Kumaşa Profesyonel Dokunuş “AROSSİ”

Özel gömlek dikiminde kalitenin adresi olan AROSSİ, dünyanın en kaliteli kumaşlarıyla müşterilerinin giyim zevkini buluşturuyor.

AROSSİ markası ile Beyoğlu İstiklal Caddesi’nde faaliyet gösteren işletme, dünya markası kumaşlarıyla müşterilerine özel gömlek dikim hizmeti veriyor. Kişiye özel hizmette seviyelerini daha yukarıya taşıyarak, kaliteyle farklılaşmak isteyen müşterilere en iyiyi sunma noktasında çalışmayı sürdüreceklerini ifade eden Firma Sahibi Osman Lek sorularımızı içtenlikle yanıtladı:

Firmanız ne zaman kuruldu, ağırlıklı olarak kimlere yönelik çalışmalar gerçekleştirir? Müşteri yelpazenizi şekillendiren etmenler nelerdir?
Firmamızı 1980 yılında kurduk. Meslekte çekirdekten yetişmeyim. Ağırlıklı olarak bay ve bayan gömleklerine yönelik çalışıyoruz. AROSSİ, üretimi tamamen kendisine ait olan ürünler ve kişiye özel sipariş sistemiyle, giyimi sanat olarak görenlere hizmet verir. Günümüz işadamının yoğun temposunu ve zamanın önemini çok iyi bilen AROSSİ, uzman kadrosu ve gömlek dikimine yıllarını vermiş usta ellerin hüneriyle, siparişi işadamlarının adresinde alıp yine adresine teslim eder. Dünyanın en kaliteli kumaşları ve usta ellerin engin tecrübesiyle sizlerin giyim zevkini buluşturmak AROSSİ ailesinin görevidir. 2005 yılından itibaren markalaşmaya gittik. Beş arkadaş kurduğumuz yapıyla üretimlerimizi AROSSİ markasıyla pazara sunmaya başladık. Genel müşteri kitlemizi iş adamları, bürokratlar ve üst düzey gelir grubundan yönetici pozisyonunda görev alan kişiler oluşturuyor. Müşterilerimiz kullanılan kumaşın cinsinden dikim tarzına kadar her noktada tercihi kendisi yapma şansına sahiptir. Genelde müşterilerimizin tavsiyeleriyle müşteri ağımızı genişletiyoruz.
Kaç çalışanınız var? Kurulduğunuzdan bugüne aynı bölgede mi hizmet veriyorsunuz?
Şuan dikim aşamasında 3 arkadaşımız ve ben görev alıyorum. Müşterilerimize en iyiyi sunma yolunda nitelikli hizmet verebilecek bir çekirdek kadro oluşturduk. Uzun yıllardır sektörde olan ve kendini kanıtlamış isimlerle çalışmayı seçiyoruz. Dikim ekibimizdeki arkadaşlar kişisel hizmet konusunda tecrübeye sahip işinin uzmanı profesyonellerdir. Firma olarak bu bölgede kurulmamıza rağmen gerek bölgesel avantajları gerekse de müşterilerimize yakın olma düşüncesiyle 2005 yılında itibaren Beyoğlu İstiklal Caddesi’ndeki yerimize taşındık.

İyi bir gömlekte bulunması gereken özellikler nelerdir? Kaliteli bir gömlek kişinin dış görünüşüne ne katar? Kişiye özel gömlek için müşterilerinizin çok ciddi harcamalar yapması gerekiyor mu?

Gömleğin ilk göze çarpan parçası yakasıdır. Yüzünüzün şekli, gömleği kravatlı veya kravatsız mı kullanacağınız, kravat ile kullanacaksanız kravat bağlama tarzınız, ceketinizin yakası, kumaş cinsi ve deseni ile uyumlu olmasını, gömleğinizin ön şartı olarak düşünebilirsiniz. Kabaca yüzünüzü bir tablo, kravat, ceket ve gömlekten oluşan üçlüyü de bir çerçeve olarak düşünün; nasıl bir çerçeve bir tabloya ayrı bir anlam katarsa,
üst giyim de bir kişinin yüzüne aynı şekilde etki eder. Doğru yaka seçimi ile gömleğinizin yüz şekliniz ile uyum içinde olmasını sağlayabilirsiniz. İyi bir gömlek ile mükemmel bir gömlek arasındaki fark kumaşından kaynaklanır. Dolayısıyla giyiminizi çevreden farklılaştırmanın ana yollarından biri üst kalite kumaşlı bir gömlek olacaktır. İyi bir kumaşı ayırt etmenin en basit yolu kumaşın yumuşaklığını, sıkılığını ve parlaklığını test etmekten geçer. Bilindiği gibi Sea Island ve Mısır pamukları en uzun elyaflı ve dünyanın en kaliteli pamukları olmalarından dolayı, üretilen kumaşlar ipeksi ve yumuşak dokuları ile farklılaşırlar. Kumaş inceldikçe buruşma oranı artabilir. Nispeten daha sık dokulu ve kalın ipliklerden üretilen gabardin ve pike tarzı yoğun dokulu kumaşlarda buruşma oranı azalır. Son senelerde ütü istenmeyen aprelerin uygulandığı kumaşlar ise her türlü kumaşın buruşma oranını azaltabilmektedir. Ancak bu apreler de kumaşları sertleştirmektedir. Dolayısı ile kumaş seçerken kumaş ne kadar yumuşak ve ipeksi olursa o kadar kalitesinin artacağını unutmamak gerekirken, bu tarz kumaşların bakımının bir derece daha zor olduğunu da not etmek gerekmektedir. Eğer gömleğinizi kapalı yaka ile kullanıyorsanız, yakanızı kapadığınızda başparmağınızın boynunuzu kasmadan yakanın önüne oturabiliyor olması gerekiyor. Genel olarak bir gömlek omuz çevrenize tam oturmalı, kol başlangıçları tam omuz kemiğinin bittiği yerden başlamalıdır. Her ne kadar sırttan ve önden fazla bolluk olmasa da kollarınızı öne uzattığınızda özellikle sırttan çok kasılma olmaması gerekir. Kollarınızı yanınıza bıraktığınızda gömlek kolu başparmağınızın başladığı noktaya kadar uzanmalıdır. Gömleğinizin kolu da ceketinizin içinden en fazla 1 cm’ye kadar gözükmelidir.
Gömleğinizin pantolon fermuarınızın altına kadar uzun olması da gömleğin gün içinde dışarı çıkmasını engellemek için önemlidir. Ancak gömleğinizi dışarı çıkararak da giymeyi
düşünüyorsanız, gömleğiniz daha kısa olabilir. Özel dikim maliyetleri aslında görecelidir.Kumaşın kalitesine bağlı olarak bu maliyetler yüksekte olabilir, uygun seviyelere de çekilebilir. Aslında müşterinin beğeni ve tercihleri fiyatı belirler. Tabi ki bu fiyatlar piyasa malı endüstriyel gömleklerden biraz daha yüksektir. Çalışma yapımız içinde müşterimiz olan kişinin tercihi olan kumaşla bedenine uygun gömlek dikimi bir hafta içinde tamamlanır. Daha sonra istekleri doğrultusunda üzerinde düzeltmeler gerçekleştirilir. Çıkarılan kalıp bundan sonraki taleplerinde kullanılmak üzere bünyemizde saklanır. Tamamen kişisel bu uygulamalarda ister istemez maliyetlere yansır.

Uzun yıllardır çalıştığınız müşterileriniz var mı? Müşteri memnuniyetini sağlama noktasında ne tür adımlar atıyorsunuz? İşiniz sadece gömlek dikimi olarak mı sürecek?
Uzun yıllardır farklı iş kollarında çalışan müşterilerimiz var. Bu insanlar arasında her beden ve her vücut tipinden değişik örneklerle başarılı bir şekilde çalışıyoruz. Müşterisinin beğenisini kazanmak için öncelikle onun ne istediğini anlamak gerek. Biz müşterilerimizi doğru anladığımızı düşünüyoruz. Üretim sürecini onlarla birlikte beklentilerine cevap vererek yürütüyor ve onlar için en iyisini bulma yolunda tecrübemizi işimize yansıtıyoruz. Gerek markalaşma öncesinde gerekse de markalaşma sonrasında seri üretime geçmeyi hiç düşünmedik. İşimiz kişiye özel hizmet vermek. Kişiye özel hizmette seviyemizi daha yukarıya taşıyarak nitelikli ve farklılaşmak isteyen müşterilerimizle yolumuza devam edeceğiz. Sadece bay ve bayan özel gömlek dikimleri yapmayı sürdüreceğiz. İşimiz gömlektir ve bundan sonra da böyle kalacaktır. Fakat yakın gelecek içinde kendimize alternatif markalarda çıkarmayı düşünebiliriz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir