Kaliteli Taze Kaşar Peynirini Nasıl Anlarsınız?

Peynirin protein, kalsiyum ve vitamin değerleri açasından zengin bir besin maddesi olduğu biliniyor. 40 yılı aşkın bir süredir, ürün çeşitlerini sürekli geliştirerek, doğal yöntemlerle üretim yapan Kervan Süt Ürünleri fabrika müdürü Bilal Sabit, taze kaşar peyniri satın alırken dikkatli olunması gerektiğini konusunda tüketicileri uyarıyor.

 

 

Üretim maliyetlerinin sürekli artması ve kâr marjlarının ciddi anlamda düşmesi sebebiyle bir çok firmanın maliyetlerini düşürme yoluna giderek, eritme kaşar yani kuru haşlama üretimine yöneldiğini belirten Bilal Sabit; “Kervan Süt Ürünleri olarak kaşar peynirinin doğal tekniği olan, sulu haşlama tekniğiyle üretime devam ediyoruz. Ayrıca taze kaşar hammadesinin peynir değil süt olması gerekiyor, biz bu doğrultuda günlük 110 ton sütten, 5 ton kaşar peyniri elde ediyoruz. Ürünlerimizde gıda katkı maddeleri, dolgu malzemeleri, gıda boyaları ve koruyucular kullanmıyoruz” dedi.

Bilal Sabit, tüketicinin üretim tekniklerini bilmediğinden, raftaki iki ürün arasındaki farkı bilmemesinin doğal olduğunu söylüyor. Vatandaşın bu yönde bilgilendirilmesi ve aydınlatılması konusunda başta Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olmak üzere kendilerine de ciddi sorumluluklar düştüğünü vurguluyor.

Tüketicinin kaliteli taze kaşar peynirini seçerken; sert yapılı, kendine has kokulu, süt tadında ve sarımsı renkte olmasına dikkat etmesi gerekiyor. Kalitesiz taze kaşarın ise aşırı sarı renkte veya kahverengiye dönük, yumuşak yapılı, margarin tadı verdiğini ve kesim sırasında ise bıçağa yapıştığını belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir