Akra Hotels 12 ay turizmde vites yükseltti

Röportaj: Hatice Ünal Bilen

Antalya’da 2 şehir ve 4 resort tesisiyle turizm faaliyetlerini sürdüren Akra Hotels, 12 ay turizmde vites yükseltti. Grup çatısındaki şehir otellerinin 12 ay açık olduğunu, bu yıl Kemer tesisini de tam yıl hizmete açtıklarını belirten Akra Hotels Grup Marka & İş Geliştirme Direktörü Özgür Balta, “Grubumuz tüm otellerini 12 ay açmayı hedeflemiş ve 3 otelini bu şekilde yönetmektedir. Hedefimiz, tüm tesislerimizin yıl boyunca açık olmasıdır” dedi.


Akra Hotels Grup Marka & İş Geliştirme Direktörü Özgür Balta ile grubun büyüme planlarını ve 12 ay turizm hedeflerini konuştuk.

Akra Hotels, bu yılı nasıl geçiriyor? Sezonu ne şekilde kapatmayı hedefliyorsunuz?

2022, pandemiden çıkış yılı olarak ülkelerinden pandemi süresince ayrılamamış birçok misafirimizin yüksek taleple otellerimizi ziyaret etmeleriyle gerçekleşti. Bunun üzerine 2023 yılı için hedeflerimizi büyüterek ilerledik ancak gerek Türkiye’deki ekonomik durum gerekse tüm dünyadaki enflasyon artışları misafirlerimizin seyahat planlarını etkiledi, sezonun tamamında olmasa da dönemsel olarak sıkıntılar gözlemledik.

Bu yılki doluluklarınız nasıl? Ağırlıklı hangi pazarlara odaklandınız?

2023 yılı doluluklarımız genel olarak yüzde 80 civarında gerçekleşti. Coğrafyamızdaki savaşlar dönemsel olarak turizmi negatif etkilese de pazarın çeşitliği ve doğru pazarlamalarla bu etkiyi en aza indirmekteyiz. Savaş etkisiyle birlikte enflasyon ve artan maliyetler, misafir konaklama taleplerine farklı şekillerde yansıdı.

Konaklama Maliyetleri: Enflasyon ve artan maliyetler, konaklama işletmelerinin işletme maliyetlerinin artmasına neden oldu. Bu nedenle, konaklama tesisleri, odaların fiyatlarını yeniden düzenlemek zorunda kalmış ve misafirlerimiz planladıklarından ya da geçen senelerle karşılaştırdıklarından daha farklı maliyetlerle karşılaşmalarına neden oldu.

Rezervasyon ve Planlama: Misafirler, artan maliyetler nedeniyle daha önceden rezervasyon yapma ve seyahat planlarını daha dikkatli bir şekilde düşünme eğilimde olduklarından; özellikle uzun vadeli tatil planları yaparken maliyetlerin artması nedeniyle, planladıkları tatil süresince bütçelerini yukarı çekmek zorunda kaldı.

Hizmet Kalitesi: Bazı işletmeler, maliyetleri düşürme amacıyla hizmet kalitesinde tasarruf yapma yolunu tercih etti. Bu da misafirlerin beklentilerinin karşılanması konusunda problemler oluşturdu.

Alternatif Konaklama Seçenekleri: Artan maliyetler, misafirleri alternatif konaklama seçeneklerine yönlendirdi. Airbnb, uzun süre kiralık ev veya yazlıklar vb. daha uygun fiyatlı konaklama seçeneklerini tercih ettiler.

Sonuç olarak, savaş etkisiyle birlikte enflasyon ve artan maliyetler, misafir profiline farklı şekillerde yansıdı ve bizleri stratejilerimizi gözden geçirerek alternatif planlama yapmaya yönlendirdi. Otelimizde çoğunlukla Avrupa ve Rusya’dan gelen misafir profillerimiz değişmese de tercih edilen oda tipleri ya da kalış süresinde farklılar gözlemledik. Stratejilerimizi buna göre yeniden düzenleyerek bu dönemde de yüksek doluluklar ile ilerlemekteyiz.

Antalya’da şu ana kadarki gidişat nasıl? Bakanlığın açıkladığı eylül ayı konaklama tesisleri doluluk oranlarına göre 1 puanlık düşüş söz konusuydu. Siz bu düşüşü neye bağlıyorsunuz? 2024’ten neler bekliyorsunuz?

Antalya’daki doluluk oranlarının düşüşü birkaç sebepten olabilir; ekonomik durum ve belirsizlik, pandemi psikolojisi, hareketli döviz kurları, alternatif tatil seçenekleri. Tüm bu sebepler 2023 yılının belli zamanlarında maalesef turizmi olumsuz yönde etkiledi. Ancak özellikle Antalya yıllar içerisinde birçok krize maruz kalmış, bu dönemlerde doğal olarak turist sayısında azalmalar olmuş hatta pandemide tamamen kapanmış ancak kalite ve standartlarından hiçbir zaman vazgeçmemiştir. Ülkemizde ve dünyada yaşanan birçok olumsuzluk karşısında Antalyalı yatırımcıların dik duruşu sayesinde aşılmaktadır. 2024 için de beklentilerimiz ve hazırlıklarımız tam hız devam etmektedir.

Pandemiyle birlikte turizmden kaçış hızlandı. Hatta tersine bir göç söz konusu. Bu kaçışın en büyük nedenlerinden biri, sezonun 12 aya uzatılamaması. Akra Hotels bu sorunu nasıl ele alıyor, buna dönük yatırımlar var mı?

Akra Hotels olarak şehir otellerimiz açıldıkları günden bu yana 12 ay açık, bu yıl Kemer tesisimizi de 12 ay açıyoruz, hedefimiz tüm tesislerimizin yıl boyunca açık olmasıdır. Grup olarak hizmet kalitemiz ve misafirlere sunduğumuz olanakları her yıl arttırmaktayız ve bu konuda ciddi yatırımlar yapılmaktadır. Doğru pazarlarda hizmet kalitesinden ödün vermeden çalışan işletmeler için önümüzdeki yıllar işlerin artarak devam edeceği öngörülmektedir.

12 ay turizmi gerçekleştirmek için ne tür koşullar oluşturdunuz? Tanıtım ve pazarlamada nasıl aksiyon alıyorsunuz?

Grubumuz tüm otellerini 12 ay açmayı hedeflemiş ve 3 otelini bu şekilde yönetmektedir. Kış faaliyetlerini tüm dijital ve geleneksel medya organlarını kullanarak, fuar ve çalıştaylara katılarak duyurmaktayız. Antalya özellikle grup toplantıları, lansman vb. konaklamalar için kışın çok uygun olduğundan tercih edilmektedir ve bunun da avantajını kullanmaktayız.

Antalya dışına da yatırım planlarınız var mı?

Didim’de planlamakta olduğumuz yeni tesisimiz bu yıl inşa yatırımlarına başlayacaktır. Bir ege köyü mimarisinde tamamen sürdürülebilir tesisimizin lansmanı gelecek yıl içerisinde gerçekleşecektir.

#akrahotels #özgürbalta #röportaj #turizm #otel #antalya #yatırım #12ayturizm #savaş #ekonomi #maliyet

 

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir