Taşın ve İnancın Şehri Mardin’de Turizm Yatırımları

Son iki yılda turizm alanında aldığı 150 milyon dolarlık yatırımla çehresi parlayan Mardin…

Son iki yılda turizm alanında aldığı 150 milyon dolarlık yatırımla çehresi parlayan Mardin…
Son iki yılda turizm alanında aldığı 150 milyon dolarlık yatırımla çehresi parlayan Mardin…

Son iki yılda turizm alanında aldığı 150 milyon dolarlık yatırımla çehresi parlayan Mardin, yeni faaliyete giren 5 yıldızlı otelleriyle yerli ve yabancı turistleri ağırlamaya hazırlanıyor. Uluslararası arenada tanıtımla turizm profesyonellerine ve tatilcilerle buluşmak isteyen Mardin, dünyanın en büyük 5. turizm fuarı EMITT’te sesini duyuracak.

Yaşayan medeniyetlerin şehri Mardin, bereketli Mezopotamya topraklarının ürünü yöresel tatlarından “taşların dile geldiği şehir” olarak anılmasına neden olan ünlü Mardin evlerine, etnografik, arkeolojik ve tarihi değerlerinden farklı inanç ve kültüre sahip, kardeşçe yaşayan insanlarına kadar pek çok zenginliğiyle göz dolduruyor. Son yıllarda özellikle kültür ve inanç turizmi meraklılarını mıknatıs gibi kendine çeken, Güneydoğu’nun şiirsel kenti Mardin, 16. EMITT- Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’na katılarak dünyanın turizmcileriyle buluşacak.

Yirmi beşten fazla medeniyete ev sahipliği yapan tarihi Mardin şehri, EMITT Fuarı’nda Artuklular döneminden izler taşıyan Ulu Cami, Kasımiye Medresesi, Zinciriye Medresesi, Surur Hanı ve Artuklu Kervansarayı; Kırklar Kilisesi, Deyrulzafaran Manastırı, Mor Yakup Manastırı ve Deyrulumur Manastırı başta olmak üzere 5. ve 6. yüzyıldan kalan Süryani ve Ermeni kilise ve manastırı gibi tarihi zenginliklerinin yanı sıra kaburga dolması, maklube, patlıcan dizmesi, ırok (kızarmış içli köfte), ikbebet (haşlanmış içli köfte), kahiyat tatlısı gibi yöreye özgü lezzetleri de tanıtacak.

Mardin Valisi Turhan Ayvaz ve Mardin İl Kültür ve Turizm Müdürü Davut Beliktay’ın katılacağı fuarda Mardin, standına uğrayan ziyaretçilere badem şekeri, cevizli sucuk, leblebi, mırra gibi yöresel tatlar da ikram edecek.

Konuyla ilgili olarak Mardin Belediye Başkanı Mehmet Beşir Ayanoğlu şunları söyledi: “İlimizde kültür ve inanç turizmi çok hızlı bir şekilde gelişiyor. Bu gelişmeye paralel olarak ilimizde yeni konaklama tesisleri yapılıyor ve var olan konaklama tesislerinin kalitesi yükseliyor. Turizmin canlanmasıyla birlikte 2011 yılında 5 yıldızlı otellerine kavuşan Mardin, yatırım belgeli tesislerin tamamlanması ile önümüzdeki yıllarda on yeni otele kavuşarak tam bir turizm şehri görüntüsü kazanacak. Bu noktada bize yerli ve yabancı turistlerle buluşma imkanı veren EMITT’e katılmayı çok önemsiyoruz. Önümüzdeki dönemde yaşayan dinler ve diller şehri Mardin’imizde 5 milyon turisti ağırlamayı hedefliyoruz.”

2011 yılında bir önceki yıla göre yüzde 11,4’lük büyüme sergileyen 16. EMITT Fuarı, bu yıl 10 salonda birden gerçekleşecek ve 60’in üzerinde ülkeyi ağırlayacak. Türkiye Otelciler Federasyonu ve Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği ortaklığında, Türk Hava Yolları sponsorluğunda gerçekleşecek olan fuara T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı da destek veriyor. 9–12 Şubat 2012 tarihleri arasında İstanbul TÜYAP Beylikdüzü Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenecek.

why did i get this?https://www.midwestmfg.org/ find out morebest replica watch websitesphone case near meextra resources

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir