Komşu Ziyareti!

Komşu Ziyareti!

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, yılın ilk çeyreğinde en çok komşu ülkelere gitti. Vatandaşların en fazla seyahat yaptığı ülke Suriye olurken, burayı diğer batı Asya ülkeleri, Azerbaycan, Bulgaristan ve Gürcistan izledi.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerinden derlenen bilgilere göre, yılın ilk çeyreğinde (Ocak, Şubat, Mart) 1,3 milyon Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, başka bir ülkeye gitmek içinTürkiye’den çıkış yaptı. Söz konusu 1,3 milyon kişinin yarısından fazlası Türkiye’nin komşu ülkelerine gitti.

Suriye’ye yaklaşık 212 bin, diğer batı Asya ülkelerine 190 bin, Azerbaycan’a 138 bin, Bulgaristan’a 130 bin, Gürcistan’a ise 88 bin kişi seyahat etti.

Bu ülkelerin ardından en çok gidilen ülke Almanya olurken, komşu ülkeler İran ve Yunanistan da yine vatandaşların seyahat için en fazla tercih ettiği ülkelerden oldu. Listenin ilk 10’unda son olarak İtalya ve ABD yer aldı. İlk çeyrekte İtalya’ya yaklaşık 43 bin, ABD’ye ise 41 bin kişi gitti.

Vatandaşların, söz konusu dönemde en az seyahat ettiği ülkeler ise Danimarka ile Japonya oldu. Her iki ülkeyi de seyahat planına alan kişi sayısı bu dönemde 415’er kişide kaldı.

EN ÇOK İŞ AMAÇLI SEYAHAT YAPILDI 

Bu arada, söz konusu dönemde vatandaşların seyahat amaçlarının başında ”iş” geldi. Yurt dışına iş amaçlı çıkanların sayısı yaklaşık 374 bin kişi olurken, yakınlarını ziyaret etmek isteyenlerin sayısı ise 347 bin civarında gerçekleşti.

Yurt dışına gezi, eğlence, sportif ve kültürel faaliyetler için çıkan vatandaşların sayısı da bu dönemde yaklaşık 292 bin oldu.

Yılın ilk çeyreğinde yaklaşık 46 bin kişi alışveriş, 34 bin kişi eğitim, 2 bin 500 kişi de sağlık amaçlı yurt dışına çıktı. ”Diğer” amaçlarla seyahat edenlerin sayısı ise 204 bin olarak gerçekleşti.

(HT Turizm)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir