Manila World Trade Center Hareketli Geçti

Manila World Trade Center’da 1-4 Ağustos 2012 tarihlerinde gerçekleştirilen fuarda Türkiye, “Milli Katılım Organizasyonu” ile yerini aldı.

Fuara 10 firma ve tanıtım grubu 22 temsilci ile katıldı. Un ve Unlu Mamüller Tanıtım Grubu ile Şeker ve Şekerli Mamüller Tanıtım Grubu Fuar’da info stand ile yer aldı. Bu yıl ilk kez hububat sektörü haricindeki çay, şekerleme ve şekerli mamüller gibi gıda ürünlerimizde fuarda sergilendi.

Büyükelçilikte Resepsiyon
Manila Büyükelçiliği’nce, 31 Temmuz tarihinde Türkiye Büyükelçiliği konutunda Wofex Heyeti onuruna bir resepsiyon verildi. Resepsiyona Filipinler Fırıncılık ve Sanayi Grubu, Filipinler Çin Fırıncılık Derneği, Filipinler Otel Restaurant Derneği, Filipinler Türk Ticaret Odası Başkanları olmak üzere 85 dernek ve firma temsilcisi katıldı. Ayrıca, Filipinler Sanayi ve Ticaret Bakanının eşi Rowena Domingo, büyükelçiliğimiz resepsiyonuna katıldı ve 2 Ağustos tarihinde Fuar’da Türk pavyonunu ziyaret etti.

Seçkin Davetli Ziyaretleri
Bu yıl ilk kez fuara yönelik Manila dışındaki firmaların katıldığı bir alım heyeti düzenlendi. Alım heyeti kapsamında 6 firma temsilcisi ile Türk firmalarının ikili görüşme yapmaları sağlandı. 50 süpermarket, 33 hipermarket ve 39 alışveriş merkezi olmak üzere Filipinler parekende satışının yaklaşık % 50’sine sahip Shoemart (SM) Başkan ve Başkan Yardımcısı Büyükelçilik resepsiyonuna katılmış ve Başkan Yardımcısı Fuarı ziyaret ederek ihracatçılarımızla görüştü.

Ekmek Yarışması
Fuarda kepekli, tam buğday ve yulaflı un olmak üzere 3 kategoride beşer ahçılık okulu öğrencisinin yaptığı ekmeklerle yarışma düzenlendi. Her kategoride birinci olan yarışmacıya 10.000 peso (yaklaşık 250 ABD Doları) ödül verildi.

Bilgilendirme Toplantıları
Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamülleri İhracatçı Birlikleri Başkan Yardımcısı M. Surur Aydın, Karadeniz İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği Hububat Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamülleri İhracatçı Birlikleri Başkan Yardımcısı Yaşar Serpi, Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü Tarım Dairesi Şube Müdürü Halis Kaya ve aynı daire çalışanlarından Meltem Arslan ile Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği uzmanı Melike Alpan, Filipinler’in önde gelen devlet, özel sektör ve sivil toplum örgütleri temsilcileri ile biraraya geldi. Yapılan görüşmelerde Türkiye un sanayi, dünya ve Filipinler ihracatındaki yeri, buğdayın tarihçesi ve tanıtım grubunun çalışmaları hakkında bilgi verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir