39. ACAAI Annual Convention İstanbul’da gerçekleştirildi

Hindistan ve Türkiye hava kargo zirvesini İstanbul’da buluşturan 39. ACAAI Annual Convention’da sponsor ve katılımcı olarak yer alan Çelebi öne çıktı. Çelebi Delhi Kargo Terminali’nin, kısa süre içerisinde ulaştığı başarılı kargo tonajları ve modernizasyonu ile Hindistan hava kargo sektörüne yaptığı katkı dikkat çekti.

ACAAI (The Air Cargo Agents Association Of India – Hindistan Hava Kargo Acenteleri Birliği) tarafından gerçekleştirilen 39. ACAAI Annual Convention, Asya ve Avrupa’nın buluşma noktası İstanbul’da gerçekleştirildi. Hindistan ve Türkiye hava kargo üst düzey yetkililerini biraraya getiren 39. ACAAI Annual Convention, “Air Cargo Logistics – Desire, Design, Develop, Deliver” – “Hava Kargo Lojistikleri – -İste, Tasarla, Geliştir, Teslim Et” başlığı altında gerçekleştirildi.

Hindistan ve Türkiye hava kargo sektörü açısından önemli olan bu buluşmada Yeni Delhi ve Mumbai’de yürüttüğü başarılı hizmetlerle, sivil havacılık alanında iki ülke arasında köprü görevi gören Çelebi, hem sponsor ve hem de katılımcı olarak ev sahipleri arasında yer aldı.

Konferansın ikinci gününde, “Design – Creating An Enabling Environment” – “Tasarım – Etkin Bir Altyapı Oluşturma” ana başlığı altında düzenlenen ikinci oturumda “Air Cargo – Sustainable Business Model” – “Hava Kargo – Sürdürülebilir İş Modeli” başlıklı bir sunum gerçekleştiren Çelebi Havacılık Holding Yer Hizmetleri ve Global İş Geliştirme Başkanı Atilla Korkmazoğlu ise Çelebi Delhi Kargo Terminali’nin kısa zamanda Hindistan’da hava kargo alanında gerçekleştirdiği katkıyı ortaya koydu.

“Çelebi, 2 kıta, 5 ülkede 13.500 çalışanı ile global bir marka”

Çelebi Grubu faaliyetlerini de kısaca özetleyen Korkmazoğlu, “1958’den bu yana Çelebi çok önemli adımlar attı; bugün havacılık başta olmak üzere taşımacılık/turizm, güvenlik, gıda, denizcilik gibi farklı sektörlerde ve iki kıta, 5 ülkede, 34 ayrı noktada hizmet veren ve 13.000’i aşkın çalışanıyla Çelebi artık dev bir aile ve global bir marka konumundadır. Bildiğiniz gibi, Çelebi’nin amiral gemisi olan sivil havacılık sektöründe ise ‘havalimanı işletmeciliği’ tecrübemizin yanı sıra ‘yer hizmetleri’ ve ‘kargo & antrepo hizmetleri’ alanında önemli hacimde uluslararası faaliyetler yürütüyoruz. Türkiye, Delhi ve Mumbai’nin yanısıra Macaristan, Avusturya ve Almanya’da faaliyet gösteren kuruluşumuz, aralarında dünyanın en büyüklerinin de bulunduğu birçok havayolu şirketine hizmet sunmaktadır” şeklinde konuştu.

Çelebi, Delhi Kargo Terminali’nde tarihi başarılara imza attı

Hindistan’da Mumbai Chhatrapati Shivaji Uluslararası Havalimanı ile birlikte yer hizmetleri sunumu gerçekleştirdiklerini ve 2009 senesinde de New Delhi Indra Gandhi Uluslararası Havalimanı’nda Delhi Uluslarası Kargo Terminali’nin işletmeciliğini üstlendiklerini hatırlatan Atilla Korkmazoğlu, “Çelebi olarak, mevcut kargo terminalini önümüzdeki 25 yıllık süre kapsamında geliştirmek, modernize etmek, finanse etmek ve işletmek temel sorumluluğu ile burada da çalışmalarımıza başladık. Kargo terminali için, çok yakında tamamlanmak üzere olan bir ‘Süreç geliştirme/ Modernize etme’ planını faaliyete geçirdik. Bu başarılı yenileştirme operasyonu ile bugün; geliştirilmiş alt yapı hizmetleri, modern süreçler ve üst düzey ekipmanlar sayesinde 70.000 m²’lik kapalı alana sahip ve yaklaşık 30 yıllık bir terminali, birinci sınıf bir kargo tesisine dönüştürdük. Delhi’de sorunsuz hizmet anlayışımızı güçlendirmek amacıyla, ‘araç yönetim sistemini modernize etmek’, ‘ihracat çalışma saatlerinin esnekliğini arttırmak’, ‘çeşitli güvenlik önlemlerine sahip bir güvenli depo oluşturmak’, ‘yeni ve çevreye duyarlı yükleme boşaltma ve kargo elleçleme ekipmanlarının kullanımına başlanması’ gibi çok sayıda yenilikçi adım attık. Gerçekleştirdiğimiz modernizasyon ve ekipman yatırımları sayesinde Çelebi Delhi Kargo Terminali’nin yıllık kargo elleçleme kapasitesi; % 83’ün üzerinde bir artışla 380.000 tondan, 700.000 tona ulaşmıştır” dedi.

“Isıya hassas ürünler için ‘termal örtü’ oluşturacağız”

Çelebi Delhi Kargo Terminali’nin, tehlikeli madde ve tıbbi malzemelerin depolanması için özel olarak tasarlanmış odalar ile çiçek, et ve ilaç gibi bozulabilir yüklerin depolanmasına uygun ortam sağlayan 2–8 0C, 9–15 0C ve 15–25 0C şeklinde 3 farklı sıcaklık derecesine ayarlanabilen soğuk odaların bulunduğu ayrı bir merkeze de sahip olduğunu belirten Korkmazoğlu, “Buna ek olarak ısıya hassas ürünlere daha iyi hizmet verebilmek için, bu süreci daha da geliştirme çalışmaları içerisindeyiz. Delhi’de yaz aylarında 50 derecenin üstüne çıkabilen yüksek hava sıcaklığına karşın, firigofirik kamyonlar, konteynerler ve doliler kullanılarak entegre bir soğuk zincir oluşturulmaya çalışmaktayız” diyerek, özellikle ihracat için büyük önem taşıyan tıbbi malzemeler ve ilaç gibi ısıya hassas ürünlerin taşınmasında gerekli olan ‘termal bir örtü’ oluşturmayı amaçladıklarını belirtti.

“Gelişmiş bilgi işlem sistemleri ve e-freight girişimlerine odaklandık”

Çelebi olarak, dünyadaki tüm sektörlerdeki faaliyetlerinde, ticari hayatın bütün gerekliliklerini başarıyla hayata geçirdiklerini ve bunu da bütün müşterilerinin yararına olacak şekilde geliştirdiklerini söyleyen Atilla Korkmazoğlu, “Küresel bir kargo terminalini tasarlanmış süreçler ile işletme doğrultusunda yeni bir yaklaşım ortaya koyarak, bu alanda da aynı zamanda geliştirilmiş bilgi işlem sistemleri ve e-freight girişimlerine de odaklandık” dedi.

“2010 – 2011’de kargo hacimlerinde tarihi artış gerçekleştirdik”

“Çalışmalarımızla, son dönemlerin en dinamik ortamlarından birinde, kargo terminali yönetim sistemindeki değişiklikler, operasyonel süreçlerdeki iyileştirmeler, gümrük sistemindeki gelişmeler sayesinde 2010–2011 senelerinde, daha önce kargo hacimlerinde eşi benzeri görülmemiş bir artışı gerçekleştirmeyi başardık” diyen Korkmazoğlu, Çelebi Delhi Kargo Terminali’nin, 2011 yılında ise yaklaşık 380.000 ton uluslararası kargo elleçlemesi gerçekleştirdiğini belirtti.

“Pazarda güçlü geri dönüşler yaşanabileceğine inanıyoruz”

Şu anki mevcut küresel ekonomik gerilemenin etkisi ile kargo hacimlerinde küçük bir oranda düşüş gözlemlense de, pazarın halen bu gerilemenin etkisi altında olduğuna da dikkat çeken Çelebi Havacılık Holding Yer Hizmetleri ve Global İş Geliştirme Başkanı Atilla Korkmazoğlu, “Ancak önceki trendlere baktığımızda, bu tarz gerilemelerin ardından sağlam bir duruşla birlikte güçlü geri dönüşler yaşanabileceği konusunda da olumlu bir beklenti içerisindeyiz” şeklinde konuştu.

Çelebi’nin Mumbai kargo ihalelerinde teklifleri bulunuyor

Hindistan’da Delhi Kargo Terminali’nde büyük başarılara imza atan Çelebi’nin ayrıca, yine yer hizmetleri alanında servis verdiği Mumbai Chhatrapati Shivaji Uluslararası Havalimanı’ndaki ulusal ve uluslararası kargo ihalelerinde de teklifleri bulunuyor.

Çelebi yemeğinde Hint ve Türk mutfaklarının ‘lezzet’ yarışı

Konferansın ikinci günü akşam yemeği de Çelebi sponsorluğunda gerçekleşti. Her iki ülkenin heyetlerinin ağırlandığı yemek, dünyaca ünlü Türk ve Hint mutfaklarının ‘lezzet’ rekabetine sahne oldu. Burada da evsahibi olarak kısa bir konuşma yapan Çelebi Havacılık Holding Yer Hizmetleri ve Global İş Geliştirme Başkanı Atilla Korkmazoğlu, “Çelebi olarak, Türkiye ve Hindistan arasında gerçek anlamda bir köprü olmaktan duyduğumuz gurur ve mutluluğu dile getirerek, evsahipliği yaptığımız bu akşama değerli katılımlarınızdan dolayı teşekkür ediyor ve hoşgeldiniz diyorum” dedi.

“Hindistan ve Türkiye, birçok alanda birbirleriyle paralel”

“Tüm ekonomik veriler, ticari ilişkiler, büyük hacimler, büyük operasyonlar bir yana; burada bulunan Hint ve Türk kültürlerine mensup bizleri aslında gerçek anlamda bir araya getiren, iki ülke arasındaki paralelliklere de kısaca dikkatinizi çekmek istiyorum” diyen Atilla Korkmazoğlu, “Hindistan ve Türkiye, gerek binlerce yıllık tarihleriyle, gerekse zengin kültürleri ile birbirleriyle benzeşen, çok paralel ülkeler. Hatta her iki ülke, gerek sıcakkanlı insanlarının gösterdiği misafirperverlikle gerekse eşsiz lezzetlere sahip mutfak kültürleri / yemek lezzetleri ile küresel anlamda da ‘tatlı’ bir rekabet içerisinde” açıklamasında bulundu.

“Hindistan ve Türkiye, dünya ekonomisini yönlendirecek”

Bu paralelliklerin, ekonomik alanda da gözlemlendiğine dikkat çeken Korkmazoğlu, “Zira her iki ülke de, küresel krize karşın önemli ve istikrarlı büyüme oranlarına sahip. Gerek Hindistan ve gerekse Türkiye, çeşitli göstergelerde, gelecekte dünya ekonomisine yön veren ülkeler arasında yer alıyor. Bu noktada Hindistan ve Türkiye arasında başta ekonomi ve ticaret alanında olmak üzere gerçekleştirilecek genel işbirliğinin, her iki ülkeye de çok büyük katkılarda bulunacağına inanıyoruz” diyerek, Çelebi olarak bu katkının canlı şahidi ve, kanıtı olduklarını belirtti.

“Hindistan ve Türkiye arasında köprü olmaktan onur duyarız”

“Sözlerimi, güzel insanlarınız ve güzel ülkenizden duyduğumuz memnuniyetten ötürü, ‘Çelebi olarak kendimizi, sizin gönüllü elçiniz olarak hissettiğimizi’, ‘iki ülke arasındaki her türlü işbirliğine refakat etmekten, köprü olmaktan onur duyacağımızı’ belirterek bitirmek istiyorum” şeklinde konuşan Korkmazoğlu, misafirleri Hint mutfağı ile Türk mutfağının ‘lezzet’ rekabetine davet etti.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir