Norveç Deniz Ürünleri Şeflere tanıtıldı

Norveç deniz ürünlerinin tanıtımı amacıyla Türkiye’de iki yıldan bu yana buluşma ve çeşitli etkinlikler düzenleyen Norveç Kraliyet Büyükelçiliği, Antalya’daki şeflerle bir araya geldi…

Norveç deniz ürünlerini tanıtmak amacıyla; 6 Mayıs’ta Ankara’da gerçekleşen eğitim seminerinin ikincisi, 4-5 Haziran’da Antalya’da düzenlendi. Norveç Deniz Ürünleri İhracat Konseyi (Nor wegian Seafood Export Council), Nor veç Kraliyet Büyükelçiliği ve Norveç Ticaret Ataşeliği (Innovation Norway) işbirliği ile gerçekleşen Norveç Deniz Ürünleri Semineri, baş aşçı Eyüp Kemal Sevinç’in yönetimiyle Antalya ve Alanya bölgesindeki baş aşçıları bir araya getirdi.

Saithe balığı tanıtıldı

Faaliyetlerini Antalya’da sürdüren Chefs Club Derneği’nin yardımı ile; ikisi sabah, ikisi öğleden sonra olmak üzere 20’şer kişilik grupların katıldığı dört seminer kapsamında, EKS Mutfak Akademisi kur ucusu ve eğ itmen şefi Eyüp Kemal Sevinç; Norveç somonu, ringa balığı, uskumrusu ve saithe balığını tanıttı. Norveç’in soğuk ve temiz sularından tedarik edilebilen söz konusu balık türlerinin avlanma yerleri, kesim teknikleri ve pişirme önerileri hakkında bilgilendir me yaptı. Sunum sonrası, Sevinç tarafından yapılan uygulamayı izleyen tüm katılımcı şefler, hep birlikte menüler üzerinde çalıştı.

İdeal besin kaynağı

Norveç Ticaret Ataşesi Rolf Amklov, turizm açısından son derece önemli olan Antalya bölgesinin önde gelen şefleriyle bir araya gelerek bilgi paylaşımında bulunmaktan dolayı memnuniyetini dile getirerek sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’de turizm sektöründe çok önemli bir yere sahip olan bu bölge, Norveç Deniz ürünleri açısından da büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle bu bölgede bulunan değerli şeflerin katkıları bizim için çok önemli. Yetiştirme koşulları, lezzeti, sağlık açısından yararları ile kalitesi mükemmel olan Norveç Deniz Ürünleri yerli ve yabancı turistler için ideal bir besin kaynağı olmaktadır” şeklinde konuştu.

Yıl boyunca yenebilir

Amklov, sözlerini şöyle sürdürdü: “Tatil bölgelerine giderek deniz ürünleri tatmak isteyen hem yerli hem yabancı turistler Norveç Deniz ürünlerinin tadını çıkarabilir. Türkiye’de yaz aylarında uygulanan avlanma yasağına rağmen, her zaman temin edilebilen Norveç Deniz Ürünleri yaz, kış fark etmeksizin tüm yıl boyunca temin edilebilir. Lezzetinin yanı sıra insan sağlığına olan katkılarından ötürü Norveç Deniz ürünlerinin herkes tarafından tüketilmesi gereken bir besin kaynağıdır. ”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir