Tüm dünyadan müşterilerin tercih edeceği bir adres olmak için çalışıyor: Accolink

Röportaj: Hatice Ünal Bilen

2012 yılından bu yana üst-orta segment otel ve restoranlar için ağırlıklı masaüstü, büfe ve servis ekipmanları alanında çalışmalar yürüten Accolink, standart katalog ürünleriyle birlikte özel yapım ürünler ve büyük çaplı projelere imza atan bir marka. Yurt içi faaliyetlerinin yanı sıra 30’u aşkın ülkeye doğrudan ihracat yapan firmanın HoReCa kanalına yönelik hizmetlerini ve 2024 büyüme rotasını Accolink Genel Müdürü Selim Yuna ile konuştuk.


Accolink’i kuruluşuyla tanıtarak, HoReCa kanalına yönelik faaliyetleri hakkında bilgi verir misiniz?

Accolink olarak 2012 yılından beri üst-orta segment otel ve restoranlar için özellikle masaüstü, büfe ve servis ekipmanları alanında çalışmalar yapıyoruz. Firma olarak HoReCa’ya ilk girişimimiz döküm ürünleri yurt dışına ihraç etme fikri ile başladı. Sonrasında yeni ürün kategorilerinin katılımıyla, ürün tasarım ve özel üretim imkanlarının da bünyemize eklenmesiyle hizmet alanımızı genişlettik. Bugün gelinen noktada Türkiye içinde kendi doğrudan satışımız, alt bayilerimiz üzerinden satışımız, bayiliklerimiz ile faaliyetimizi sürdürüyoruz. Yurt dışında da 30’un üzerinde ülkeye doğrudan ihracatımız ve bunların bazılarında anlaşmalı bayiliklerimiz bulunuyor.

Bu yıla hangi hedeflerle girdiniz, satış ve pazarlama stratejisini nasıl kurguladınız?

Türkiye’deki ekonomik koşulların (kur, enflasyon vb.) iç piyasa dinamiklerini olumsuz etkileyeceğini öngörerek ihracat tarafının bu sene bizim için önemli olacağını düşündük. Bu doğrultuda yurt dışında daha önce çalıştığımız ve bizim için potansiyel teşkil eden yeni müşterilerle görüşmelerimizi planlayıp odağımızı daha çok bu alanlara yönelttik. Yılın 11. ayını tamamlamak üzere olduğumuz bu günlerde stratejimizin sağlıklı sonuçlar verdiğini gözlemliyoruz.

İçinde bulunduğumuz dönemin en fazla talep gören teknoloji/ sistemlerinde dikkat çeken detaylar neler? Bu doğrultuda yıl içine dönük iş birlikleriniz/ çözüm ortaklıklarınızda öncelikleriniz, ana kriterleriniz ne oldu?

Otel yatırımları oldukça yüklü bütçeler ile gerçekleşiyor. Otellerin banket operasyonlarına yönelik yaptıkları harcama da önemli bir kalem tutuyor. Bu alanda müşterilerimiz bazı etkinlikler için sıcak sunuma, bazı etkinlikler için soğuk sunuma, bazen sushi fonksiyonuna, bazen de döner servisine ihtiyaç duyuyor. Bu alanda da en çok talep edilen teknoloji modülerlik, bir gün bir fonksiyon için kullanılırken bir gün başka bir fonksiyon ile kullanılabilecek şekilde dönüşebilir büfe çözümleri oluyor. Müşteriler her fonksiyon için ayrı banket masası yatırımı yapmak istemiyor. Bunun yerine tek platform alıp üst kısmındaki fonksiyonları etkinliğe göre şekillendirmeyi tercih ediyor. Bu alanda La Tavola firması ile 2015’ten beri yürüttüğümüz iş birliği kapsamında çok geniş bir ürün yelpazemiz var ve uzun süredir sektörün en iyi noktaları ile bu ürünleri ve bu teknolojiyi buluşturuyoruz.

Önümüzdeki döneme ilişkin hedefleriniz nedir? Satış ve pazarlama ağınıza katmayı hedeflediğiniz yeni ürünler, yeni pazarlar var mı? 2024 planlarınız ve büyüme odaklarınız dair bilgi verebilir misiniz?

Döviz kurunun ulaştığı seviye ve ülkede yaşanan enflasyon, yerli turistlerin tesis ve restoranlardan yararlanmasını her ne kadar engellemiş olsa da; şu gerçeği gördük ki ülkemiz yabancı turistler için oldukça ucuz hale geldi. Ve bu durum onlar için lüks restoran ve otellere ulaşımı bir hayli kolaylaştırdı. Bu vesileyle tesisler haraketli kalmaya devam edip, iç piyasa yatırımlarını durdurmayıp alımlarına devam etti.

Dolayısıyla 2024 hedeflerimizde, büyümekte olan ihracat satış rakamlarımız ile birlikte, yurt içinde de tüm potansiyel müşterilerimize dokunmak ve servis vermeye devam etmeyi hedefliyoruz. Özellikle 2024 yılı içerisinde yurt dışında müşterilere daha rahat servis vereceğimiz yerleşik bir yapı oluşumuna gitmeyi planlıyoruz.

Accolink’i sektöründe öne çıkaran en temel özelliğinin müşteri memnuniyeti odaklı yaklaşımı olduğunu biliyoruz. Firmanızı satış ve satış sonrası hizmetlerinde ayrıcalıklı kılan özellikleri neler?

Accolink, standart katalog ürünleri ile birlikte özel yapım ürünler ve büyük çaplı projelere imza atan bir firma. Bu doğrultuda özel üretim ürün ve projelerde en iyi üreticiler ve standartları çok yüksek olan kalite kontrol ekibimizi oluşturduk. Bunun yanı sıra genç, dinamik ve üretken satış ve proje ekibimiz ilgili süreçleri başından sonuna takip ederek, müşteri memnuniyetine her zaman öncelik veriyoruz.

Biz müşterilerimizin hayallerini gerçekleştirmeyi kendimize hedef koyan ve bu doğrultuda yürüyen bir şirketiz. Bu her zaman kolay olmuyor. Bu yaklaşım üreticilerimizden gelen ürünlerin önemli bir kısmını kalite kriterlerimiz sebebiyle reddetmeyi, müşteriye kendi beğenmediğimiz ürünü asla göndermemeyi ve müşterimiz herhangi bir problem bildirdiğinde müşterimizi gereksiz tartışmalar içine sürüklemeden doğrudan çözüm odaklı yaklaşımı benimsemeyi gerektiriyor ve biz bu yaklaşımı prensip edinebildiğimizi düşünüyoruz.

Özellikle pandemi sonrasında müşteri talep ve beklentileri ne şekilde evrildi? Dijitalleşmeye ne oranda entegre olabildiniz?

Pandemi süresinde müşterilerimize dijital ortamda hizmet vermeye son derece hızlı bir şekilde uyum sağladık. Hatta yine aynı dönemde yurt içi ve yurt dışında online satışlara da başladık. Bu kanallar bugüne kadar bizimle gelen faaliyet alanlarımız oldu. ERP yazılım kullanımını benimsedik, stoklarımıza hakimiyetimiz arttı, müşterilerimize uzaktan hizmet verirken teklif hızımızı da artırdık.

Kuşkusuz en önemli adımlarımızdan bir tanesi de, Türkiye’nin ilk 360 derece sanal gezilebilen HoReCa ürün showroom’unu erişime açmamız oldu. Bu özellik sayesinde müşterilerimiz 7 gün 24 saat dünyanın neresinde olurlarsa olsun, showroom’umuza online erişim sağlayıp, ürünleri sanki oradaymış gibi gezip seçimlerini bize iletebiliyor. Bu sayede birçok yurt dışı müşterimizden de sipariş aldık. İsteyen müşteriler bu linkten showroom’umuza ulaşabilir. (www.accolink.com/showroom360)

Türkiye’de ve dünyada bağlı bulunduğunuz mutfak gereçleri, hazırlık ekipmanları, özel yapım sunum ekipmanları, sarf malzemeleri ve oda ürünleri pazarının gelişimine dar neler söyleyebilirsiniz? Siz bu gelişimde firma olarak kendinizi ne şekilde konumlandırıyorsunuz?

Bizim görüşümüze göre, yeme içme ve ağırlama sektörü dünyanın her zaman en gözde sektörlerinden biri olacaktır. Son yıllarda da sektörün gelişimi iyice hızlandı. Biz de bu alanda tüm dünyadan müşterilerin tercih edeceği bir adres olmak için sürekli olarak kendimizi, ürün gamımızı ve hizmet kalitemizi iyileştirmeye çalışıyoruz. Her geçen gün müşterilerimizin yeni tercih edeceği trendleri onların önüne onlar talep etmeden getirmeye çalışıyoruz. Bu kadar dinamik bir sektörün parçası olduğumuz için çok şanslı olduğumuzu düşünüyoruz ve sektöre katkı sağlamak için çalışmaya devam edeceğiz.

#accolink #selimyuna #röportaj #horeca #hotelrestaurantcafe #tedarik #masaüstü #büfe #servis #ekipman #ihracat #turizm #gastronomi #yemeiçme

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir