Manavgat’ı dünya tenisinin merkezi yapacak turnuvalar başladı

Haber: Hatice Ünal Bilen

Ali Bey Hotels & Resorts ev sahipliğinde bu yıl 12.si düzenlenen Senyör Dünya Takım Şampiyonası ve Senyör Dünya Ferdi Şampiyonası 19 Mart’ta başladı. 1 Nisana kadar devam edecek olan turnuvalara bu yıl 33 ülkeden 160 takım ve 1200’e yakın sporcu katılıyor.

Bu yıl 12.si düzenlenen Senyör Dünya Takım Şampiyonası ve Senyör Dünya Ferdi Şampiyonası Ali Bey Hotels & Resorts ev sahipliğinde başladı.19 Mart – 01 Nisan tarihleri arasında düzenlenen Uluslararası Tenis Federasyonu (ITF) Senyör takviminin en prestijli turnuvaların açılış törenine Uluslararası Tenis Federasyonu Başkanı David Haggerty, Türkiye Tenis Federasyonu (TTF) Başkanı Cengiz Durmuş ve Gürok Grup Yönetim Kurulu Başkan Vekili Esin Güral Argat katıldı.

Esin Güral Argat: “33 ülkeden 1200’e yakın sporcu ağırlıyoruz”
Bu yıl 33 ülkeden 160 takım ve 1200’e yakın sporcuyu ağırladıklarını belirten Gürok Grup Yönetim Kurulu Başkan Vekili Esin Güral Argat, Türkiye’de tenisin gelişmesi ve tenis turizminde global bir çekim merkezi oluşturulmasında uluslararası turnuvalara ev sahipliği yapmanın önemine dikkat çekti. Uluslararası spor aktivitelerinin ev sahibi  ülkelerin tanıtımına, ekonomik kalkınmasına, istihdamına, ticari faaliyetlerine, spora olan ilgisine ve yaygınlaştırılmasına ciddi katkılar sağladığının altını çizen Argat,  organizasyonların turizmin kalkınmasında ve markalaşmasında da büyük rol oynadığını  ifade etti.
“Türkiye’deki tenis pazarının %80’ini biz tutuyoruz”
Ali Bey Hotels & Resorts olarak uzun yıllardan beri Türkiye Tenis Federasyonu iş birliğiyle dünyanın farklı noktalarından gelen tenisseverleri ağırladıklarını belirten Argat,  bugüne kadar 100’den fazla turnuvaya ev sahipliği yaptıklarını ve bu turnuvalarda 80 binin üzerinde yabancı tenis sporcusunu misafir ettiklerini kaydetti.
Ali Bey Hotels& Resorts olarak Türkiye’deki toplam tenis turizmi pazarının %70-80’ini  tuttuklarını açıklayan Argat, “Bu sayının her yıl katlanarak büyüdüğünü söylemekten de ayrıca gurur duyuyorum.” diye konuştu.
Manavgat’ı dünya tenis sporunun çekim merkezi yapmak istiyoruz”
100’den fazla tenis kortu ile Türkiye’de tenisin gelişmesine ve ülkemizin spor turizmi alanında global bir marka olması hedefiyle faaliyetlerini sürdürdüklerini ifade eden Argat şunları söyledi: “Tenis alanında yaptığımız atılımlarla Türkiye’nin en önemli tenis turizmi temsilcilerinden biri haline gelen Alibey Hotels & Resorts ile bir yandan turizm alanında bir dünya markası oluştururken, diğer taraftan Manavgat’ı da dünya tenisi için önemli bir çekim merkezi haline getirmek üzere çalışıyoruz.”
“Türkiye spor turizminde çok avantajlı”
Esin Güral Argat, Türkiye’nin gerek tarihi ve doğal zenginlikleri gerekse kültürel ve sportif potansiyeliyle çok değerli bir turizm destinasyonu olduğunu hatırlattı ve ülkemizin aynı lokasyondaki ülkelerle kıyaslandığında çok büyük avantajlarının olduğuna dikkat çekti. Ülkemizin sahip olduğu doğal zenginlikleri, tarihi-kültürel çeşitlilikleri, ağırlama kültürü ve bilgi birikiminin spor turizminde ciddi avantajlar oluşturduğuna işaret eden Argat, “Bu çerçevede gerek tenis gerek golf gerek yelken gibi farklı spor dallarının dinamiklerine özgü stratejiler geliştirilmeli, her bir dala uygun politikalar hayata geçirmeliyiz. Ve ülke olarak farklılıklarımızın altını çizerek, bu avantajları fırsata çevirerek Türkiye’nin spor turizmindeki önemli destinasyon algısını güçlendirmeliyiz.” şeklinde konuştu.
500 milyar dolarlık pazar
Global turizm pazarına da değinen Argat, turizmin toplamda 2.3 trilyon dolarlık bir büyüklüğe sahip olduğunu ve bunun içinde spor turizm payının 500 milyar dolar seyrinde olduğunu açıkladı. Yapılan çalışmaların, pazarın 2023’ten 2030’a kadar yıllık %17.5’luk bir büyüme öngördüğünü sözlerine ekleyen Argat, “Ev sahipliğini yaptığımız bu tür uluslararası turnuvaların sayısının artması, Türkiye’nin global pazardaki payının artması adına önemli bir basamak teşkil edecek” şeklinde konuştu.
“Spor turistinin kişi başı harcaması 1300 dolar”
Esin Güral Argat, spor turizminde kişi başına düşen harcamalara da değinerek, ülkemize spor amaçlı gelen ziyaretçilerin normal turiste göre 2-2.5 katı fazla para bıraktığını  ifade etti ve şöyle devam etti: “Türkiye’de de aşağı yukarı kişi başına 700-750 dolar harcamayı düşünürsek, toplamda kişi başına harcamayı 1200-1300 dolar bandında düşünebiliriz. Bu anlamda ciddi bir potansiyel olduğunu görüyoruz. Dünyanın da yakından takip ettiğini bildiğimiz bu turnuvalara ayrıca bütün bir ekip olarak büyük bir heyecanla hazırlanıyoruz”
#AliBeyHotelsandResorts #EsinGüralArgat #SenyörDünyaTakımŞampiyonası #SenyörDünyaFerdiŞampiyonası #Antalya #Manavgat #sporturizmi #tenisturizmi #turizm #tenis #spor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir