Matbah, 100’üncü yılı Atatürk’ün Sevdiği Yemekler Menüsü’yle anacak

Michelin İstanbul Rehberi’nde yer alan restoranlardan biri olan Matbah, Cumhuriyet’in 100’üncü yıldönümünde Mustafa Kemal Atatürk’ü ‘Atatürk’ün Sevdiği Yemekler Menüsü’yle anacak…


Cumhuriyet’in 100’üncü yıldönümünü Türkiye’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sevdiği yemekleri sunarak taçlandırmak istediklerini söyleyen Ottoman Hotels Grup Genel Müdürü Serdar Balta yaptığı açıklamada, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Türk mutfağının lezzetlerine büyük bir ilgi gösterir ve özellikle bazı yemekleri vazgeçilmezi olarak kabul ederdi. Biz de Matbah Restaurant olarak, 25–31 Ekim tarihleri arasında sunacağımız özel menüde Atatürk’ün damak zevkini yansıtan lezzetlere yer verdik. Tamamı yerel malzemeler ve geleneksel pişirme teknikleriyle hazırlanacak menünün sonunda Türk Kahvesi ikram ederek, misafirlerimize bu özel günün anlam ve önemini aktaracağız ve Türk Mutfağı’nı tüm yönleriyle deneyimlemelerini sağlayacağız” dedi.

Matbah Restaurant’ın 25–31 Ekim tarihleri arasında sunacağı özel menü:

Etsiz Kuru Fasulye

Atatürk’ün en favorilerinden biri olan Kuru Fasulye, onun hatırasına özel olarak hazırlandı. Taze malzemelerle pişirilen bu eşsiz lezzet, Gazi’nin sevgilisi oldu.

Etli Bamya

Atatürk’ün sevdiği Etli Bamyaya özel bir vurgu yapıyoruz. Türk mutfağının vazgeçilmez bir lezzeti ve Gazi’nin de tercihlerinden biriydi.

İrmik Helvası

Öğünün tatlı kısmında, İrmik Helvası ile Atatürk’ün tatlı tercihini onurlandırıyoruz. Geleneksel bir tatlı olan İrmik Helvası, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de favorilerinden biriydi. Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılında, Atatürk’ün sevdiği yemeklerle birlikte olmanın mutluluğunu yaşamak için herkesi etkinliğimize davet ediyoruz. Türk mutfağının zenginliğini kutlarken, Cumhuriyetimize olan bağlılığımızı da vurgulamak istiyoruz.

Atatürk için ‘Sofra’nın anlamı

Atatürk, büyük sofralarda yenen uzun yemekleri çok severdi. Çünkü o sofra yalnızca yemek yenen bir yer değildi. Devlet, memleket ve dünya olayları, Atatürk sofrasının aynasına yansır, ulusal görüşe orada dönüşürdü. Bu açıdan “Atatürk’ün Sofrası” bir çağın portresi olma özelliği taşırdı.

#MichelinİstanbulRehberi #MatbahRestaurant #Cumhuriyetin100üncüyıldönümü #MustafaKemalAtatürk #AtatürkünSevdiğiYemeklerMenüsü #SerdarBalta

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir