MND Gıda’dan HoReCa’ya yepyeni bir marka: DeLucca

Röportaj: Hatice Ünal Bilen

38 yıllık bir tecrübeyle 2022 yılında perakende sektörüne adım atan DeLucca, bu yıl itibariyle HoReCa üretimlerini de başlattı. Babadan oğula aktarılmış köklü bir deneyimi ticari kaygılardan uzakta, insan odaklı bir yönetim anlayışıyla sunan DeLucca, yeni nesil sürülebilir krema pazarında bir dünya markası olma yolunda ilerliyor.   

MND Gıda çatısı altında ev dışı tüketim kanalına yepyeni bir soluk kattıklarını belirten MND Gıda Yönetim Kurulu Üyesi Emre Şeherli ile markanın bu yılki yatırım hedeflerini ve büyüme odaklarını konuştuk.

De Lucca markası nasıl doğdu?

Her şey baş döndüren lezzet dünyasına eşsiz ve alışılagelmişin dışında bir tat katma hayaliyle başladı. DeLucca markası aslında çok yeni olmasına rağmen 38 yıllık bir tecrübenin eseri. Hali hazırda çeyrek asırdan fazladır bu sektörün içerisindeyiz. De Lucca babadan oğula aktarılmış bir tecrübeden 2022 yılında hayata geçirilen bir marka. Uzun zamandır tüm ekip Ar-Ge halindeydik. Bizim yapmayı düşündüğümüz ve hatta yaptığımız farklıydı. Biz şu an sadece ticari kaygıyla raflarda var olan pek çok ürün gibi her yere ulaşalım, satalım, para kazanalım derdinde hiç olmadık. Hem kıvamı, kokusu, dokusu, tadıyla yepyeni bir lezzet deneyimi sunmak hem de bir dünya markası haline gelerek tüketiciyle duygusal bir bağ kurmak istedik.

MND Gıda, bu yeni markasıyla kimleri hedefliyor? Marka çatısı altında hangi ürün grupları yer alıyor?

De Lucca olarak; İtalyan çikolatasının yüksek kalitesini hammadde olarak kullanıp, premium bir lezzet var etmeyi hedefledik. Bunu yaparken her bir ürünümüzün içeriğini özenle oluşturduk. Büyük bir özveri ile oluşturduğumuz lezzetlerimizde; beslenme düzeni ve hayat tarzlarını göz önüne alarak, %100 vegan ve glütensiz içeriğiyle kakaolu fındık kremamız ve %100 vegan ve glütensiz içeriğiyle şeker ilavesiz yer fıstığı ezmemizle hayalimizin ilk adımını gerçekleştirdik. Şu an markamızın sadece dört ürünü tüketicilerle buluştu. Karamelize Bisküvi Kreması, Kakaolu Bisküvi Kreması, %93 Yer Fıstığı Ezmesi ve tabii ki Vegan Kakaolu Fındık Kreması.

2023’e hangi ürün gruplarıyla girdiniz? Bu yılki üretim stratejisini nasıl kurguladınız?

Bu yıl market ürünlerimize ilave olarak HoReCa kanalına hitap edecek şekilde üretim yapmaya başladık. 2023’te bisküvi kremalarımızın pastacılık ve benzeri sektörlerde kullanılabilmesi için topping soslarını, yine benzer sektörler için bu kremaların pralin kıvamında olanlarını ve bisküvi tozlarını hazırladık. Lezzet dünyasına premium bir imza atmayı hedeflediğimiz bu hikâyeyi sizlerle paylaşmanın keyif ve heyecanıyla her gün biraz daha gelişiyoruz. Her biri profesyonel mühendis kadromuzun başarılı çalışmaları neticesinde hedeflenen amaca uygun bir şekilde üretildi. Bu yüzden de çok şanslı olduğumuzu düşünüyorum. 2023’ün de beklentilerimizin üzerinde geçeceğinden hiçbir şüphem yok.

2022 nasıl bir yıl oldu?  

DeLucca markasıyla sektöre yepyeni bir soluk getirdiğimizi düşünüyorum. Geçen bir yılda çok sayıda dünya fuarına katılım sağlayıp, ürünlerimizi sunma fırsatı bulduk. Müşterilerimizden aldığımız tepkiler ise muazzamdı. Kısa süre içerisinde dünyanın birçok ülkesinde marketlerdeki raflarda yerimizi aldık. Özetle, çok çalışmanın karşılığını aldığımız bir yıl geçirdik.

İhracat hedefiniz nedir? Ajandanızda yeni pazarlar var mı?

MND Gıda olarak toplam 44 ülkeye ihracat yapıyoruz. Tabii ki hedefimiz dünyanın her yerine, tüm kalplere dokunabilmek. Tüm bunlarla beraber Amazon Amerika ve Rusya Ozon pazaryerinde e-ihracatımız da var.

“DeLucca olarak şeffaflığı çok seviyoruz. Tüketicilerimizle birebir duygusal bağ kurup, ne isteyip ne istemediklerini doğru bir şekilde anlayarak şekilleniyoruz.”

Pandemi sonrası değişen müşteri taleplerini nasıl değerlendiriyorsunuz? Yeni dönemin trend belirleyicileri neler?

Pandemiyle birlikte tüketicilerin alışveriş alışkanlıkları ciddi bir değişim gösterdi. İnsanlar artık online satış kanalları üzerinden kıyafet alır gibi gıda ürünleri satın alıyor ve bunda da herhangi bir sakınca görmüyor. Market veya internetten yapılan bu satın almalar geri bildirimin herkese açık bir şekilde üretici firmalara iletilebilmesi yönüyle bile diğer tüketicilerin alışveriş alışkanlıklarında belirleyici bir faktör olabiliyor. DeLucca olarak, bu şeffaflığı çok seviyoruz. Tüketicilerimizle birebir duygusal bağ kurup, ne isteyip ne istemediklerini doğru bir şekilde anlayarak şekilleniyoruz.

 

Önümüzdeki yıla dair büyüme odaklarınız, hedefleriniz neler? Gündeminizde sektörle buluşturmak istediğiniz yeni ürünler var mı?

Niyetimiz asla yeni ürün çıkarmak sevdasıyla üretim yapmak değil açıkçası. Ar-Ge’si yetersiz, üzerinde çalışılmamış ürünler çok da tercih ettiğimiz bir yatırım modeli değil. Ama özellikle şunun da altını çizmek isterim ki, Ar-Ge ekibimiz hiç denenmemiş tatları bulmakta çok başarılı, bu sayede kendimizi çok daha güçlü hissediyoruz.

#delucca #mndgıda #emreşeherli #horeca #evdışıtüketim #gıda #krema #pastacılık #pasta #pastane #gastronomi #hotelrestaurantcafe #2023 #yenigıdamarka

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir