Lay’s, dünyanın 1 numaralı yiyecek markası oldu

Dünyanın en büyük patates cipsi markası olan Lay’s, 8.9 milyar dolarlık perakende satış hacmiyle 2011 yılında dünyanın 1 numaralı yiyecek markası oldu. 

Tüm dünyada, sektörler, ülkeler ve tüketiciler ile ilgili global stratejik araştırmalar yapan, önde gelen bağımsız kuruluş Euromonitor’ün verilerine göre perakende satışlarında en yakın rakibinden 6 kat daha fazla hacim ortaya çıkaran Lay’s’in bu başarısının ardında PepsiCo’nun dağıtımdaki gücü ve yenilikçi yerel pazar stratejileri yatıyor. Lay’s, Türkiye’de ürettiği yerel-yenilikçi ürünlerle de Türk tüketicilerinin en sevdiği cips markalarından biri olmayı sürdürüyor.

Dünya çapında kaliteli patates cipsinin bir sembolü haline gelen Lay’s, Walkers, Smith’s ve Sabritas gibi büyük markaları portföyünde barındıran PepsiCo, sayıları 22’ye ulaşan milyar dolarlık yiyecek ve içecek markaları ile hızla büyümeye devam ediyor. Bu sayının 2000 yılından beri iki katına çıkmış olması şirketin dünya çapındaki yiyecek ve içecek işlerinin gücünün bir başka göstergesini oluşturuyor. PepsiCo bu başarısını, “Yerel Lezzetli Ürünler”, “Yenilikçi Pazarlama Uygulamaları” ve “Yerel Tarım” konularından almaktadır.

PepsiCo’nun patates cipsi portföyünün başarısının ardında uluslararası pazarlara yönelik genişleme stratejisi yatıyor. PepsiCo’nun Banner Sun portföyünün perakende satışları 10 milyar doları aşan cips markalarının satışlarının yaklaşık yüzde 60’ı Kuzey Amerika dışından geliyor. PepsiCo globalden yapılan açıklamada da “Banner Sun” isimli global patates cipsi portföyünün yıllık perakende satışlarının, dünyanın en büyük gıda markası olan Lay’s’in liderliğinde, 10 milyar doları aştığı bildirildi. En büyük 10 Pazar arasında ABD, İngiltere, Rusya, Kanada, İspanya, Avustralya, Çin, Meksika, Hollanda ve Hindistan yer alıyor.

Dünyanın en güçlü “pazar” sistemlerinden birini oluşturan PepsiCo, 100 binden fazla güzergahta her hafta yaklaşık 10 milyon satış yerine dağıtım yaparak her gün 300 milyon dolardan fazla perakende satış gerçekleştirmektedir. PepsiCo’nun bu güçlü Pazar özelliği sayesinde de Lay’s, 2011 yılında 8.9 milyar dolarlık perakende satışı ile dünyanın 1 numaralı yiyecek markası olma başarısı gösterdi.

LAY’S, TÜRKİYE’DE DE YEREL-YENİLİKÇİ ÜRÜNLERLE GÖZ DOLDURUYOR

Türkiye’nin en çok sevilen cipslerinden biri olan ve içeriğinde tamamen doğal malzemeler kullanılan Lay’s, Türkiye’de sunduğu yerel tatlara yönelik yenilikçi ürünlerle ülkenin cips yeme alışkanlıklarına yeni boyutlar kazandırmaya devam ediyor. 2011 yılında lanse edilen Lay’s Zeytinyağlı ve bu sene içerisinde sunulan Lay’s Fırından ürünleri cips pazarı için ilk olma özelliği taşıyorlar. Lay’s Zeytinyağlı, Brand Spark isimli Kanadalı bağımsız bir araştırma şirketi tarafından cips kategorisinde dünyada yılın en iyi ürünü seçilerek büyük bir başarıya imza attı. Türk halkının içinden biri olan Ayşe Teyze de Lay’s’in bilinirliği açısından büyük önem taşıyor. Marketing Türkiye tarafından, Ayşe Teyze’nin oynadığı Lay’s Zeytinyağlı’nın reklamı Türk tüketicileri tarafından en beğenilen reklam seçilmişti.

Genel içinde yayınlandı olarak etiketlendi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir