Michelin’den sonra Gault & Millau da Türkiye’de!

Michelin Rehberi’nden sonra Gault & Millau da Türkiye’de! Sözen Organizasyon iş birliği ile 17. ülke olarak Türkiye’yi bünyesine katan Fransız derecelendirme rehberi, bu yıl Marmara, Ege, Akdeniz ve Güneydoğu bölgesinden 500 restoranı değerlendirecek, 2024 yılı için 300’ünü rehberine katacak!

Dünyanın en prestijli iki gastronomi rehberinden biri olan Gault & Millau, Sözen Organizasyon iş birliği ile Türkiye’ye geldiğini basın toplantısıyla duyurdu. Six Senses Kocataş Mansion’s İstanbul’da 12 Ocak Perşembe günü gerçekleştirilen basın toplantısı Gökmen Sözen, Gault & Millau CEO’su Patrick Hayoun ve Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz’un katılımıyla gerçekleşti.

Her şefin restoranının özgünlüğüne inanan Gault & Millau, restoran ve şefleri puanlaması için bağımsız şarap ve gastronomi uzmanlarıyla çalışmalarına devam ediyor. Elli yıldır lezzetin ve yeteneklerin peşinde koşan Gault & Millau sekiz bölgesel rehber, bir şarap rehberi ve bir şampanya rehberine sahiptir. Rehber için değerlendirilen restoran ve şeflere Gault & Millau tarafından hizmet, fiyat ve restoranın atmosferi hakkında ayrı ayrı yaptığı değerlendirmelerle birlikte yemeğin kalitesi ve lezzeti üzerinden 1 ile 20 arasında puan veriliyor. Yüksek puanlı restoranlar puanlarının derecesine göre Gault & Millau imzası olan şapkalardan 1 ile 4 arasında şapka kazanıyor.  

Gökmen Sözen: “Türkiye’yi dünya gastronomisinin merkezine taşıyoruz”

Gault & Millau iş birliğinden dolayı çok heyecanlı olduklarını dile getiren Gökmen Sözen, bu iki önemli markanın girişiminin global gastronomi sektörü ve Türkiye arasında köprü olacağını vurguladı. Sözen, “Dünyada her geçen gün yıldızı parlayan Türkiye gastronomisi için atılan dev adımlara bir yenisini daha eklediğimiz için gururluyuz. Türkiye’de gastronomi sektöründeki hizmet ve yatırım zincirine Gault & Millau Rehberi ile altın bir halka daha eklemiş bulunuyoruz. Sözen Organizasyon aracılığıyla Gastromasa gibi uluslararası etkinliklerle Türkiye’yi dünya gastronomisinin merkezine taşıyoruz. Türkiye gastronomisinin geleceğini birlikte inşa etmek için hep birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Bu yolda ilerlerken bize destek olan herkese bir kez daha kalpten teşekkür ediyor, sağlık ve lezzet dolu günler diliyorum.” diye konuştu.

Patrick Hayoun: “Rehberimize hoş geldiniz!”

Gault & Millau’nun CEO’su Patrick Hayoun ise, Gault&Millau Türkiye için yeni bir ortaklığa imza atmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Bugün burada olduğmuz için çok mutluyuz. Türkiye’deki faaliyetlerimizi Gökmen Sözen iş birliği ile başlatıyoruz. Geçtiğimiz 50 yıl boyunca, Gault&Millau çok sayıda rehber ve dergi yayımladı, güçlü bir dijital içerik sunmakla birlikte çeşitli etkinlikler düzenledi. Fransa’dan Japonya’ya dünya çapında şefleri ve restoranlarını tanıttı. Dijitalde artık çok daha kuvvetliyiz.” diye konuştu.

Gault & Millau’nun öncelikle genç yetenekleri desteklediğini belirten Hayoun şöyle devam etti: “Faaliyetlerimizle yarının yeteneklerini ortaya çıkarıyoruz. Restoran seçimimiz, atmosferiyle birlikte eksiksiz bir mutfak deneyimi, kaliteli hizmet ve şarap listesine dayanıyor. Amacımız bir şey empoze etmek, kurallar oluşturmak değil, yeni bir düşünce tarzını teşvik etmek ve gerçekten hak edenleri öne çıkarmaktır. Bize yeni bir gastronomi sahnesi sunan ve gastronomi alanında büyük bir potansiyele sahip olan Türkiye’ye rehberimize hoşgeldiniz diyoruz.”

“2024 rehberimize Türkiye’den 300 restoran girecek”

2024’de yayımlanacak ‘milisime’ rehberinin Türkçe ve İngilizce olarak yayımlanacağını kaydeden Hayoun, bu yıl 500 restoranın incelemeye alınacağını ve 300’ünün rehberde yer alacağını belirtti. Öncelikli olarak Marmara, Ege, Akdeniz ve Güneydoğu bölgesini değerlendireceklerinin bilgisini veren Hayoun, tek tek restoranlara değil, genel ekosisteme odaklanacaklarına vurgu yaptı. Restoran performanslarının yanı sıra Türkiye’nin yerli ürünlerini ve zengin mutfaklarını tanıtmayı amaçladıklarını ifade eden Hayoun, özellikle de mezeleri tanıtmak hedefinde olduklarını söyledi. Hayoun, Türkiye ile birlikte 17. ülke sayısına eriştikleri Gault Millau listesini 30’a çıkarmayı hedeflediklerini de sözlerine ekledi.

Özgül Özkan Yavuz: “Dünya gastronomisiyle boy ölçüşecek seviyedeyiz”

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz ise, Gault& Millau’ya Türk mutfağının da dahil edilmesinden duyduğu mutluluğu dile getirdi. Son yıllarda Türk mutfağının dünyada ilgi odağı haline geldiğine vurgu yapan Özkan, şunları söyledi: “Bugün, gastronomi alanında elde edilen başarılarla potansiyeli tescillenen ülkemizin uluslararası düzeyde bir kez daha öne çıkacağı Gault& Millau Türkiye için bir aradayız. Dünya yeme içme sektöründe saygın ve önemli bir yeri olan Gault & Millau rehberine Türk mutfağının da dahil edileceği bilgisini paylaşmaktan son derece memnuniyet duyuyoruz. Türk restoranları, Türk şefleri ve genel olarak da Türk mutfağı dünyada giderek daha fazla ilgi odağı haline gelmeyi başardı. Zengin yemek kültürümüz, şef restoranların sayısı ve kalitesindeki artışla günümüzde gastronomi alanında önde gelen ülkelerle boy ölçüşecek seviyelere geldik. Özellikle İstanbul için artık bir Gastro City sıfatını rahatlıkla kullanabiliyoruz.”

“Bakanlık olarak destekliyoruz”

İş birliğinin önemine değinen Özkan, “Bu saygın rehberin ülkemize göstermiş olduğu ilgi, bizlere hem gastronomide önemli yol aldığımızı gösteriyor hem de gastronomi alanındaki iddiamızı daha üst sıralara taşıyacağımıza işaret ediyor. Gurme turistleri ülkemize çekmek, Türk mutfağını dünya çapında markalaştırmak, aynı zamanda dünya mutfaklarının en iyi örneklerinin de ülkemizde yer alması ve ülkemizdeki şehirlerin Gastro City konumlandırılmasını sağlamlaştırmak Bakanlık olarak stratejik hedeflerimizden biri. Gault & Millau’nun Türkiye’ye gelmesi, sektörümüzün sahip olduğu yüksek standartların tüm dünyaya tanıtılmasında son derece önemli bir adımı oluşturuyor. Türk turizmine katkı sunan her emeğin önemini biliyoruz, bu yolda sarfedilen tüm çabaların her zaman destekçisi olacağız.” şeklinde sözlerini tamamladı.

#gaultmillau #sözengrup #gökmensözen #patrickhayoun #özgülözkanyavuz #kültürveturizmbakanlığı #tga #michelinguide #restoran #derecelendirme #gastronomi #gastronomiturizmi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir