dolar gelir hacmine sahip düğün turizminden Türkiye’nin hak ettiği payı alamadığına dikkati çeken Murtaza Kalender, “Türkiye ilk 10’da yok. İlk 20’de de yok! Hedefimiz, ülkemizin 5 yılda ilk 10’a girmesini sağlamak.”

TravelShop Turkey’in 17-20 Nisan tarihleri arasında düzenlediği Uluslararası Destinasyon Düğünü Konferansı & B2B Networking Etkinliği Concorde Luxury Resort, Bafra’da gerçekleşti.

 

Dünyada 400 milyar dolar gelir hacmine sahip düğün turizmi sektörünün as’larının buluştuğu etkinlikte 50’ye yakın ülkeden  toplamda 300’e yakın düğün profesyoneli yerini aldı.

Murtaza Kalender: “400 milyar dolarlık sektörde Türkiye yok”

TravelShop Turkey, IADWP, TGA, THY, GEWC, Cyprus Global ve Concorde Luxury Resort iş birliği ile düzenlenen etkinliğin açılışında konuşan TravelShop Turkey Genel Müdürü Murtaza Kalender, dünyada 400 milyar dolar hacmi olan düğün turizminden Türkiye’nin ve Kıbrıs’ın da hak ettiği payı almasını hedeflediklerini söyledi. Hindistan, Malezya, Fransa, İngiltere, Amerika ve Latin Amerika’nın başını çektiği düğün turizmi sektöründe Türkiye’nin değil ilk 10’da, ilk 20’de bile yer almadığını vurgulayan Kalender: “Düşünebiliyor musunuz, 400 milyar dolar hacmi olan kişi başı 2.500 dolar para harcanan bir sektörde biz yokuz.” dedi.

“Türkiye hedefimiz: 5 yılda ilk 10’a girmek”

Önümüzdeki 5 yılda Türkiye’yi ilk 10’da  görmeyi hedeflediklerini belirten Kalender, Türkiye’de Antalya, Bodrum, İstanbul ve Kapadokya’nın düğün destinasyonu olarak öne çıktığını kaydetti. Yeni düğün destinasyonları olarak Mardin, Trabzon ve Giresun şehirlerine işaret eden Kalender,  Türkiye turizminin 81 ilde 12 aya yayılması için turizm dallarının çeşitlendirilmesi ve desteklenmesi gerektiğini savundu. Dünyada Dubai’nin hızlı bir gelişim ivmesi yakaladığının altını çizen Kalender,  “Ekoturizmden sonra 20 yılda büyüyen iki büyük sektörden biriyiz. Bu sebeple uluslararası fuarlarda tanıtıma ağırlık vermeliyiz.” diye de ekledi.

“Vize ve ulaşım sorunu çözülmeli”

Düğün turizminin gelişmesinde en büyük engelin vize ve ulaşım sorunu olduğunun altını çizen Kalender, şöyle devam etti: “Türkiye’ye Hindistan’dan gelenler yaklaşık 300 dolara yakın vize parası ödüyor. Dolayısıyla düğün turizmini kaçırıyor. Oysa Asya Pasifik’te olan birçok ülke Hindistan’a vizeyi kaldırdı. Elektronik vize yaptı. Rakip ülkeler elektronik vize ile gidiyorsa tercih nedeni oluyor. Biz bireysel olarak tanıtım yapıyoruz ama ülkemiz bize vize kolaylığını sağlamalı. 300 dolar olmasın da 100 dolar olsun.”

“KKTC’yi lüks etkinliklerin merkezi yapacağız”

Murtaza Kalender, Uluslararası Destinasyon Düğünü Konferansı & B2B Networking Etkinliği ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni lüks etkinliklerin merkezi haline getirmeyi hedeflediklerini belirtti. Kıbrıs’ın en büyük avantajının vize sorunu olmayışı olduğunu söyleyen Kalender, her iki ülke için de çalışmaları sürdüreceklerini kaydetti.

 

#TravelShopTurkey #UluslararasıDestinasyonDüğünüKonferansı #B2BNetworkingEtkinliği #ConcordeLuxuryResortBafra’da #murtazalalender #kktc #turizm #düğünturizmi #destinasyondüğünü #destinationweddingconference

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir