Katar’dan Türkiye’ye Fırsatlarla Dolu Yatırım Mesajı

Güney Kore’nin Yeosu şehrinde düzenlenen Expo 2012 Yeosu Uluslararası Sergisi’nin açılışına katılan Katar Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Abdullah bin Hamad Al-Attiyah,  Türkiye’ye çok önemli mesajlar gönderdi. Abdullah bin Hamad Al-Attiyah, Katar’da yapılacak 2022 Dünya Kupası organizasyonu nedeniyle toplam 9 bin odayı kapsayan yeni otel yatırımı planlandığını, bu sürecin özellikle Türk müteahhitleri ve otel işletmecileri için kazanç dolu yeni fırsatlar sağlayacağını söyledi.

Katar Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Abdullah bin Hamad Al-Attiyah, Katar Turizm Bakanı Ahmed M. Al-Nuaimi ve Katar’ın Kore Büyükelçisi Ali Hamad Mubarek Al Marri, 12 Mayıs – 12 Ağustos 2012 tarihleri arasında milyonlarca ziyaretçiyi ağırlayacak olan Expo 2012 Yeosu Sergisi’nin açılışında Türkiye’ye özel ilgi gösterdi. Açılış töreninin ardından ilk olarak Türkiye pavyonunu ziyaret eden Katar heyeti, Türkiye’ye ‘yatırım daveti’ niteliği taşıyan önemli mesajlar gönderdi.

Türkiye’nin sergideki pavyonunu ve etkinliklerini gerçekleştiren İkon Events’in Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli, Katar heyetine Türkiye’nin ilgi çeken etkinlikleri hakkında bilgi verdi. Katar ile Türkiye arasındaki ilişkileri çok önemsediklerini ve yakın zamanda iki ülkenin çok daha yakınlaşacağına inandığını belirten Katar Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Abdullah bin Hamad Al-Attiyah, güçlü bir turizm hamlesi gerçekleştirmeye hazırlandıklarını söyledi. Hamad Al-Attiyah, en önemli futbol organizasyonu olan Dünya Kupası’nın 2022 yılında Katar’da düzenleneceğini hatırlatarak, 9 bin odalık yeni otel yatırımı gerçekleştireceklerini açıkladı. Hamad Al-Attiyah, bu süreçte özellikle Türk müteahhitleri ve otel işletmecileri için yeni ve kazançlı fırsatlar doğacağını vurguladı. Katar Başbakan Yardımcısı, hızla gelişen Türk futbolunun başarılı temsilcilerini, Katar’daki organizasyonda görmeyi de çok arzuladıklarını sözlerine ekledi.

Türkiye, serginin ilgi çeken ülkesi oldu

“Denizleri ve Kıtaları Birleştiren Medeniyetler Ülkesi” temasıyla sergiye katılan ve etkinliklerinin büyük bölümünü 1400 metrekarelik sergi alanında gerçekleştiren Türkiye, ziyaretçilerin yoğun ilgisini görüyor. Türkiye etkinliklerinin, yaklaşık 1 milyon kişiyle buluşması bekleniyor. 21 Haziran’da “Türkiye Milli Günü” etkinlikleri gerçekleştiriliyor. Dolapdere Big Gang, Gypsy All-Stars, Mehter Grubu, Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu, Dolunay Obruk Jazz Quintet, Water Drums, Lepidus Quartet konserleri de sergiye renk katacak. “Ebru”, “Çini”, “Hat” ve “Minyatür” performansları, ziyaretçileri geleneksel Türk sanatlarıyla tanıştırıyor. Türkiye pavyonunda görev yapan hostes, güvenlik ve temizlik görevlilerinin de kıyafetlerini tasarlayan Simay BülbülTemmuz ayında “Ece” isimli koleksiyonunu Expo 2012’de görücüye çıkaracak.

Türk mutfağı lezzet sunacak

250 metrekare alana kurulacak Türk mutfağında, geleneksel yemek ve tatlılar ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor. Sergide, Türkiye’nin deniz zenginliği ve kültürü de, etkileyici sergiler ve belgesellerle anlatılıyor. Türkiye’nin ilk ve tek çağdaş sanat fuarı ‘Contemporary Istanbul’ tarafından planlanan Türk Çağdaş Sanat Sergisi’nde ise 40 Türk genç çağdaş sanatçısının 150’dan fazla eseri yer alacak.

Akademik forum kapsamında 16 Mayıs Çarşamba günü Yeosu MVL Hotel’de gerçekleşecek  konferanslarda; Dokuz Eylül Üniversitesi’nden Doç Dr. Harun Özdaş “Ege Kıyılarındaki Tarihi Batıklar”, İstanbul Arkeoloji Müzesi Müdürü Zeynep Kızıltan “Yenikapı Kazıları, Neolitik bir kıyı yerleşimi ve 1500 senelik bir liman”, İstanbul Üniversitesi’nden Prof. Bayram Öztürk “Türkiye Denizleri ve Deniz Biyoçeşitliliğinin Korunması”, Kahramanmaraş Sütçü İmam  Üniversitesi’nden Prof. Ahmet Alp “Türkiye Kıyıları ve Lagünlerin Durumu” ve Adnan Menderes Üniversitesi’nden Prof. Murat Bilecenoğlu “Yabancı deniz türlerinin akını ile Türkiye denizlerinin tropikleşmesi” konulu konuşmaları ile ziyaretçilerle buluşacaklar.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir