İstanbul’un yeni derneği İSATAG’dan 100.yıla yeni turizm vizyonu

Haber: Hatice Ünal Bilen

İstanbul’un yeni turizm derneği İSATAG, ilk tanıtım etkinliğini “Cumhuriyet’in 100. yılında yeni bir turizm vizyonu ne olmalı?” konulu arama konferansıyla gerçekleştirdi. Derneğin yeni turizm vizyonunun merkezinde marka şehir İstanbul’u bir üst seviyeye taşımak var.

İstanbul Seyahat Acentaları Tanıtım ve Geliştirme Derneği (İSATAG), ilk tanıtım etkinliğini “Cumhuriyet’in 100. yılında yeni bir turizm vizyonu ne olmalı?” konulu arama konferansıyla gerçekleştirdi.

Point Hotel Taksim ev sahipliğinde,  “Deprem Yaralarını Turizmle Nasıl Saracağız?” ve “Marka Şehir Nasıl Olunur?” konulu panellerin yer aldığı tanıtım toplantısının açılış konuşmasını yapan İSATAG Başkanı Aylin Kopan Özsavaş, Kahramanmaraşlı merkezli depremden duyduğu üzüntüyü dile getirerek, “Deprem yüreğimizi yaktı ama bir an önce hayata dönerek, depremzedelere ve etkilenen şehirlere vazifelerimizi yerine getirebilmek ve onlara bir nebze katkıda bulunabilmek için, sektörümüz adına üretmeye ve çalışmaya devam etmek zorundayız.” ifadelerini kullandı.

“Vizyonun merkezinde İstanbul var”

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılında yeni bir turizm vizyonu ne olmalı konusunun irdelendiği arama konferansında, vizyonun merkezinde İstanbul’un destinasyon merkezi haline gelmesi ve marka şehir olan İstanbul’un bir üst seviyeye taşınması olduğunu vurguladı.

“Sürdürülebilir turizm için iş birliği şart”

İstanbul’da sürdürülebilir turizm faaliyetinin sürdürülmesine yönelik çözüm önerileriyle sözlerini sürdüren Özsavaş, şunları söyledi: “İstanbul, tarihi ve kültürel zenginlikleri, doğal güzellikleri, gastronomi lezzetleri, MICE etkinlikleri ve turizm potansiyeli ile dünya genelinde tanınan bir şehirdir. Ancak, bu değerlerin korunması ve sürdürülebilir bir turizm faaliyeti için turizm endüstrisi, yerel topluluklar, seyahat acenteleri, sivil toplum örgütleri ve diğer ilgili paydaşlar arasındaki iş birliği ve ortak çalışmalar yapılması gerekmektedir. Bu çalışmalar, tarihi dokunun ve doğal güzelliklerin korunması, ulaşım altyapısının geliştirilmesi, turizm sektörü çalışanları ve turistlerin sürdürülebilir turizm konusunda eğitilmesini ve bilgilendirilmesi gibi birçok konuyu içermektedir.”

“Sürdürülebilirliğe uygun turizm anlayışı, doğru tanıtım”

ISATAG Başkanı Aylin Kopan Özsavaş, özellikle pandemi döneminde, turizm sektöründe birçok değişiklik yaşandığını belirterek, bu değişikliklerin de dikkate alınarak, İstanbul’un destinasyon merkezi olması için sürdürülebilir turizm kavramı ile uyumlu bir turizm anlayışının benimsenmesi gerektiğini vurguladı ve doğru tanıtıma işaret etti. 

İstanbul’a dair projeleri paylaştı

ISATAG olarak İstanbul’un kültürel mirasını korumak, turizme kazandırmak ve destinasyon tanıtımı için çeşitli projeler üzerinde çalışacaklarını kaydeden Özsavaş, derneğin mevcut projelerine dair şu bilgileri aktardı: “Projelerimiz arasında İstanbul’un tarihi ve kültürel yerlerini tanıtan turistik turlar, yerel lezzetleri vurgulayan gastronomi turları, sanatsal ve sportif etkinlikler, eğitsel ve akademik programlar düzenlemek, sektörün tüm paydaşları ile ortak organizasyonlar yapmak, yurt dışı sektör temsilcileri ile B2B görüşme ortamları oluşturmak ve üyelerimiz arasındaki iş birliği ve dayanışmayı güçlendirmek var.”

ISATAG Derneği Yönetim Kurulu Listesi: 

Yönetim Kurulu Asil:

Aylin Özsavaş, Cüneyt Tansu Demir, Ömer Kartın, Neşe Çevik, Yüksel Türemez, Kamran Bagıyev, Şetenay Şen Azgıt.

Yönetim Yedek: 

Özdemir Sözmen,  Fatma Yorgancı,  Umut Kaya, Emrah Demir,  İbrahim Köselioğlu, Şekip Kırk, Ümit Gülmez.

Denetim Kurulu Asil:

Halil Erol, Sevinç Akdoğan, Bora Çakar.

Denetim Yedek:

Cengiz Kellekçi, Yüksel Taşdemir, Burak Bilgit.

#İstanbulSeyahatAcentalarıTanıtımveGeliştirmeDerneği #İSATAG #turizm #gastronomi #dernek #istanbul #vizyon #tanıtım #yenidernek #istanbul #markaşehiristanbul

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir