Osman Ayık: “Turizmde hedef Hindistan”

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, TÜROFED’in, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteği ve 12 turistik işletmenin katılımıyla 18-24 Kasım tarihleri arasında Hindistan’a düzenledikleri roadshow ile ilgili basın toplantısı yaptı.

İyi geçen 2011 yılının ardından 2012 turizm sezonunun başlangıçta biraz sıkıntılı geçtiğini ancak sezonun ortalarında rakamlar bazında öngördükleri tablonun ortaya çıkmaya başladığını kaydeden TÜROFED Başkanı Osman Ayık, “Geçmiş yıllardaki rakamları yakalayacağımız, hatta bu rakamların biraz üzerine çıkacağımız yönünde bir öngörümüz ve bu konuda beyanlarımız vardı. Kısmen bu öngörümüz gerçekleşti. Esas hedeflerimiz açısından baktığımızda ise bunu yeterli görmüyoruz. Bu tablo daha büyük çaplı büyümeler yakalamamız için yeni pazarlara açılmamız gerektiğinin ipuçlarını bize sundu” dedi.

ÖNCE ARZ SONRA TALEP OLUŞTURDUK

Türkiye’nin, turizmde bundan sonra daha küçük ölçekli oranlarda büyüyerek yoluna devam edeceğini bildiren Ayık, “Ancak bu gerçekle birlikte Türkiye’deki yatak arzı da büyümesini sürdürmektedir. Türkiye turizmde büyümesini hep şu şekilde gerçekleştirmiştir, arz odaklı büyümüştür. Biz önce arzı oluşturduk, bu arzı doyuracak talebi ise daha sonra oluşturmaya çalıştık. Bu geçmiş yıllarda böyleydi, bundan sonraki süreçte de muhtemelen buna benzer bir gelişme olacaktır. Bu gerçek Türkiye’nin yeni pazarlara ihtiyacı olduğunu apaçık ortaya koymaktadır. Bu açıdan bakıldığında Türkiye’nin yakın coğrafyasında ve orta mesafelerdeki destinasyonları hareketlendirmesinin gerekliliği ortaya çıkmaktadır” diye konuştu.

İLK HEDEF HİNDİSTAN

Önümüzdeki yıllarda Hindistan, Ortadoğu, Körfez ülkeleri, Kuzey Afrika ülkeleri, Brezilya, Çin ve Arjantin gibi birtakım ülkelere ve büyüme potansiyeli içeren pazarlara açılıp buralara ağırlık vermenin tanıtım stratejilerinin içinde öncelikli olarak yer aldığına dikkat çeken Ayık, şunları söyledi: ”Bugüne kadar yaptığımız araştırmalar çerçevesinde de Hindistan’ın Türkiye için önemli bir pazar olacağının kanısına vardık. Gelişmeye çok açık, hızlı büyüme yakalayabileceğimiz bir pazar olacağını düşündüğümüz için de ilk fırsatta kendimize hedef olarak Hindistan’ı seçtik ve 18-24 Kasım tarihleri arasında Hindistan’a Kültür ve Turizm Bakanlığı işbirliğiyle tanıtım amaçlı bir roadshow düzenledik. Hindistan gerek nüfusu, gerekse ekonomik potansiyeli nedeniyle turizmde hedef pazar konumunda olması gereken bir ülke. Hindistan’ın en üst düzey gelir grubuna sahip olan kitleyi Türkiye’ye çekmek amacıyla golf, balayı ve düğün organizasyonu yapan ve uluslararası tanınmışlığı olan 12 işletmemizle (Mardan Palace Hotel, Adam & Eve Hotels, Rixos Hotels, Su Sesi Luxury Resort, Calista Luxury Resort, Lykia Group, Lykia Lodge Kapadokya, Maxx Royal Hotel, Titanic DeLuxe Belek, Titanic Business Asia, Kapadokya MDC Hotel, Vertia Luxury Resort) birlikte Hindistan’ın Mumbai, Bangalore, Chennai, Hyderabad ve Delhi şehirlerine roadshow yaptık.”

BEŞ KENTTE ÖNEMLİ TOPLANTILAR YAPILDI

Beş şehrin her birinde seyahat acenteleri, tur operatörleri, birlik başkanları, üst düzey yöneticileri ve üyelerin katıldığı çok önemli toplantılar geliştirdiklerini ifade eden Ayık, sözlerini şöyle sürdürdü:

”Hindistan’ın turizm profesyonelleriyle bire bir görüşmeler yaptık. Kendilerine Türkiye’nin Hindistan için sunabileceği ürünlerin her birini tüm detaylarını katılımcı işletmelerimiz ile birlikte anlattık. Şehirlerin büyüklüğüne göre her organizasyonumuza 80 ila 160 kişi arasında değişen sayılarda, Hindistan pazarı içinde etkin olan, Türkiye ile bağları bulunan, bir şekilde daha önceden Türkiye ile çalışmaya başlamış çok önemli tur operatörleri, seyahat acenteleri ile düğün ve golf organizasyonları başta olmak üzere özel event programları düzenleyen spesiyalist gruplar katıldı. Hindistan basınının da düzenlemiş olduğumuz roadshow kapsamındaki toplantılara ilgisi büyük oldu. Hindistan’ın etkili yayın kuruluşlarının editör ve yöneticileri de toplantılarımıza katıldı.”

EKİM AYINDA İKİ HİNT DÜĞÜNÜ YAPILACAK

Organizasyonun ilk sonuçlarını Hindistan’da bulundukları süre içerisinde aldıklarını da sözlerine ekleyen Ayık, “Etkinlik kapsamında görüştüğümüz iki event firmasından muhtemelen 2013 Ekim ayında yapılacak iki büyük düğün organizasyonunun sözünü aldık. Bu düğünlerin nerede ve hangi otellerde gerçekleştirileceği ise ilerleyen günlerde belli olacak” dedi. Önümüzdeki dönemde roadshow çalışmalarını destekleyen başka projeleri olacağını kaydeden Ayık, “Hindistan ile turizm alanındaki karşılıklı işbirliğimiz devam edecek. Hindistan’da faaliyet gösteren tur operatörlerinin ve seyahat acentelerinin başkanlarını ve üyelerini, özel organizasyonlar düzenleyen firmalarını, Türkiye’nin ciddi anlamda PR’ını yapacak Hindistan’ın en etkili yayın kuruluşlarının temsilcilerini gerçekleştireceğimiz farklı farklı organizasyonlar kapsamında ülkemize davet edeceğiz. Kendilerine Türkiye’nin turizm anlamındaki bütün önemli noktalarını, tüm önemli ürünlerini birebir yerinde tanıtacağız” şeklinde konuştu.

TÜRKİYE’NİN DİĞER NOKTALARI DA ÖN PLANA ÇIKARMAK AMACINDAYIZ

İstanbul’un bu pazarda önemli bir popülarite kazandığını hatırlatan Ayık, amaçlarının önümüzdeki dönemde Türkiye’nin diğer noktalarını da ön plana çıkarmak olduğunu söyledi. Ayık, “Antalya, İzmir, Bodrum, Fethiye, Kuşadası, Mardin, Kapadokya bölgelerinin yanında termal turizm bölgeleri de ön plana çıkarmayı amaçlıyoruz. Özellikle shopping, golf ve düğün organizasyonları için ayrı bir tanıtım çalışması planlamaktayız. Hint pazarı bu üç konuda çok büyük bir potansiyel barındırmaktadır” ifadelerini kullandı.

KLASİK DÖRT DESTİNASYON

Bir milyarın üzerinde nüfusa sahip olan Hindistan’ın, alım gücü yüksek olan bir kitleye de sahip olduğunu belirten Ayık, “Hindistan’da yüksek alım gücüne sahip olan bu kitlenin ilgi gösterdiği dört klasikleşmiş destinasyon mevcut. Singapur, Malezya, Tayland ve Dubai. Singapur, Malezya ve Tayland yakın olduğu için ilgi görüyor. Dubai’nin talep görmesinin en önemli nedeni ise yakınlığı ile birlikte Emirates Havayolları’nın Hindistan’ı Dubai üzerinden bütün dünyaya bağlıyor olması. Bu onlar için çok önemli bir avantaj. Bu dört destinasyonun uçuş mesafeleri ise üç ila beş saat arasında değişiyor. İstanbul, Mumbai ve Yeni Delhi uçuşları da beş – altı saati buluyor. Dolayısıyla Türkiye Hindistan açısından bakıldığında yakın destinasyon olması itibariyle ön plana çıkıyor. Bu çok önemli nokta da önümüzdeki süreçte bizim Hindistan’dan çok ciddi anlamda bir potansiyeli Türkiye’ye çekmenin mümkün olduğunu ortaya koyuyor. Türk Havayolları bugüne kadar Hindistan’da önemli çalışmalara imzasını atmış. THY şu anda sadece iki şehre, Mumbai ve Yeni Delhi’ye haftanın her günü sefer düzenliyor. THY’nin tüm uçuşları ciddi bir dolulukla gerçekleşiyor. Hindistan’da yeni uçuş noktaları da açılmak isteniyor ama bizim edindiğimiz izlenimlere göre bu noktada sıkıntı yaşanıyor gibi görülüyor. Bu sıkıntıyı aşmak için siyasi otoritenin de uçuşlar konusunda destek olması gerektiğini düşünüyorum. Bunun üzerine gidebilirsek Türkiye ile Hindistan arasındaki köprüyü THY çok farklı noktalardan uçarak kurabilecek. Türkiye’nin bazı turistik bölgelerine doğrudan charter uçuşlar da yapılabilirse benim tahminime göre beş yıl içinde Hindistan pazarı tahminlerimizin çok ötesinde, bizim hayal edemeyeceğimiz rakamlara çıkma potansiyeline sahip.

Özet olarak çok başarılı ve çok etkili bir roadshow organizasyonu gerçekleştirdiğimizi düşünüyoruz” diye konuştu.

HİNTLİLER TÜRKİYE’YE YAKIN HİSSEDİYORLAR

Hintlilerin Türkiye ve Türkler ile ilgili kesinlikle bir önyargıları olmadığını, tam tersi Türkiye ile ilgili çok olumlu düşünce ve izlenimlere sahip olduklarını kaydeden Ayık sözlerini şöyle naktaladı:

”Kendilerini Türkiye’ye çok yakın hissediyorlar ve Türkiye’de olmak istiyorlar. Türkiye’nin hem doğulu bir tarafının olması, hem de batıyla çok entegre bir sosyal hayatın ülkemizde yaşanması Hintliler için ciddi bir çekim noktası ortaya çıkarıyor. Üyelerimizin ve ülkemizin bu çalışma ortamından maksimum derecede faydalanması için biz oradaydık. Hindistan gerçekten sloganlarında da ifade ettikleri gibi “Incredible India” kavramının içini dolduran bir ülke. Sahip olduğu birçok şey nedeniyle bizim insanımızın da Hindistan’ı mutlaka görmesi gerektiğini düşünüyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir