MEPET ’ten Suudi Arabistan’a dev yatırım

MEPET, Suudi Arabistan Mekke-Medine otoyolunda dinlenme tesisi yatırımı için düğmeye bastı. 20 milyon dolarlık projenin 1.5 yıl içinde hayata geçirilmesi planlanıyor.

Metro Holding’in bir iştiraki olan MEPET, Mekke- Medine otoyolu üzerinde hayata geçireceği çok kapsamlı dinlenme tesisi projesinin Tanıtım toplantısını 20 Mart Çarşamba günü Four Seasons Hotel’de gerçekleştirdi. Toplantıya Metro Holding CEO’su ve MEPET Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ertan Çakır, MEPET Genel Müdürü Kazım Afşar’ın yanı sıra MEPET Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin
Balkış da katıldı. Toplantıda konuşan Metro Holding CEO’su ve MEPET Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ertan Çakır “Mekke-Medine otoyolu üzerindeki büyük ihtiyaç sebebi ile hayata geçirdiğimiz proje, kapasite ve kalitesiyle ilk olacak. Proje ile birlikte Metro Holding olarak, Suudi Arabistan başta olmak üzere Ortadoğu ve yakın coğrafyadaki ülkelerde, karayolu yolcu taşımacılığı, kargo taşımacılığı, otobüs yolcu terminal işletmeciliği, otelcilik, yol tesis işletmeciliği ve gıda perakendeciliği başta olmak üzere önümüze çıkan fırsatları değerlendirmeye ve yatırım yapmaya devam edeceğiz” dedi. MEPET Genel Müdürü Kazım Afşar ise, 2013 yılında Türkiye’de 35 milyon kişiyi ağırladıklarını ve yatırımlarına tüm hızıyla devam edeceklerini söyledi. Bu yıla ilişkin ciro hedeflerinin 400 milyon TL’nin üzerinde olduğunu açıklayan Afşar, önümüzdeki 2-3 yıl içinde akaryakıt dağıtım işine gireceklerini de kaydetti.

GECELİK VE SAATLİK KONAKLAMA HİZMETİ VERECEK
Mekke Medine karayolunun ortasında yolun iki yönünde konumlanacak 2 tesisin her birinde; 8 fastfood, 4 ana restoran, 1 market, 1 hediyelik eşya mağazası, 4 arabaya servis noktası, ağır vasıta ve binek araçlar olmak üzere 2 akaryakıt istasyonu ve bakım üniteleri, yönetim ofisleri ve lojmanları bulunacak. Toplamda 72 odaya sahip olacak otelde 3.200 kişinin aynı anda ibadet edebileceği cami de yer alacak. Bölgedeki en büyük ihtiyaçlardan birinin konaklama olduğunu kaydeden Ali Ertan Çakır, 4 yıldız konseptinde inşa edilecek otellerin gecelik ya da saatlik konaklamalara imkan tanıyacağını belirterek, Mekke Medine arası kısa süreli ziyaretlerde daha çok dinlenme amaçlı hizmet vereceklerini söyledi.

20 MİLYON DOLARA MAL OLACAK
Toplamda 300 bin m2’lik alandan oluşan projenin yaklaşık 1.5 yılda tamamlanması planlanıyor. Toplam maliyeti 20 milyon dolar olan projenin inşaatın tamamlanmasının ardından 20 yıl süreyle işletmesini üstlenecek olan MEPET, tüm yatırım maliyetlerini 6.5 yıl gibi bir sürede karşılamayı hedefliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir