Kalite ve güvenirlik denildiğinde ilk akla gelen firma: ENTA A.Ş.

Röportaj: Hatice Ünal Bilen

2000 yılından beri Türkiye ve çevre ülkelerde otel ve hastane ekipmanları temin eden ENTA A.Ş., dünyaca ünlü Dometic ve Aliseo marka distribütörlükleriyle de pazardaki rekabet gücünü artırıyor. Sektörde kalite ve güvenirlik denildiğinde ilk akla gelen marka olduklarını belirten ENTA A.Ş.’nin firma sahibi Nazım Çınar ile endüstriyel markanın Horeca sektörüne dönük projelerini ve 2024 yılı hedeflerini konuştuk.


Horeca kanalında distribütörlüğünü üstlendiğimiz ürünler hangileri? Otel ve restoran kanalında hangi segmentlere hitap eden ürünler bunlar?

Ürünlerimiz otel ve hastane ekipmanları içindeki en kaliteli ürünlerdendir. Firmamız çalıştığı projelerle ve referanslarıyla Türkiye’de ve çevre ülkelerde turizm ve sağlık sektörleri içinde yıllardır, güvenilir ve sağlam bir yere sahiptir. Ürün gamımızda yer alan ürünler; MiniBar, Mini Kasa, Şarap Dolabı, Dolap, Hastane Ekipmanları, Saç Kurutma Makinesi, Makyaj Aynası, Su Isıtıcı ve Tepsi Seti, Valizlik, Ütü ve Ütü Masası, Çöp Kovası, Tartı, Banyo ekipmanlarıdır.

Dometic ile beraber Aliseo firmasının da satış pazarlama faaliyetlerini yürütmektesiniz. Bu faaliyetlerinizi biraz daha açabilir misiniz?

Dometic, minibarı dünyada ilk defa üreten bir firma olarak, bu öncü tavrını ürünlerinin kalitesini her zaman geliştirip çağın gereksinimlerine uydurarak, mühendislik ve sürdürülebilirlik konusunda titizliği ile liderliğini kanıtlıyor. Dometic, kaynaklarını ve uzmanlığını ürün geliştirmeye tahsis ederek, ihtiyaçları öngören proaktif yaklaşımı ile öncü konumunu sürekli koruyor. En son soğutma teknolojisi ile donatılmış olan Dometic minibarlar, yüksek enerji verimli ve çevre dostudur. Bu, operasyonel maliyetleri ve çevre üzerindeki etkiyi azaltır. Dometic, son 40 yıldır dünyanın dört bir yanındaki otellere ve tur gemilerine mini bar tedarik etmiştir. Bugün Dometic, dünya genelinde otel odalarında kullanılan milyonlarca mini bar ile pazar lideridir. İster aile tarafından işletilen bir Bed & Breakfast ister dünyanın ilk 7 yıldızlı oteli veya bir yolcu gemisi olsun, konaklama endüstrisi, yüksek konuk memnuniyeti için üstün kaliteli çözümler sunma konusunda Dometic’e güveniyor.

Diğer yandan Aliseo, 1985 yılında Almanya’da kurulan bir şirkettir. Geniş ürün yelpazesi ve yüksek kaliteli şık tasarımlarıyla tüm dünyada zincir otellerin tercih ettiği bir markadır. Aliseo’nun tasarım odaklı ve teknolojik olarak gelişmiş, yüksek verimli portföyü, otel işletmecilerine eşsiz bir bir hizmet imkanı, misafirleri için estetik ve işlevsel bir keyif alanı yaratma imkanı sağlar. Aliseo’nun stil çeşitliliği, bir odayı, ilham veren, kişisel bir tasarım mekanına dönüştürebilme olanağı sunar.

“Markalaşmada endüstriyel mükemmellik”

German Brand Award 2017 – Only One In The Crowd, imrenilen bir Alman ödülü ve Aliseo’nun günümüz konaklama sektörünün gelişen trendlerini ve taleplerini karşılayan ürünlerin geliştirilmesinde sahip olduğu marka yeterliliğini, kalitesini ve yenilikçi itibarını vurgulayan bir ödüldür. “Markalaşmada Endüstriyel Mükemmellik” kategorisi, bir sektördeki en iyi ürün ve kurumsal markaları onurlandırır. Yeni Performans Saç Kurutma Makinesi serimiz, İtalyan tasarımının özünü Aliseo mühendisliğinin zorlu talepleriyle birleştirdi. Eşsiz performans ve kurutma verimliliği, yüksek hacimli hava akışı sağlayan yüksek hızlı motor tertibatı ve turbo kanat fan tasarımı ile geliştirilmiştir. Yerleşik bir ION yayıcı, daha sağlıklı ve nazik bir kurutma deneyimi için nemi hapsederken kuruma süresini azaltır. Düşük gürültülü, yerçekimsel olarak dengeli konturlu tutamak, merkez kontrolleri ile şekillendirme bu ürünün konforunu en üst düzeye çıkarır.

The Londoner – A Classic Tradition; el yapımı suni deri aksesuarlar, kalıcı bir kalite, gelişmişlik ve işlev ifadesi sağlar. Geleneksel tasarımı ve lüks görünümü ve yarattığı ayrıcalık duygusuyla Londoner Koleksiyonu, iyi döşenmiş her konuk odası için çok takdir edilen bir son dokunuş sağlar. Aliseo’nun güzel hazırlanmış masa temelleri, herhangi bir masaüstü organizasyonuna abartısız bir profesyonellik katarken, çay tepsisi gruplarımız lüksü ve kullanışlılığı zarif bir dizi uyumlu aksesuarla birleştirir.

Ürünlerinizi öne çıkaran özellikleri nelerdir? Teknolojideki üstünlüğünüz, fiyat avantajınız nedir?

Minibarlarımız; absorbsiyon teknolojisi, sessizlik, birinci sınıf enerji verimliliği, en iyi minibar soğutma teknolojisi, sürdürülebilir bir gelecek teklif ediyor. Minibarlarımızı üç kategoride inceleyebiliriz: Kapasite, Teknoloji ve Kapının Özelliği. Öncelikle kapasitesi; 15 Litre, 30 Litre, 40 Litre, 45 Litre, 60 Litre gibi seçeneklerimiz mevcut. Kullanılan teknolojiler, absorpsiyon, termoelektrik ve kompresör olmak üzere üçe ayrılıyor. Hangi teknoloji daha iyi diye sorarsanız, bu soruya cevap vermek doğru olmaz, çünkü bizler müşteri isteklerini ve ihtiyaçlarını dinleyip müşteri özelinde ürün önermekten yanayız.

Müşterimiz minibarın kapısını cam kapılı, cam kapısız veya çekmeceli şeklinde seçme şansına sahiptir. ENTA olarak yüksek seviyeli müşterilere hitap ediyoruz. Fiyat olarak rakiplerimizden yüksekteyiz. Fakat bunun nedeni ürünlerde kullanılan teknoloji, parça kalitesi ve tasarımdır. Doğrusunu söylemek gerekirse, minibarlar çok kısa sürede maliyetini karşılayıp kar etmeye başlıyor. Bundan dolayı dizaynı, teknolojisi ve kalitesiyle dikkatleri üzerine toplayan Dometic minibarlar maliyet değil, kâr aracıdır.

Sektörünüzdeki rekabet gücünüz nedir? Pazarın Türkiye ve dünyadaki büyüklüğü üzerine neler söyleyebilirsiniz?

Sektörde kalite ve güvenirlik denildiğinde akla gelen ilk firmayız. Telefonunuz çaldığında Çırağan, Sheraton, Divan, Acıbadem, Four Seasons, Regnum Carya ve daha sayamadığım otel ve hastane sektörünün liderlerinden biri sizden teklif almak için arıyor olabilir. İsmini vermek istemediğim bir kuruluş, kendisi minibar ve kasa sattığı halde, tesislerinde kendi kullanacağı ürünleri bizden alıyor. Sektördeki konumumuz hem rakiplerimizin hem de sektördeki lider kurumların kaliteli ürün almak istediklerinde bizimle iletişime geçmelerini getirmektedir.

Ayrıca ENTA, Türkiye’nin 7 coğrafi bölgesine yayılmış 35 satış sonrası hizmet birimine sahiptir. Tüm bu hizmetler CE sertifikalıdır ve iki yılda bir güncellenmesi gerekmektedir. Merkez servis sorumlusu, bu servislerin yedek parça temini, kurulum ve çalışma programı organizasyonlarını yönetir. Hizmet birimlerimiz, ürünlerimizin kurulumunun yanı sıra, ürünlerimizle ilgili herhangi bir sorunun çözümünden de, satış sonrası bakım ve onarımından da sorumludur. Ülke genelinde turizm, bizim özelimizde otelcilik, dün de canlı bir sektördü, bugün de öyledir ve yarın da canlı kalmaya da devam edecektir. Türkiye pazarı çok büyüktür ve daha da büyüyecektir.

Hem ülkemize gelen yabancı turistlerin sağladıkları döviz girdisi hem de ülkemizde istihdamı artırmak açısından bunu çok önemli görüyoruz. Genel olarak, bu sektörler 2022’de küresel gayrı safi hasılanın yüzde 7,6’sını temsil ediyordu. Aynı yıl seyahat ve turizmin küresel gayrı safi hasılaya toplam katkısı 7,7 trilyon doları buldu. Özetle turizm; ne ülkemizde ne de dünyada bitmeyecek, aksine, kendini hem sektörel anlamda büyütecek, hem de pastadaki payını artıracak bir sektör.

#enta #dometic #aliseo #nazımçınar #otelekipmanları #otel #horeca #turizm #ekipman

 

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir